[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۶
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی: سردمدار گفتمان مهارت‌آموزی هستیم ، روزنامه شیراز نوین

 دکتر محمد حسین امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دوران دانشجویی بهترین دورانی است که دیگر تکرار شدنی نیست، عنوان کرد: در این دوره دسترسی نامحدود به منابع علمی و اساتید داریم که در نظام آموزش عالی پیش‌بینی شده است و دانشجویان می‌توانند آزادانه تفکرات خود را دنبال و بروز دهند.
دکتر امید در جشن دانشجویان جدید الورود دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان فارس که به صورت مجازی دیروز 12 آذرماه برگزار شد، گفت: در واقع در دوره کاردانی و کارشناسی دانشجویان آزادی فکر و اندیشه و سهولت دستیابی به سؤالات خود دارند و این درحالی است که همیشه این فرصت فراهم نیست و دانشجویان باید از این دوره استفاده کافی را ببرند. وی با اشاره به اینکه در همه مباحث آموزشی، فرهنگی، قرآنی، دینی و ورزشی زمینه برای فعالیت دانش آموزان فراهم است، خاطرنشان کرد: هر سال در حوزه فرهنگ و هنر جشنواره برگزار می‌شود و امسال با توجه به چند ماه باقی مانده و با همه گیری بیماری کرونا ممکن است این رویدادها به صورت مجازی برگزار شود. دکتر امید افزود: دانشجویان در دوره تحصیل می‌توانند عقل معاش پیدا کنند و همچنین درحال حاضر جامعه نیاز به آموزش‌های مهارتی دارد و نگاه جامعه مثبت است. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه درحال حاضر شرایط در دانشگاه مساعد است ابراز کرد: در ۴ سال گذشته شرایط به این شکل نبود و تصور این بود که مهارت آموزی به معنای کار تکنسین و فنی است اما ما زمینه‌ساز گفتمان مهارت آموزی بودیم و دانشگاه جامع علمی کاربردی بنیان گذار و سردمدار مهارت آموزی و بسط دهنده آن است. دکتر امید تصریح کرد: امروز این توانایی را داریم که همه ظرفیت‌ها را به سمت آموزش‌های مهارتی هدایت کنیم و از این جهت دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی مصداق مهارت آموزی هستند. وی با اشاره به اینکه در این چند سال بازنگری اساسی و سامان دهی در حوزه مهارت آموزی انجام داده ایم، ابراز کرد: در تمام حوزه‌ها دانشگاه اصلاحات اساسی را انجام داده است. این مقام مسئول با اشاره به اینکه در دانشگاه جامع علمی کاربردی برجستگان دانشگاه ما در استان انتخاب شده اند که با مفاهیم کارآفرینی، خلاقیت و اشتغال آشنا هستند و ایده‌های بسیار خوبی دارند، تصریح کرد: در دانشگاه جامع نزدیک به ۹۰ هزار مدرس فراخوان داده شد که همگی شایسته بودند و ۲۵ هزار نفر شایستگی ادامه کار با دانشگاه داشتند و خوشبختانه مشکل مدرس نداریم و همه مدرسان دانشگاه صلاحیت‌های عمومی، علمی و حرفه‌ای را دارند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت مراکز را تثبیت کرده ایم بیان کرد: در گذشته مراکز باثبات نبودند و الان مأموریت آنها مشخص شده است و اساسنامه دارند و می‌توانند برنامه‌ریزی کنند. دکتر امید یادآور شد که در این چند سال تعداد زیادی مرکز که صلاحیت لازم را نداشتند از چرخه خارج کردیم و از ۱۰۷۰ مرکز به کمتر از ۶۰۰ مرکز رسیده است که بخشی از آن بر اساس مصوبه دولت و سیاست‌های کیفیت گرایی بوده است که از چرخه حذف شدند. وی با اشاره به اینکه برنامه درسی دانشگاه‌ها اصلاح شده است، ابراز کرد: همچنین در این سال‌ها تسهیلات فراوانی پیش‌بینی شده است و شرکت‌های نوآوری که شکل می‌گیرد تسهیلات قرض‌الحسنه برای راه اندازی کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: همچنین تسهیلات صندوق رفاه نیز فراهم شده است و دانشجویان جدید الورود بیش از ۷۰ درصد شهریه را می‌توانند از نیم سال آینده از صندوق رفاه دانشگاه دریافت کنند.
دکتر محمد حسین امید با بیان اینکه در این شرایط دانشجویان به خوبی می‌توانند ضمن درس خواندن مهارت کسب کنند، خاطرنشان کرد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی به دنبال تربیت کارمند نیستیم بلکه هدف ما تربیت کارفرماست و به نوعی هر یک از دانشجویان کارفرما هستند و باید استعداد و خلاقیت خود را نشان بدهند.
وی با اشاره به اینکه سبد ما سبد کامل است و در دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشجویان باید در رشته مورد علاقه خود درس بخوانند، تصریح کرد: شرایط دوره‌های کارورزی در آلمان به صورت محدود فراهم شده است و بعد از دوران کرونا شرایط اعزام دانشجویان بهتر خواهد شد. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه دانشجو باید مطالبه گر و پرسشگر باشد ابراز کرد: این دوران تکرار پذیر نیست و دوران بزرگی است که باید از آن استفاده کرد.
به گفته وی تقویت روحیه پرسشگری و مطالبه حقوق در همه زمینه‌ها حق دانشجویان است و تکلیف ماست که باید این حق را ادا کنیم.
دکتر امید یادآور شد که ساختن کشور از راه آموزش‌های مهارتی است که الزامات خاص خود را دارد و این آموزش‌ها باید دقیق باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی