[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

اگر تمام روز می‌نشینید، ۹ ماده غذایی را حتماً بخورید، روزنامه شیراز نوین

به گفته متخصصان طب فیزیکی، نشستن بیش از حد مهم‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های مزمنی از قبیل دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سندرم متابولیک و... است.
به گزارش بهداشت نیوز، علاوه بر این اصطلاح «سیگاری‌های جدید» به کسانی اطلاق می‌شود روزانه بیش از حد استاندارد می‌نشینند و این یعنی خطر بی تحرکی برابر است با خطر استعمال دخانیات. گفتنی است نشستن طولانی مدت فرایند التهاب را نیز در بدن افزایش می‌دهد.
 علاوه بر اینکه انجام فعالیت‌های بدنی به موقع برای کسانی که مجبورند تمام طول روز را در حالت نشسته کار کنند، ضروری است، مصرف برخی از اقلام غذایی می‌تواند برخی از مخاطرات بهداشتی ناشی از این روند از جمله التهاب را کم کند:
آووکادو: مصرف این میوه منجر به کاهش التهاب در سلول‌های عضلانی، سرکوب مقاومت به انسولین و حتی کمک به کاهش چربی شکمی می‌شود. یک رژیم غذایی غنی از چربی‌های اشباع نشده خاصیت دیگری هم دارد و آن هم اینکه منجر به جلوگیری از توزیع چربی بدن در اطراف شکم می‌شود.
بذر کتان: یک منبع غنی ضدالتهاب حاوی اسیدهای چرب امگا 3 شناخته شده با نام ALA است. مصرف منظم این نوع امگا 3 منجر به افزایش توانایی بدن در سوخت و ساز چربی‌ها می‌شود.
مصرف انواع توت‌ها: خوردن این میوه‌ها منجر به کاهش فرایندهای التهابی در بدن می‌شود. توت‌ها حاوی فلاونوئیدهای قدرتمندی به نام آنتوسیانین هستند که منجر به خاموش کردن ژن‌های التهابی می‌شوند. علاوه بر این، توت‌ها حاوی ویتامین ث و رسوراترول هستند که نشان داده شده هر دو منجر به کاهش تأثیرات رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شوند.
آجیل: انواع آجیل سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 گیاهی شناخته شده با نام ALA هستند که منجر به کاهش فرایند التهاب در بدن می‌شوند. بادام در میان آجیل‌ها، غنی از ویتامینE است؛ آنتی اکسیدانی که منجر به حفاظت از سلول‌ها در برابر استرس اکسیداتیو (محصول جانبی التهاب) می‌شود.
آناناس: ماده قدرتمند ضدالتهابی به نام بروملین دارد. بهترین مزیت آناناس این است که عوارض جانبی داروهای ضد التهاب را ندارد.
روغن زیتون: این نوع روغن مانند ایبوپروفن به مبارزه با التهاب می‌رود. مصرف روغن زیتون همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را با کاهش وزن مؤثر کم کند. روغن زیتون یکی از بهترین چربی‌ها برای کنترل وزن است.
زردچوبه: کورکومین موجود در زردچوبه یک ترکیب فعال با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.
سیر: آلیسین موجود در سیر منجر به سوخت و ساز مؤثر قند خون، کنترل سطح چربی و کاهش سطح التهاب در بدن می‌شود.
چای سبز: محتوای پلی فنل موجود در چای سبز اکسیر ضدالتهابی قوی نسبت به انواع دیگر چای است. چای سبز خاصیت کاهش وزن نیز دارد و مصرف منظم آن در کسانی که بیشتر ساعات روز بی تحرک هستند، توصیه می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی