[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

پرنده‌ای که حین پرواز می‌خوابد! ، روزنامه شیراز نوین

طبیعت پیرامون ما پر از شگفتی است و برای آشنایی با حقایق جالب و خواندنی درباره خواب پرندگان حین پرواز و پرنده ای که حین پرواز می‌خوابد با ما همراه باشید.
به گزارش نمناک، دانشمندان برای اولین بار کشف کردند که پرندگان حین پرواز می‌خوابند. سال هاست که دانشمندان گمان می‌کنند پرندگان می‌توانند در طول پرواز بخوابند زیرا مشخص شده است که بسیاری از گونه‌های پرندگان برای چند روز یا حتی هفته‌ها بدون وقفه پرواز می‌کنند.
برخی محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که پرندگان هنگام پرواز طولانی مدت از خوابیدن چشم پوشی می‌کنند و معتقدند که کمبود خواب روی گونه‌های خاصی از پرندگان به سختی تأثیر می‌گذارد. به دلیل عدم مطالعه کافی روی الگوی خواب پرندگان در حین پرواز، این فرضیه‌ها تأیید نشده باقی ماندند. با این حال طبق یک مطالعه جدید از مؤسسه پرنده شناسی سرانجام محققان شواهدی یافتند که نشان می‌دهد آن‌ها واقعاً حین پرواز می‌خوابند.
مطالعه‌ای روی «مرغ دله»
تیمی بین المللی از محققان که نویسنده این مطالعه بودند، مدت زمانی را در جزایر گالاپاگوس گذراندند و فعالیت مغز مرغ دله را رصد کردند. مرغ دله بزرگ گونه ای از پرندگان بزرگ دریایی است که می‌تواند هفته‌ها در جست‌و‌جوی غذا بدون توقف بر فراز اقیانوس‌ها پرواز کند.
تیم مطالعاتی برای ثبت فعالیت مغز این پرنده، زمانی که روی زمین بود دستگاه کوچک نوار مغزی را به سرش وصل کردند که این دستگاه با استفاده از الکتروانسفالوگرافی برای تشخیص کار می‌کند. پس از حدود 10 روز پرواز بی وقفه، پرنده برای استراحت به زمین بازگشت و محققان برای مشاهده نتایج دستگاه را از سر او جدا کردند تا اطلاعاتشان را تکمیل کنند.
این تیم پیش بینی کرد پرندگانی که در حال پرواز می‌خوابند، دارای یک سرعت موج آرام نیم کره ای یا USWS هستند؛ پدیده ای که در حیوانات باعث می‌شود تا فقط یک نیمکره از مغز درگیر باشد و باعث می‌شود که یکی از چشمانشان برای مراقبت از خطرات پنهانی باز بماند. فعالیت مغزی پرندگانی چون اردک سرسبز (اردک وحشی) نیز هنگام حضور در خشکی با این دستگاه مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین مشاهده شد که دلفین‌ها نیز همانطور که شنا می‌کنند می‌توانند بخوابند. همانطور که پیش بینی شد، با کمک دستگاه نوار مغزی مشخص شد که مرغ دله هنگام دورزدن روی اقیانوس، یک چشمش را باز نگه می‌دارد.
محققان توضیح دادند که ممکن است مرغ دله مراقب پرندگان دیگر نیز باشد تا از برخورد با آن‌ها پیشگیری کند؛ دقیقاً مانند اردک‌ها که با یک چشم مراقب شکارچیان هستند.
پرواز با هر دو چشم بسته و در خواب!
همچنین مشخص شد که گاهی اوقات «مرغ دله» هنگام خواب، هر دو نمیکره مغزش همزمان خوابیده اند. این بدان معناست که این پرندگان قادر به پرواز با هر دو چشم بسته نیز هستند. زمانی که مرغ دله به خواب عمیق یا REM می‌رود، فقط چند ثانیه طول می‌کشد با این وجود مشخص نشد که روند خواب عمیق بر پرواز پرندگان اثر دارد یا خیر.
طول دوران خواب
اگرچه مرغ‌های دله مدت کوتاهی را حین پرواز می‌خوابند و بیشتر پروازشان را بیدار هستند اما در خشکی می‌توانند بیشتر از 12 ساعت در یک روز بخوابند. با این حال هنگام پرواز کمتر از 3 درصد وقت خود را در خواب می‌گذرانند و به طور میانگین حدود 42 دقیقه در روز می‌خوابند. آن‌ها حین پرواز معمولاً شب‌ها می‌خوابند؛ در حالی که روی خشکی می‌توانند در طول روز هم بخوابند.
محققان این تیم که از نتایج مطالعه شگفت زده شدند هنوز از توانایی عملکرد پرنده با خواب کم در تعجب هستند. آن‌ها اذعان کرده اند اینکه پرندگان در حین پرواز بسیار کم می‌خوابند با وجود اینکه به ندرت غذا جمع آوری می‌کنند، هنوز نامشخص است. سپس این سؤال را مطرح کردند که چرا ما و بسیاری از حیوانات به طرز چشمگیری از نخوابیدن رنج می‌بریم در حالی که بعضی از پرندگان قادر به عملکرد سازگارانه با خواب کم و گاهی عدم خواب هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی