[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۲۰
  • دوره جدید

کمجان سیراب شد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، عملیات رهاسازی ۵۵ میلیون مترمکعب آب سد درودزن به عنوان سهم طبیعت و محیط زیست، ۲۴ آبان‌ماه گذشته آغاز شد و حقابه پس از هشت روز طی مسیر بر بستر تالاب بختگان رسید؛ روز پنجشنبه ۱۳ آذرماه هم نوبت به تالاب کمجان رسید تا سهمی از این حقابه داشته باشد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه روز پنجشنبه کانال‌های انشعابی از رودخانه کُر موسوم به مقصودآباد و پارسیان بازگشایی شد، افزود: به منظور آب رسانی به تالاب کمجان این مجراها بازگشایی می‌شود، این اقدام با هماهنگی استانداری فارس، اداره کل حفاظت محیط زیست، شرکت آب منطقه ای و دستگاه قضائی صورت می‌گیرد. حمید ظهرابی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از کشاورزان شرق حوضه آبخیز بختگان و اصناف مرتبط با بخش کشاورزی می‌خواهد برای حفظ تعاملات فی مابین از هرگونه برداشت حقابه محیط زیست تا روز دوشنبه هفدهم آذرماه خودداری کنند. مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: مأموران حفاظت محیط زیست و شرکت بهره برداری منابع آب تا آخرین لحظه جاری بودن حقابه با قاطعیت از هرگونه دست اندازی به محیط زیست جلوگیری می‌کنند و در صورت مشاهده تخلف موضوع را به مراجع قضائی گزارش می‌دهند.
تالاب کمجان در مسیر کوچ پرندگان مهاجر قرار دارد و یک درصد از پرندگان خاورمیانه در صورت پرآبی به این تالاب مهاجرت می‌کنند. این تالاب در دهه ۶۰ به دلیل ایجاد زهکش‌هایی به طور کامل خشک شد. اما چند سال قبل به همت اهالی روستای کمجان با سد کردن چندین قسمت از زهکش‌های احداثی به طور چشم گیری احیا شد. 
مطابق آخرین گونه شناسی صورت گرفته بیش از ۱۰۰ گونه پرنده آبزی، کنارآبزی، مهاجر، بومی و نیمه مهاجر در حوزه این تالاب توسط سرمحیط بانی خرامه شناسایی شدند. در این تالاب گونه‌های متنوعی از گیاهان تالابی و مردابی از جمله نی، لوئی، شوره و درمنه وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی