[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

وزارت خارجه آلمان: اروپا منتظر سیاست دولت جدید آمریکا در رابطه با برجام است، روزنامه شیراز نوین

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که اروپا منتظر دیدگاه‌های دولت جدید آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای ایران است سپس در رابطه با آن تصمیم گیری می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که کشورهای اروپایی منتظر هستند تا ببینند سیاست دولت جدید آمریکا در رابطه با توافق هسته ای ایران چیست سپس درمورد چگونگی تعامل با آن تصمیم بگیرند.
وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که ابتدا باید به بندهای برجام پایبند باشیم؛ سپس تمام پیشنهادها را بررسی کنیم.
پیش از این نیز هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی با اشپیگل گفت: نوعی «توافق هسته‌ای +» نیاز است که آن نیز در راستای منافع ما باشد.
در حالی که ایران بارها تأکید کرده به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، وی در اظهاراتی زیاده‌خواهانه ادامه داد: «ما انتظارات واضحی از ایران داریم: نه سلاح هسته‌ای و نه برنامه موشک‌های بالستیکی که کل منطقه را به خطر بیندازد. ایران همچنین باید نقش دیگری را در منطقه بازی کند.»
وی گفته است که برای توافق هسته‌ای با دولت بایدن باید دوباره مذاکره شود.
هایکو ماس گفت: بازگشت به توافق قبلی کافی نخواهد بود.
به گزارش ایسنا، محمدجواد طریف، وزیر خارجه کشورمان جمعه شب در پاسخ به این اظهارات وزیر خارجه آلمان در توییتی نوشت: این‌ها کارهایی است که هایکو ماس و سه کشور اروپایی باید انجام دهند، پیش از آنکه بگویند ایران چه کارهایی انجام دهد: سیاست نفرت‌انگیز کووید آپارتاید را متوقف کنید، به تعهداتتان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشید و نقض برجام را متوقف کنید، به رفتارهای خصمانه‌تان در منطقه ما -از جمله فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به خلیج فارس و حمایت کورکورانه از تروریسم اسرائیل- پایان دهید.
همچنین درخواست وزیر خارجه آلمان روز جمعه در حالی مطرح شد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه نیز گفته بود: ما درباره توافقی که پیش‌ از این بر سرش مذاکره کرده‌ایم، مذاکره نخواهیم کرد. این توافق یک بده و بستان بود. این طور نبود که یک طرف مطالبه کند و طرف دیگر اجابت کند. موضوع این است که اروپا و آمریکا محدودیت‌هایی ۲۰ به علاوه ۱۰ ساله می‌خواستند. ایران مذاکره را بر سر هیچ محدودیتی آغاز کرد و جایی در این بین به توافق رسیدیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی