[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

سیاوش اکبرپور: فکری با این سیستم موفق نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

سیاوش اکبرپور در گفت‌وگو با فارس، در خصوص دوریش از فوتبال، روند تیم استقلال با هدایت محمود فکری و همچنین فعالیت‌های کانال‌های هواداری در فضای مجازی صحبت‌هایی را انجام داد.
این روزها که از فوتبال دور هستی چگونه اخبار آن را دنبال می‌کنی؟ آیا رویه کارکرد کانال‌های هواداری را می‌بینی؟
من اخبار را از طریق رسانه‌ها و البته فضای مجازی رصد می‌کنم. در زمان ما فضای مجازی وجود داشت اما شدتش اینقدر نبود. یادم است زمانی که فوتبال بازی می‌کردم تلگرام، واتس‌اپ و فیس‌بوک هم بود ولی من زیاد توجهی به این مسائل نداشتم. الان هم چون پیگیر اخبار استقلال هستم کانال‌ها و فضای مجازی را رصد می‌کنم. ولی معتقدم یکی از دلایلی که استقلال در این سال‌ها روزهای خوبی نداشته همین مدیریت فضای مجازی است.
چطور؟
به خاطر اینکه خیلی از این کسانی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، مطلب می‌نویسند و کامنت می‌گذارند اصلاً نمی‌دانند فوتبال چیست. من چون در زمین فوتبال بازی کرده‌ام این حرف را با قطعیت می‌گویم که بعضی وقت‌ها مطالبی می‌خوانم که خنده‌ام می‌گیرد. طرف سررشته‌ای از فوتبال ندارد و هنوز سنش به عددی نرسیده که وارد زمین یک مسابقه فوتبال شود اما سرمربی تیم و ارکان همه باشگاه را زیر سؤال می‌برد. اسم این فضا رویش است و مجازی است. در این بین بازیکن، مربی و مدیر هم حواسش باید باشد که درگیر این مسائل نشود.
برخی از این کانال‌های تلگرامی اثرات مخربی روی کل ورزش کشور گذاشته‌اند؛ به طور مثال وقتی فدراسیون اسامی داوران را اعلام می‌کند این کانال‌ها با تخریب داوران و اشتباهات گذشته آنها عملاً پیش از شروع مسابقه روی تیم داوری فشار وارد می‌کنند. این مسائل طبیعتاً بار روانی روی جامعه ایجاد می‌کند.
این موردی که شما گفتید در زندگی ورزشی افراد اتفاق افتاده و اگر به کل جامعه نگاه کنید فضای مجازی آثار مخربی در جامعه ایجاد کرده که فکر می‌کنم همه خانواده‌ها الان با مشکلاتش مواجه هستند.
زمانی که ما فوتبال بازی می‌کردیم دو سه روزنامه مثل خبر ورزشی، ایران ورزشی و... بود. بعد از تمرین یا مسابقه این روزنامه‌ها را می‌خریدیم و وقتی به خانه می‌رفتیم در وقت آزادمان یکی دو ساعت آن را مطالعه می‌کردیم.
مثلاً آنجا می‌خواندیم که نظر کارشناسان در مورد بازی تیم یا بازیکن چیست؟ ساده‌تر بگویم انرژ‌ی‌ها مثبت بود و تخریب‌ها به این شکل وجود نداشت. اما شما الان به فضای مجازی نگاه کنید که به بازیکن حتی فرصت یک اشتباه هم نمی‌دهند. آن زمان اگر من اشتباهی درون زمین انجام می‌دادم با همین نقد کارشناسان که منصفانه هم بود طوری کار می‌کردم که هفته بعد بهترین بازی را به نمایش بگذارم. دلیل این کار هم این بود که کسی نمی‌خواست دیگری را تخریب کند، اما حالا چه؟
‌همانطور که می‌بینید فشارها آنقدر زیاد است که عیار یک مربی یا یک تیم را در هفته چهارم می‌سنجند و همین فشارها طوری منعکس می‌شود که انگار مربی یک فصل در استقلال کار کرده است.
با حرف شما موافق هستم. در حال حاضر محمود فکری چه درست و چه غلط سرمربی تیم استقلال است. او با کلی انگیزه آمده و این تیم را گرفته اما نمی‌دانم این چه هجمه‌ای است که به او وارد و تخریبش کرده‌اند.
شما تصور کنید من سیاوش اکبرپور برای اولین بار سرمربی استقلال شدم با خودم کلی انگیزه دارم و می‌خواهم با غیرت و تلاش استقلال را موفق کنم. این تیم عشق من است و هرگز دوست ندارم با آن شکست بخورم اما بعد از 40، 50 روز کار آن هم در شرایطی که تازه با وضعیت کلی استقلال آشنا شده‌ام، با یک هجمه سنگین مواجه می‌شوم. طبیعتاً این موضوع روی من اثر منفی می‌گذارد.
یعنی معتقدید این فشارها ممکن است تمرکز فکری را از بین ببرد؟
قطعاً همینطور است. وقتی اینگونه فشار کاذب و غیرواقعی وارد می‌شود مربی وقتی می‌خواهد بخوابد 200 مدل فکر می‌کند. فکری به جای آنکه فکرهای خوب در سر داشته باشد مرتب به این فکر است که نکند بازی بعد نتیجه نگیرد و این فشارها بیشتر شود. یا همین فرشید باقری که دو هفته پیش آن صحبت‌ها را کرد به شخصه جزو کسانی هستم که فوتبال فرشید باقری را دوست دارم و معتقدم اگر او را راحت بگذارند جزو تاپ‌ترین فوتبالیست‌های ایران می‌شود؛ چون هم هوش خوبی دارد و هم از فیزیک مناسبی برخوردار است. ولی آنقدر او را تحت فشار گذاشتند یا با او دوستی خاله خرسه کردند که آمد و آن مصاحبه را انجام داد. مثال دیگری برای شما می‌زنم.
نمونه دیگرش مهدی رحمتی در استقلال؛ همین فضای مجازی یک برند تیم استقلال را از این تیم دور کرد. به همین سادگی. همین فعالان مجازی که معلوم نیست ماهیتشان چیست، کاری کردند رحمتی از استقلال برود و این برند را خراب کردند. من 8 سال در استقلال بازی کردم و سه قهرمانی با این تیم به دست آوردم. خیلی راحت ما را گذاشتند کنار و سراغی هم از ما نگرفتند. یک سری‌ها در این فوتبال برند هستند که باید پای آنها ایستاد.
خدا ناصر حجازی، منصور پورحیدری، غلامحسین مظلومی و رضا احدی را رحمت کند. این عزیزان زمانی که بودند کاری برایشان صورت نگرفت اما تا زیر خاک رفتند شدند اسطوره. همین فضای مجازی یک کل کل بی‌مورد بین حسینی و رحمتی به وجود آورد که اصلاً درست نبود. در واقع قیاس این دو دروازه‌بان کاملاً اشتباه بود اما کاری کردند که مهدی رحمتی