[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

تورم فرش دستباف را بلعید ، روزنامه شیراز نوین

صادرات فرش دستباف را به طور قطع می‌توان یکی از اصلی‌ترین اقلام صادرات غیرنفتی ایران به جهان معرفی کرد که در سالیان اخیر با افت شدید و باور نکردنی روبه‌رو شده است و صنعت قالی‌بافی را با رکود ویژه ای همراه کرده است. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز با بیان اینکه دلایل بسیاری زیادی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد فرش دستباف ایرانی و استان فارس در بازار‌های جهانی و داخلی رشد کند، می‌گوید: درهم‌آمیختگی موضوعات سیاسی با مسائل اقتصادی مشکلاتی را در حوزه صادرات فرش دستباف ایجاد کرده است.
غلامرضا مفرحی در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه نبود ارتباط با دیگر کشورها و تبلیغات سوء علیه کشور باعث شده تا فرش ایرانی در بازارهای جهانی اقبال خوشی به خرید فرش ایران نشان ندهند، می‌افزاید: در حال حاضر نبود ارتباط با دیگر کشورها اجازه فروش محصولات را به ما نمی‌دهد و در حال حاضر صادرات فرش دستباف به بازار‌های خلیج فارس به شدت کاهش یافته و هیچ دسترسی هم به بازار آمریکا نداریم. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر برای صادرات فرش به کشور آمریکا باید فرش دستباف ایرانی را به اسم فرش پاکستانی به این کشور صادر کرد که این مهم هزینه‌های بسیاری را برای فعالان ایجاد می‌کند، بیان می‌کند: افزایش نرخ تورم باعث گرانی بیش از حد مواد اولیه شده که در نهایت منجر به افزایش قیمت فرش دستباف شده است. مفرحی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تنها افراد خاصی می‌توانند از خرید فرش دستباف استقبال کنند، می‌گوید: اگرچه در سال‌های گذشته تمام اقشار می‌توانستند فرش دستباف را خریداری کنند، اما در حال حاضر گرانی‌ها باعث شده که تنها افراد خاص قدرت خرید فرش دستباف را داشته باشند. وی با بیان اینکه در یک مقطع زمانی فرش دستباف ایرانی 75 درصد بازار جهانی را در دست خود داشت، می‌گوید: در حال حاضر طبق آخرین آمار سهم فرش دستباف ایرانی در بازارهای جهانی میان 12 الی 15 درصد است که این مهم یک فاجعه است. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز با اشاره به اینکه وجود تحریم‌های داخلی و خارجی روز به روز فشار را بر بافندگان و فعالان فرش بیشتر می‌کند، می‌افزاید: با توجه به اینکه سهم فرش دستباف استان فارس از صادرات کشور حدود 35 درصد است، اما مشکلات متعدد و دیدگاه‌ها باعث شده تا این صنعت در استان مورد بی‌مهری قرار بگیرد. مفرحی با بیان اینکه بافت هر فرش برای حدود 25 نفر اشتغال‌زایی می‌کند، می‌افزاید: در صورتی که صنعت فرش در کشور نهادینه شود و موردتوجه مسئولان قرار بگیرد، این صنعت می‌تواند برای 25 درصد کشور اشتغال ایجاد کند. وی با اشاره به اینکه صنعت فرش برای تمام افراد از بافنده، کارخانه‌های ریسندگی و... اشتغال ایجاد می‌کند، می‌افزاید: اگر این صنعت در هر کشور دیگری بود، مسئولان آن را با یک نگاه ویژه حمایت می‌کردند که متأسفانه این اتفاق در ایران رخ نمی‌دهد. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز با بیان اینکه نبود مافیا در حوزه فرش باعث شده تا این صنعت نتواند در کشور رونق بگیرد، می‌گوید: در حال حاضر فعالان فرش در استان فارس تنها به خاطر عشقی که به این هنر دارند، اقدام به فعالیت می‌کنند و صنعت فرش در شرایط فعلی به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد. مفرحی با بیان اینکه بافت یک فرش کامل حدود 6 ماه زمان می‌برد، می‌گوید: حدود 3 ماه هم زمان می‌برد تا یک فرش به فروش برود و اگر فعالان این صنعت سرمایه‌هایشان را در حوزه‌های سکه و طلا هزینه کنند، به مراتب سود بیشتری کسب می‌کنند. وی با اشاره به اینکه دولت هیچ حمایتی از صنعت فرش ندارد، می‌گوید: متأسفانه در حال حاضر دولت تصمیماتی اتخاذ می‌کند که باعث متضرر شدن فعالان فرش می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان دستباف شیراز با اشاره به صدور بخش‌نامه‌های متعدد مانند پیمان ارزی، دریافت مالیات بازگشت ارز حاصل از صادرات و... که باعث شده تا فعالان فرش دستباف روز به روز با مشکلات متعددی مواجه شوند، می‌افزاید: مسئولان فقط در حرف صادرات فرش را از پرداخت مالیات معاف کرده اند؛ زیرا در عمل این اتفاق رخ نمی‌دهد و از صادرات این صنعت مالیات دریافت می‌شود.
مفرحی با اشاره به اینکه در حال حاضر نسل جدید به دلیل زحمت زیاد و نداشتن سود کافی به بافت فرش رو نمی‌آورد، خاطرنشان می‌کند: در شرایط فعلی وضعیت برای فعالان فرش دشوار است. رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز با اشاره به اینکه هیچ گونه زیرساختی برای صادرات فرش در کشور و استان فارس فراهم نیست، می‌گوید: نبود هواپیما و زیرساخت‌های حمل و نقلی جهت ارسال فرش به دیگر کشور‌ها شرایط را برای فعالیت در این صنعت دشوار می‌کند و این در حالی است که در کشورهایی مانند پاکستان، هند، بنگلادش و... تمام زیرساخت‌ها فراهم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی