[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

رئیس قوه قضائیه: نشاط، صداقت و آرمان‌خواهی از ویژگی‌های جوان دانشجو است، روزنامه شیراز نوین

رئیس قوه قضائیه گفت: آرمان خواهی دانشجو از جنس مطالبات احزاب سیاسی نیست. به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دیروز شورای عالی قوه قضائیه، از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی به خاطر تصویب قانون اقدام راهبردی کاهش تحریم‌ها و وادار کردن دشمن به پایبندی و انجام وظایف و تعهداتش در توافقات و قراردادهای بین المللی تقدیر کرد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بیگانگان باید بدانند هر گونه فشار بر ملت بزرگ ایران اسلامی برای آن‌ها هزینه‎ خواهد داشت، تأکید کرد: هرچه دست ما در برخورداری از اهرم‌ها و مؤلفه‌های قدرت پر باشد، هزینه‎های دشمن برای دشمنی و اعمال فشار بر ملت افزایش می‌یابد.
رئیسی گفت: در برابر دشمن نگاه همه باید انقلابی باشد و با نگاه‎های فردی و سیاسی نباید با این مسائل برخورد کرد و مردم انتظار دارند که همه دست‎اندرکاران و مسئولان با قدرت و متناسب با واقعیت‌های ملت موضع‎گیری کنند و به همه پیام بدهند.
رئیس قوه قضائیه افزود: در شرایطی که آلمان با موضع سخیف خود نشان داد اروپایی‌ها از آمریکا پیروی می‌کنند، آنچه با مقاومت ملت ایران تناسب دارد، تولید قدرت در عرصه‎های اقتصادی و علمی و امنیتی و دفاعی است تا همراهان و همگامان آمریکا متوجه شوند که به جای فشار بر ملت ایران باید به تعهدات خود عمل کنند.
رئیسی در ادامه با گرامیداشت روز دانشجو، بر نقش دانشجویان در تولید علم و جنبش نرم افزاری تأکید کرد و اظهار داشت: دانشگاه باید در تحقق پیشرفت و عدالت در گام دوم انقلاب اسلامی پیشگام بوده و نقشی فعال و مؤثر در این زمینه داشته باشد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عدالتخواهی و اجرای عدالت در همه لایه‎های کشور مهم است، تصویب قوانین عادلانه در نهاد تقنین و اجرای عالانه قوانین توسط دستگاه‎های اجرایی و همچنین داوری عادلانه در دستگاه قضا را از الزامات حکمرانی شایسته دانست.
رئیسی از دانشجویان به عنوان جوانان بانشاط، آرمان خواه، صادق و دغدغه‎مند یاد کرد و با بیان اینکه آرمان خواهی دانشجویان از جنس مطالبات احزاب و گروه‎های سیاسی نیست، تصریح کرد: روحیه انقلابی دانشجویان ایجاب می‌کند فضای دانشگاه‎ها هم انقلابی باشد و بنا بر تأکید رهبر معظم انقلاب، دانشجویان هم در تحقق پیشرفت و هم در مطالبه اجرای عدالت پیشگام باشند.
وی با اشاره به آثار و برکات تعامل دستگاه قضا با نخبگان در جهت تبیین اقدامات و برنامه‎های عدلیه و اطلاع از نظرات و دیدگاه‎های آنها، بر لزوم ارتباط مستمر همکاران مجموعه قوه قضائیه و سازمان‌های تابعه با دانشجویان و طلاب و سایر اقشار جامعه تأکید کرد.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از اقدامات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برای یکپارچه‎سازی خدمات الکترونیک قضائی گفت که این اقدام گام مهمی در جهت هوشمندسازی نظام قضائی و تسهیل دسترسی مردم به عدالت است.
رئیسی ابراز امیدواری کرد با بهره‎مندی از ظرفیت‎ فناوری‌های نوین و هوشمندشدن همه بخش‌های قوه قضائیه، هم فرآیند دسترسی مردم به خدمات قضائی آسان‌تر شود و هم شرایط کار برای همکاران دستگاه قضا به ویژه قضات بهتر شود.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه واحدهای قضائی برای حفظ جان همکاران دستگاه قضا و ارباب رجوع در برابر کرونا تأکید کرد، اما در عین حال از مدیران دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه خواست که با دادرسی به موقع، اجازه ندهند کوچک‎ترین وقفه و خللی در رسیدگی به کار مردم به وجود آید.
در این جلسه، حجت الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف به اشاره به بازدید از زندان تهران بزرگ، گفت: هفته گذشته از زندان تهران بزرگ بازدید داشتیم که در جریان این بازدید، سه شعبه شورای حل اختلاف این زندان افتتاح شد که این شعبات با حضور روحانیونی از قم آغاز به کار کرده است.
وی همچنین خاطر نشان کرد: در جریان این بازدید، همراه با معاون دادستان و دادیاران زندان در اندرزگاه جوانان نیز حضور یافتیم و با ۳۵۰ نفر از مددجویان دیدار کردیم که به واسطه این حضور و گفت‌وگوی رودررو با آنها، زمینه آزادی ۴۱ نفر از مددجویان فراهم شد. زارع‎پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز با اشاره به افتتاح «درگاه ملی قوه قضائیه» در هفته جاری که محلی برای تجمیع همه خدمات الکترونیکی دستگاه قضا به مردم و تلاش برای تسهیل دسترسی آحاد جامعه به عدالت صورت گرفته، اعلام کرد: در هفته پیش رو نیز اپلیکیشن «عدالت همراه» که امکان ارائه تمامی خدمات الکترونیک قضائی بر روی گوشی تلفن همراه را فراهم می‌کند، رونمایی خواهد شد.
وی با اشاره به سیاست قوه قضائیه برای کاهش اعزام و بدرقه زندانیان به محاکم قضائی در ایام شیوع کرونا، از افزایش قابل توجه دادرسی الکترونیک بین زندان و محاکم قضائی خبر داد و یکی از دستاوردهای این اقدام را کاهش ۳۱ هزار اعزام و بدرقه زندانیان عنوان کرد.
زارع‎پور خاطر نشان کرد: با ابلاغ رئیس کل دادگستری استان تهران از ابتدای هفته تمامی اعزام و بدرقه‌های استان تهران که بخش قابل توجهی از اعزام و بدرقه‎های کل کشور را به خود اختصاص می‌داد، تنها از طریق دادرسی الکترونیک امکانپذیر خواهد بود که رئیس قوه قضائیه با تقدیر از این اقدام به رؤسای دادگستری‌های استان‌ها تأکید کرد در ایام کرونا از این ظرفیت برای کاهش تردد زندانیان و صیانت از آن‌ها در برابر مخاطرات بیماری کرونا استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی