[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

سیطره فاضلاب بر جنوب شیراز، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، معاون نظارت و پایش و رئیس اداره حراست با آیت الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس دیدار کردند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به همراه قاسم نهاوندی سرپرست معاونت نظارت و پایش و محسن جوادی رئیس اداره حراست محیط زیست فارس،با امام جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
در این جلسه ابتدا مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گزارشی از اقدامات انجام شده به منظور رفع بوی نامطبوع ناشی از فاضلاب جاری در رودخانه چنار راهدار و سلطان آباد ارائه داده و از پیگیری جدی ماجرا تا رسیدن به نتیجه مطلوب خبر داد.
آیت الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس، ضمن توصیه‌های مؤکد به لزوم همکاری کلیه سازمان‌ها و نهادها در رفع این مشکل بیان داشت: زیبنده شهری چون شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) و شهری با تمدن کهن، فرهنگی و تاریخی نیست که گردشگران با چنین بوی نامطبوعی آن هم در بدو ورود مواجه شوند. وی ضمن تقدیر از فعالیت‌های انجام شده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با توجه به اهمیت موضوع آمادگی خویش به منظور بازدید از پروژه رفع آلودگی بوی نامطبوع در جنوب شهر شیراز را اعلام و افزود: تمایل دارم شخصاً طی این بازید وضعیت کنونی و روند پیشرفت کار را از نزدیک بررسی کنم.
در ادامه مدیر کل محیط ریست فارس با اشاره به اینکه بوی بدی که در جنوب شیراز از سمت پل فسا به مشام می‌رسد، ناشی از تداخل فاضلاب صنعتی و انسانی است، افزود: تا کنون 60 درصد مسیر را پیموده ایم و امیدواریم تا سال آینده به صددرصد اهدافمان دست یابیم.
حمید ظهرابی اظهار کرد: منابع اصلی آلاینده را می‌توان ناشی از دفع غیر اصولی رواناب‌های سطحی فاضلاب تعدادی از واحدهای صنعتی، فاضلاب خروجی از شهرک صنعتی بزرگ شیراز و منطقه ویژه اقتصادی و همچنین پایگاه هوایی و فرودگاه شهید دستغیب برشمرد که موجب بوی نامطبوع در جنوب و شرق شیراز شده است.
وی بیان کرد: طی یک سال گذشته اقدامات مثمر ثمری به منظور رفع معضل اشاره شده صورت گرفته است و می‌توان گفت که تقریباً شصت درصد از مشکل حل شده است و رسیدگی به این مسئله ادامه خواهد داشت.
حمید ظهرابی به بخشی از اقدامات انجام شده از جمله اقدامات قضائی و الزام مسببان اصلی آلودگی به رفع این معضل اشاره کرد و اذعان داشت: برای هر کدام از منابع آلاینده بازدید‌ها و جلسات کارشناسی و مدیریتی متعددی از جمله بازدید مشترک با همراهی دادستان مرکز استان و چندین جلسه با حضور استاندار انجام شده و خوشبختانه نتایج سودمندی را در پی داشته است.
ظهرابی ادامه داد: نتایج حاصل از پیگیری‌ها منجر به نتایج ذیل شده است: تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ با ظرفیت روزانه ۱۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب بهداشتی در سال جاری در مدار قرار گرفته و خروجی آن پس از تصفیه کامل در حال حاضر وارد رودخانه می‌شود. پیگیری‌های لازم برای اتصال مراکز مختلف به شبکه فاضلاب شهری از جمله فرودگاه و پایگاه هوایی انجام شده و در این بخش نیز بیش از هشتاد درصد مشکل حل شده است. شرکت شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی برنامه زمان بندی خود را برای مدیریت فاضلاب به محیط زیست و دستگاه قضائی ارائه کرده اند. واحدهای نشاسته سازی طبق تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه انتقال صنایع آلاینده ملزم به انتقال به مکان مناسب شده اند و مکان یابی شهرک صنعتی تخصصی واحدهای مولد بو نیز با هماهنگی استانداری و دستگاه‌های متولی از جمله شرکت شهرک‌های صنعتی استان در دست انجام است.
ظهرابی خاطر نشان کرد: امید داریم نتیجه نهایی حاصل از این فعالیت‌ها رفع آلودگی زیست محیطی، بو و همچنین حفظ و احیای تالاب مهارلو باشد. انتهای رودخانه چنار راهدار پس از عبور از پل فسا، به تالاب مهارلو منتهی می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی