[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

تزئین میوه یلدا، روزنامه شیراز نوین

شب یلدا یا شب چله که به طولانی ترین شب سال نیز معروف است، یکی از سنت‌های قدیمی ایرانی است که نویدبخش شروع زمستان است. این شب آیین و مراسم خاص خود را دارد. در این شب اعضای خانواده از کوچک و بزرگ دورهم جمع می‌شوند، با هم غذاها و خوراکی‌های خوشمزه می‌خورند، حافظ و شاهنامه می‌خوانند و ساعاتی را به خوشی می‌گذرانند. اگر شما قصد دارید امسال مهمانی شب یلدا را برگزار کنید می‌دانید که چیدن یک سفره زیبا یکی از ارکان اصلی در میزبانی این مناسبت است. در این مطلب می‌خواهیم چند مدل تزئین میوه یلدا را به شما آموزش بدهم که خیلی ساده هستند و می‌توانید به راحتی خودتان در منزل آن‌ها را درست کنید. از جمله میوه‌هایی که در شب یلدا سرو می‌شود می‌توان به هندوانه، انار، خرمالو، سیب و پرتقال اشاره کرد. البته اگر به میوه‌های دیگری از قبیل کیوی، نارنگی، انگور و، توت فرنگی هم علاقه داشتید می‌توانید در تزئین سفره خود از آن‌ها هم استفاده کنید. برای تزئین میوه یلدا، بسته به اینکه تمایل دارید میوه‌های خود را روی میز بچینید یا از سبد استفاده کنید و یا با استفاده از خود میوه‌ها آن‌ها را تزئین کنید، ایده‌های متفاوتی وجود دارند. در این جا به چند مورد از این ایده‌ها اشاره می‌کنیم. امیدوارم از این ایده‌ها خوشتان بیاید و زینت بخش سفره یلدای امسال شما باشند.
یکی از ابزارهایی که در تزئین میوه یلدا بسیار پرکاربرد است، استفاده از سیخ‌های چوبی است. در ادامه چند ایده با استفاده از این سیخ‌های چوبی را معرفی می‌کنیم.
همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید. برای تزئین میوه یلدا به این مدل به وسایل و میوه‌های زیر نیاز دارید:
سیخ چوبی، قالب گل مینا، هندوانه، آناناس، کیوی، انگور، توت فرنگی و موز.
ابتدا پوست آناناس و هندوانه و کیوی‌ها را به خوبی جدا کنید. سپس آن‌ها را به قطعاتی با ضخامتی به اندازه قالب‌های گل مینا که تهیه کرده اید برش بزنید.
در مرحله بعد، در هر سیخ چوبی تعداد 5 عدد انگور را وارد کنید. در لایه بعدی می‌توانید اول یک تکه آناناس که با قالب گل مینا بزرگ (قابل تهیه از فروشگاه لوازم قنادی) قالب زده اید را وارد کنید. سپس یک تکه هندوانه را که با قالب گل مینا متوسط قالب زده اید وارد سیخ کنید و بعد یک تکه کیوی که با قالب گل مینا کوچک قالب زده اید را وارد کنید. در آخر هم یک توت فرنگی روی سیخ چوبی بگذارید.
می توانید تمام سیخ‌های خود را به همین ترتیب تزئین کنید یا تعداد میوه‌ها و ترتیب آن‌ها را تغییر دهید.
همچنین می‌توانید آناناس را بدون پوست کندن و به صورت کامل وسط ظرف پذیرایی خود بگذارید. سپس میوه‌های خود مثل هندوانه، طالبی، سیب، پرتقال، توت فرنگی را برش‌های دلخواه بزنید یا با استفاده از قالب‌های شیرینی قالب بزنید، داخل سیخ‌های چوبی بگذارید و وارد آناناس بکنید؛ به طوری که تا حدودی اطراف آناناس را پوشش دهند.
علاوه بر سیخ‌های چوبی که روش بسیار خوبی برای تزئین میوه، به خصوص در مهمانی‌های بزرگ است، می‌توانید با تزئین هندوانه به شکل گل آفتابگردان، مدل گل کوکب، مدل سبدی، مدل گل رز، مدل ماهی، مدل کباب پز و سایر مدل‌ها و تزئین بقیه میوه‌ها در کنار آن نیز ترکیب زیبایی خلق کنید.
یکی از مدل‌هایی تزئین میوه یلدا که می‌توانید با استفاده از هندوانه درست کنید به این شکل است که ابتدا هندوانه را از طول و از وسط برش بزنید به طوری که، مطابق تصویر، یک بخشی از پوست هندوانه به اندازه 5 سانتی متر، به عنوان دسته باقی بماند. سپس داخل نیمه باقی مانده هندوانه را خالی کنید. می‌توانید با استفاده از روش‌های برش هندوانه آن را به شکل دلخواه برش بزنید و نگه دارید. سپس لبه‌های پوست هندوانه را به کمک چاقوی میوه آرایی یا یک چاقوی خیلی تیز یا کاتر مخصوص برش هندوانه به شکل زیگزاکی یا هفت و هشت برش بزنید. در آخر داخل هندوانه را با میوه‌هایی که به اشکال دلخواه برش زده اید پر کنید.
همچنین می‌توانید در ایده ای دیگر هندوانه را از عرض و از 3/1 آن، با استفاده از چاقوی میوه آرایی یا چاقوی تیز برش بزنید، به نحوی که مطابق تصویر بخشی از پوست هندوانه به عنوان دسته سبد باقی بماند. سپس روی آن را با میوه‌های دلخواه تزئین کنید.
علاوه بر این می‌توانید هندوانه را به شکل کیک تزئین کنید. برای این کار ابتدا پوست هندوانه را، طوری که خود میوه شکلش را از دست ندهد، بکنید. سپس هندوانه را از عرض به تکه‌هایی با ضخامت مساوی برش بزنید. سپس اطراف هر تکه را برش بزنید تا کاملاً صاف و استوانه ای شکل شود. در نهایت باید دو یا سه تکه هندوانه استوانه ای در ابعاد بزرگ، متوسط و کوچک داشته باشید. برای درست کردن کیک این سه تکه هندوانه را روی هم قرار دهید و اطراف آن را با میوه‌هایی مثل آناناس، کیوی و تمشک یا انار دانه شده تزئین نمایید.
از دیگر مدل‌هایی جذاب تزئین میوه یلدا که می‌توانید با هندوانه درست کنید، به مدل‌های زیر می‌توان اشاره کرد. که در آن‌ها با استفاده از قالب‌های متنوع، هندوانه به اشکال مختلف برش زده شده است سپس با استفاده از شکلات و میوه تزئین شده اند. این مدل‌ها به دلیل اشکال فانتزی و داشتن شکلات برای کودکان بسیار جذاب هستند.
برای درست کردن مدل گیلاس، کافی است با استفاده از اسکوپ گلوله‌هایی از هندوانه جدا کنید. سپس روی کاغذ روغنی مقداری شکلات ذوب شده را به شکل ساقه گیلاس بریزید و گلوله‌های هندوانه را نیز در انتها ساقه بگذارید و مقداری شکلات روی آن‌ها نیز بریزید تا به هم بچسبند و مدتی در یخچال بگذارید تا سفت شوند.
برای درست کردن مدل آدمک، هندوانه را به شکل مستطیل‌های کوچک برش بزنید. سپس در یک طرف مستطیل‌ها سیخ چوبی بگذارید. آن‌ها را روی یک کاغذ روغنی بچینید و با شکلات ذوب شده شکل‌هایی مطابق تصویر را برای آن‌ها درست کنید و اجازه دهید چند ساعت در یخچال بمانند تا سفت شوند. سپس برای تزئین میوه یلدا در کنار سایر میوه‌ها قرار دهید.
برای درست کردن هندوانه به شکل پنیر، با استفاده از ابزار میوه آرایی دایره‌هایی روی سطح هندوانه ایجاد کنید. سپس با استفاده از توت فرنگی یا گلابی‌های کوچک، به عنوان موش، سوراخ‌هایی که ایجاد کرده اید را پر کنید.
برای درست کردن مدل کفشدوزک، هندوانه‌ها را با قالب دایره برش بزنید، سپس از وسط آن‌ها را برش بزنید؛ طوری که کمی از بالای هندوانه بریده نشود، سپس با تمشک و رزبری شکل کفشدوزک را مطابق تصویر درست کنید.
برای درست کردن مدل گل، با استفاده از قالب گلبرگ 6 عدد گلبرگ از هندوانه برش بزنید. سپس برای بخش میانی گل یک دایره از پوست هندوانه جدا کنید همچنین یک ساقه و دوبرگ هم از پوست آن جدا کنید. سپس با استفاده از خلال دندان مطابق تصویر قطعات را به هم بچسبانید.
یکی دیگر از ایده‌های تزئین میوه یلدا استفاده از نان بستنی قیفی است. شما می‌توانید این نان‌ها را در اندازه‌های مختلف از فروشگاه‌های لوازم قنادی تهیه کنید. سپس میوه‌هایی مانند هندوانه، آناناس، سیب، پرتقال، انار، کیوی، توت فرنگی و غیره را به شکل‌های مختلف با استفاده از قالب‌های شیرینی برش بزنید و داخل این قیف‌ها بریزید. همچنین می‌توانید روی آن‌ها شکلات بریزید.
برای تزئین انار شب یلدا می‌توانید با استفاده از چاقوی لیزری و با دقت پوست انار را از آن جدا کنید؛ به طوری که کلاهک و تاج انار باقی بماند سپس این قسمت را مطابق تصویر برش بزنید و دور انار را با سلفون بپوشانید.
علاوه بر این می‌توانید انارها را به صورت کامل و یکدست در کنار بقیه میوه‌ها در ظرف خود بگذارید. یا انارها را دانه کنید و در کاسه ای بریزید سپس میوه‌هایی که از نظر رنگ در تضاد با رنگ انار یا مکمل آن هستند، مثل آناناس یا کیوی داخل آن بریزید. همچنین می‌توانید شکلات انار درست کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی