[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

فاصله اجتماعی در مقابله با کرونا چاره‌ساز است، روزنامه شیراز نوین

استان فارس بعد از تجربه تلخ ۲ ماهه موج سوم و سنگین کووید ۱۹، که آمار ابتلای روزانه را به نزدیک ۵۰۰ بیمار و آمار قربانیان این بیماری را به هر ساعت ۲ نفر هم رساند، طی روزهای اخیر، شاهد روند کاهشی بروز این بیماری ا‌ست؛ اگرچه خطر همچنان در کمین افراد بی‌مبالات نسبت به دستورالعمل‌های بهداشتی است.
به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به کاهش سطح محدودیت‌های کرونایی در کشور و استان فارس، گفت: اجرای طرح ۲ هفته‌ای محدودیت‌ها درس بزرگی به ما داد و به همگان اثبات کرد که حفظ فاصله اجتماعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، چه میزان در کاهش آمار ابتلا و مرگ ناشی از کووید۱۹، تأثیرگذار است.
دکتر مهرزاد لطفی دیروز شنبه ۲۲ آذر در جلسه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در فارس، خاطرنشان کرد: طی هفته‌های اخیر شاهد همکاری خوب و مؤثر مردم در زمینه کاهش تردد شهری و بین شهری و رعایت بهتر و کامل‌تر اصول پیشگیرانه بودیم و نتیجه این همراهی مطلوب، کاهشی شدن روند بروز و شیوع کروناویروس بوده است.
لطفی دستاوردهای اجرای طرح محدودیت‌های ۲ هفته‌ای را دلگرم کننده دانست و تصریح کرد: در این مدت اصل «رعایت فاصله فیزیکی» که جزو مهم‌ترین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت و دست اندرکاران حوزه سلامت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و قطع زنجیره انتقال بوده است، بیش از گذشته رعایت شد و همه شاهد نتیجه مثبت آن هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به گذشت قریب به ۱۰ ماه از شروع اپیدمی کروناویروس در کشور، نقش آگاهی، مشارکت و همراهی مردم در حل این بحران را بسیار سازنده خواند و گفت: در طول این مدت هر زمان این مشارکت و همراهی مردم تقویت شد، روند ابتلا و آمار جان باختگان، کاهش یافت و هر زمان که فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها کمرنگ شد، روند هم به سمت افزایش آمارها تمایل پیدا کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس آخرین آمار، تعداد ۱۷ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در فارس طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست داده‌اند تا آمار کل فوتی‌ها در این استان به ۲۸۱۰ نفر افزایش یابد.
دکتر عبدالرسول همتی، با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون بیش از ۵۲۴ هزار نفر تست داده‌اند، گفت: با بررسی نمونه‌های دریافتی، طی ۱۰ ماه گذشته ۱۵۵ هزار و ۹۸۲ بیمار مثبت قطعی در فارس شناسایی شده است.
همتی با اشاره به اینکه اکنون ۱۱۱۹ بیمار به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۰۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.
معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز همچنین مجموع بهبودیافتگان این بیماری را ۱۴۸ هزار و ۹۰۵ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع بیماری تاکنون ۷۸ هزار و ۷۴۲ نفر در شیراز به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.
همتی اضافه کرد: طی این مدت از کل بیماران شناسایی شده در فارس، ۴۲۸۸ مورد مربوط به کازرون، ۳۸۸۶ مورد مرودشت، ۲۶۳۶ مورد فیروزآباد، ۲۶۲۳ مورد ممسنی، ۲۴۷۴ مورد آباده، ۲۴۶۵ مورد داراب، ۲۴۳۵ مورد کوار، ۱۸۲۷ مورد سپیدان، ۱۵۴۳ مورد استهبان، ۱۴۱۶ مورد زرین دشت، ۱۴۱۵ مورد نی ریز، ۱۳۶۰ مورد کوه چنار، ۱۳۵۹ مورد اقلید، ۱۳۳۹ مورد قیروکارزین، ۱۱۹۲ مورد خرم بید، لامرد و رستم هر کدام ۱۰۶۸ مورد، ۱۰۳۸ مورد زرقان و ۱۰۰۳ مورد مربوط خرامه بوده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: پاسارگاد با ۹۹۸ مورد، فراشبند با ۹۳۸ مورد، ارسنجان با ۷۶۳ مورد، سروستان با ۶۷۱ مورد، مهر با ۶۴۶ مورد، بوانات با ۵۴۶ مورد، بیضا با ۵۳۳ مورد، بختگان با ۴۸۹ مورد و سرچهان با ۳۷۶ مورد بیمار مثبت قطعی، در رده‌های بعدی تعداد مبتلایان به کرونا قرار دارند و آمار شهرستان‌های لارستان، فسا و جهرم نیز از سوی دانشگاه یا دانشکده‌های علوم پزشکی مرتبط اعلام می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه همچنین از در دسترس بودن واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های استان خبر داد و گفت: پس از تزریق واکسن برای گروه‌های هدف بیماری آنفولانزا از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هم اکنون واکسن این بیماری به میزان کافی در داروخانه‌ها توزیع شده و هم استانی‌هایی که نیاز به این واکسن دارند می‌توانند برای دریافت، به داروخانه‌های استان مراجعه کنند.
مسئولان و کارشناسان بهداشتی با اشاره به تداوم وضعیت شیوع بیماری کووید۱۹، بر لزوم رعایت پروتکل‌ها از سوی گروه‌های مختلف مردم تأکید و به شهروندان توصیه کردند که همچنان از برگزاری دورهمی و میهمانی‌های خانوادگی به شدت پرهیز کنند.
خودداری از انجام سفرهای غیرضروری درون و برون‌شهری، پرهیز از حضور در مکان‌های سربسته شلوغ، استفاده دائم از ماسک هنگام خروج از منزل، شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و مواد شوینده، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون و... از دیگر توصیه‌های اکیدی است که باز هم از سوی مسئولان بهداشت و درمان تکرار و بر آنها تأکید می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی