[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

گلخانه‌ها پشت سد استعلام ، روزنامه شیراز نوین

استان فارس همواره یکی از استان‌های پیشرو در بحث توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بوده و به دلیل تنوع آب و هوایی دارای ظرفیت فراوان برای توسعه این کشت‌هاست؛ اما برخی موانع روند توسعه را کند کرده است.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این زمینه به ایرنا گفت: تاکنون بیش از ۷۲۴ هکتار گلخانه در سطح استان راه اندازی شده که شامل گلخانه‌های کوچک مقیاس، تابع اقلیم و هایتک است.
حسین پژمان افزود: گلخانه‌های کوچک مقیاس بیشتر در مناطق روستایی برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت جوانان راه اندازی می‌شود.
وی ادامه داد: گلخانه‌های تابع اقلیم بیشتر به منظور جمع کردن کشاورزان کم بنیه در کنار یکدیگر است تا بتوانند زنجیره تولید داشته باشند و منتهی به برندسازی شود و ارزش افزوده حاصل شده به خود آنان برسد؛ این گلخانه‌ها معمولاً سیستم گرمایشی و سرمایشی ندارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: همچنین واحدهای گلخانه‌ای هایتک دارای سیستم‌های گرمایش و سرمایش و کنترل نور هستند و هدف این واحدها صادرات است. پژمان در ادامه با اشاره به موانع پیش روی توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان بیان کرد: از ۴۸ هزار هکتار پیش بینی کشور برای ایجاد گلخانه در یک افق ۱۰ ساله، هفت هزار هکتار مربوط به فارس است.
وی ادامه داد: موانع متعددی بر سر راه توسعه گلخانه‌ها در فارس وجود دارد که یکی از موانع زیاد بودن تعداد استعلام‌ها و زمان بر بودن آن است که ۱۶ استعلام باید از دستگاه‌های مختلف اخذ شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: همچنین قیمت مصالح، سازه و پوشش افزایش زیادی داشته و در توان متقاضیان نیست که بخواهند این واحدها را راه اندازی کنند.
پژمان همچنین تأمین وثیقه برای اخذ تسهیلات را مانعی دیگر بر سر توسعه گلخانه‌ها در استان دانست و گفت: از طرفی نیز بانک‌ها منابع مالی مورد نیاز کشاورزان را ندارند، در گذشته وام‌های هفت درصد به کشاورزان پرداخت می‌شد اما در حال حاضر سود تسهیلات به ۱۴ درصد رسیده و کمتر کسی با وام ۱۴ درصدی اقدام به راه اندازی گلخانه می‌کند.
وی ادامه داد: واقع شدن در حریم‌ها از جمله حریم میراث فرهنگی، حریم جاده و حریم گاز نیز یکی دیگر از موانع پیش روی راه اندازی برخی واحدهای گلخانه‌ای است.
وی اضافه کرد: موانع پیش روی توسعه گلخانه‌ها در استان باعث شده تا راه اندازی این واحدها مطابق برنامه پیش بینی شده پیش نرود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در استان فارس برای برداشتن موانع جلسات تصمیم‌گیری با حضور معاون استاندار برگزار کردیم که وی جلسه را مدیریت و برخی دستگاه‌ها را مجبور به انجام برخی اقدامات می‌کرد اما باز توفیق مدنظر با هدف برنامه پیش نرفته است.
پژمان افزود: در حال حاضر تکنولوژی لازم در حوزه کشت‌های گلخانه‌ای در کشور و استان وجود دارد. البته ممکن است مقداری ضعف در حوزه دانش فنی برای گلخانه‌های هایتک وجود داشته باشد که باید تکنسین ماهر و استادان حرفه‌ای گلخانه داشته باشیم تا بتوانند فرمول‌های لازم را ارائه کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی