[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

توسعه باید مبتنی بر پژوهش باشد ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در سال سوم مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی را با نگاه و اهمیت پژوهش ایجاد کردیم و البته تلاش‌های خوبی هم انجام شده اما کافی و راضی کننده نیست.
عبدالرزاق موسوی در نطق پیش از دستور در جلسه علنی شورای شهر با یادآوری شهادت آیت الله دستغیب خاطر نشان کرد: این مناسبت‌ها بهترین فرصت برای مطالعه سیره و روش زندگی این بزرگان است و اینکه تلاش کنیم در زندگی خودمان راه و روش و زندگی آنان را الگو قرار دهیم. 
وی با بیان اینکه در بودجه و اعتبارات سازمان‌ها و دستگاه‌ها و از جمله شهرداری اعتباراتی برای موضوع پژوهش و تحقیقات پیش بینی می‌شود افزود: علی‌رغم اینکه سال‌هاست بر پیوند و ارتباط عمیق دانشگاه‌ها و مراکز علمی با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و قانونگذاری تأکید می‌شود، باید بپذیریم از دستاوردهای علمی و پژوهشی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری خیلی کم و به ندرت استفاده می‌کنیم. موسوی ضمن اشاره به اینکه بودجه یک ساله شهرداری معادل بودجه عمرانی یک استان است تصریح کرد: در جهت اجرای این بودجه تصمیماتی اتخاذ می‌کنیم؛ اینکه ما در این تصمیمات چقدر از دستاوردهای علمی و پژوهشی استفاده می‌کنیم، سؤال جدی است. باید فرهنگ استفاده از پژوهش را در خودمان تقویت کنیم و در پژوهش‌ها باید استانداردهای علمی مورد توجه قرار گیرد. موسوی با اشاره به 26 آذرماه به عنوان روز حمل و نقل عمومی و ضرورت انجام کارهای پژوهشی و علمی در این حوزه به عنوان یکی از شاخص‌ها برای توسعه پایدار شهری گفت: موضوع دسترسی آسان و سریع و با کیفیت به خدمات و نیازهای گوناگون از بحث‌های جدی جوامع انسانی و زندگی شهری است؛ اینکه ما بتوانیم در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه و آسان‌ترین شکل به نیازهای خودمان اعم از نیازهای تفریحی، ورزشی و خدماتی دسترسی پیدا کنیم. وی ضمن بااهمیت خواندن موضوع مهم امر خدمات رسانی اظهار کرد: موضوع حمل و نقل عمومی دسترسی است؛ چرا که در سایه توسعه حمل و نقل عمومی، می‌توانیم میزان آلودگی هوا را کاهش دهیم، محیط زیست را سالم نگه داریم از زندگی اجتماعی خود لذت ببریم، از آسیب‌های روحی و روانی بکاهیم و محیطی فرح بخش را برای زندگی خود و دیگران فراهم کنیم. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی زندگی و مدیریت شهری مورد توجه است، عنوان کرد: هزینه‌هایی که در این حوزه می‌شود به مدیریت شهری پایدار کمک خواهد کرد. موسوی با اشاره به بررسی متمم بودجه سال ۹۹ بر موضوع بهره وری بار دیگر تأکید کرد و گفت: ما در هر اقدامی که به عنوان مدیریت شهری و مدیریت در بخش‌های مختلف انجام می‌دهیم، موضوع بهره‌وری را به عنوان شاخص اصلی باید در نظر بگیریم. وی خاطر نشان کرد: در موضوع توسعه حمل و نقل عمومی بهره وری یک اصل است و نهایت تلاش را باید داشته باشیم و به موضوع بهره وری به طور جدی توجه کنیم. یعنی بتوانیم از منابع انسانی و مالی خودمان حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم و از اتلاف منابع جلوگیری و صرفه‌جویی کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی