[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

ورود پهپادها برای کاهش تلفات جاده‌ای، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
طرح انتظامی‌ترافیکی ویژه زمستان 99 در استان پهناور فارس با محوریت پلیس افتتاح شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه 23 آذرماه با حضور فرمانده انتظامی فارس، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس، رئیس پلیس راه شمال فارس و جمعی دیگر از مقامات ارشد استان در مجتمع انتظامی شهید فعال شیراز برگزار شد.
 تلاش حداکثری برای آرامش مردم
فرمانده انتظامی استان در این مراسم گفت: طرح زمستانه پلیس با هدف ارتقای امنیت و سلامت و با مشارکت کلیه ارگان‌های مربوطه اجرا می‌شود.سردار «رهام بخش حبیبی» در این مراسم افتتاحیه طرح انتظامی‌ترافیکی ویژه زمستان 99 که در مجتمع انتظامی شهید فعال شیراز برگزار شد، اظهار داشت: باید همه دست به دست هم بدهیم تا آرامش، آسایش و امنیت را برای مردم فراهم سازیم. وی ادامه داد: طرح انتظامی‌ترافیکی ویژه زمستان 99 با مشارکت دستگاه‌های مربوطه از جمله راهداری، هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و... و با محوریت پلیس از دیروز 23 آذر آغاز شد و تا 20 اسفند ادامه خواهد داشت. فرمانده انتظامی استان فارس گفت: امیدواریم با اجرای این طرح همانند سال‌های گذشته شاهد کاهش تلفات جاده ای باشیم و پس از آن گزارش‌های خوبی به مردم ارائه دهیم. سردار حبیبی با تأکید بر اینکه اقدامات دستگا‌ه‌های خدمت رسان باید با همراهی و همکاری مردم همراه شود، افزود: در این خصوص نیازمند مشارکت و تعامل و همکاری مردم با خدمتگزاران خود هستیم. وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی همه توان خود را برای اجرای این طرح به کار گرفته است، گفت: در طرح زمستانه سال جاری، از پهبادها و بالگردها برای کمک به تردد و کنترل وضعیت جاده‌ها استفاده خواهد شد. فرمانده انتظامی استان فارس تصریح کرد: همچنین در اجرای این طرح، روزانه 80 گشت پلیس راه و راهور در جاده‌ها حضور دارند و ترددهای جاده ای را کنترل می‌کنند.سردار حبیبی در پایان از کلیه نهادهای دخیل در اجرای طرح زمستانه پلیس تقدیر و تشکر کرد و گفت: امیدواریم در نتیجه اجرای این طرح شاهد کمترین تلفات و حوادث رانندگی در سطح جاده‌ها و محورهای مواصلاتی باشیم.
 فارس؛ کریدور ارتباطی ایران
در ادامه این مراسم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: در سال 98 بیش از ۴۰۰ میلیون تردد توسط سیستم‌های نظارتی در جاده‌‌های استان فارس پایش شده است. محمودرضا رضایی کوچی خبر از شناسایی نقاط حادثه خیز در محورهای ارتباطی استان طی روزهای اخیر خبر داد و افزود: استان فارس ویژگی‌‌های خاصی دارد و برای رفع مشکلات باید بیش از سایر استان‌‌ها تلاش کرد. ما در زمینه تولید محصولات کشاورزی، صنعتی و بهره‌مندی از مفاخر تاریخی دارای رتبه‌ برتر کشور هستیم و باید به انحا مختلف این پتانسیل‌ها را تقویت کرد. وی با بیان اینکه طرح زمستانه پلیس و یگان‌های امدادی فارس دربردارنده دو رویکرد است خاطر نشان کرد: یکی از جنبه‌های مهم این طرح به مقوله‌های ایمنی و سلامت بازمی‌گردد و رویکرد دوم هم مربوط به عناصر حوزه حمل و نقل است که بی آنکه به چشم بیایند و مورد توجه قرار بگیرند حس‌ امنیت و آرامش را به مردم انتقال می‌دهند. این مقام مسئول با بیان اینکه فارس استان دارای رتبه نخست کشور در گستردگی طول مسیرهاست تصریح کرد: فارس کریدور اتصال شمال به جنوب و شرق و غرب کشور است و در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی شده تا خسارت‌های جانی و اقتصادی را به حداقل‌های ممکن کاهش دهیم. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با تقدیر از تلاش‌های مستمر راهداری اضافه کرد: در شرایط نامناسب جادی نیروهای راهداری و سایر یگان‌های امدادی به یاری مردم می‌رسند و باید تلاش‌های مجدانه آنان را پاس داشت.
 فرهنگ‌سازی برای کاهش تلفات
در ادامه این مراسم مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس گفت: ۵۷۰ دستگاه سبک، سنگین و نیمه سنگین در راهداری‌های فارس فعال هستند.
علیرضا سیاهپور با بیان اینکه ۱۲۳ گشت ثابت و سیار در ستاد و شهرستان‌ها حضور دارند اضافه کرد: در 10 ماهی که کشور درگیر ویروس کرونا شده، زحمات زیادی برای کنترل محدودیت‌ها شکل گرفته است و به روح عزیزانی که در این عرصه جان خود را از دست دادند ادای احترام می‌کنیم. وی با بیان اینکه طرح ترافیک در کاهش تصادفات نقش ویژه ای داشته است، افزود: از چهار سال گذشته تاکنون به صورت متوالی کاهش تصادفات داشتیم که بیانگر تعاملات خوبی است که در حوزه کاهش تصادفات میان دستگاه‌های مختلف وجود داشته است. وی با اشاره به اینکه امید است بتوانیم از طریق رسانه‌ها فرهنگ سازی کنیم، چراکه با افزایش فرهنگ ترافیکی کاهش تلفات را در سال‌های پیش رو شاهد باشیم، یادآور شد: 6 هزار و 500 کیلومتر راه برف گیر در فارس وجود دارد و 770 کیلومتر آن در 52 گردنه برف گیر قرار گرفته است و با توجه به اینکه زمستان سردی پیش بینی شده است آمادگی کامل خود را داریم تا با مخاطرات مقابله کنیم. مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس با تبریک هفته حمل و نقل و راهداری به بیان گوشه ای از اقدامات انجام شده برای پیشکیری از سوانح پرداخت و گفت: از خرداد ماه، امسال خرید‌های شن و نمک آغاز شده و تا پایان مرداد بیش از 40 هزار تن مخلوط شن و نمک تأمین شده است. همچنین 95 درصد ماشین آلات راهداری تعمیر شدند و از 20 آبان ماه راهدار خانه‌ها فعال هستند و یک هزار نفر راهدار به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای بحران‌های احتمالی حضور خواهند داشت.
 همکاری برای کاهش سوانح
در ادامه این مراسم رئیس پلیس راه شمال فرماندهی انتظامی فارس گفت: طرح زمستانه پلیس و یگان‌های امدادی فارس برابر دستورالعمل‌های ابلاغی، از دیروز آغاز شد و تا 20 اسفند ماه سال جاری ادامه دارد. سرهنگ عبدالهاشم دهقان با اشاره به اینکه این طرح با همکاری سازمان‌های مرتبط با ترافیک و امداد و نجات جاده ای اجرایی می‌شود، خاطر نشان کرد: متأسفانه در زمستان سال گذشته تعدادی از هموطنان جان خود در سوانح جاده ای از دست دادند و امیدواریم با اقدامات پیشگیرانه ضریب قربانی شدن هموطنان عزیز ما در حوادث جاده ای به صفر برسد. بر پایه این گزارش گفتنی است پلیس راهور استان، اداره کل راهداری، جمعیت هلال احمر، آتش نشانی شیراز، مرکز اورژانس و تعدادی دیگر از دستگاه‌ها در این طرح زمستانه به منظور ایمن سازی محورهای ارتباطی و پیشگیری از سوانح مشارکت خواهند داشت. گفتنی است در پایان این مراسم، رژه خودروهای پلیس و سایر ارگان‌های دخیل در طرح زمستانه با نظم خاصی برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی