[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه شیراز: دانشگاه نمی‌تواند به اشتغال دانش‌آموختگان بی‌تفاوت باشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه شیراز با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها دیگر نمی‌توانند به وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان بی‌تفاوت باشند، گفت: مأموریت دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرینی و نوآوری است و این مهم باید در قاعده مشخص با برنامه‌ریزی هدفمند در دانشگاه نهادینه شود.
با آغاز هفته پژوهش، دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز، طی سخنانی ضمن گرامیداشت این ایام، به موضوع مأموریت‌های اصلی دانشگاه‌های امروزی و چالش‌های پیش روی آن‌ها پرداخت.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، نادگران با بیان اینکه دانشگاه‌های امروزی، علاوه‌بر «آموزش» و «پژوهش» دو مأموریت دیگر یعنی «کارآفرینی و نوآوری» و «جامعه‌محور بودن» نیز دارند، به تشریح هرکدام از مأموریت‌های پیش روی دانشگاه‌ها پرداخت.
رئیس دانشگاه شیراز گفت: اولین مأموریت نظام آموزش عالی، «آموزش» است. امروزه یکی از شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها میزان مهارت دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاست؛ به‌همین دلیل آموزش مهارتی به‌عنوان یکی از وظایف دانشگاه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.
او همچنین «پژوهش» را دومین مأموریت نظام آموزش عالی معرفی و اضافه کرد: در حوزه پژوهش یکی از وظایف اصلی، حرکت روی مرزهای دانش و درحقیقت کارکردن روی مسائل علمی موجود در دنیا به‌شکل تیمی است که باید با هدف‌های مشخصی صورت گیرد و این اهداف می‌تواند کوتاه‌مدت، میان‌مدت یا درازمدت باشد. نادگران به مأموریت سوم دانشگاه‌ها یعنی «کارآفرینی و نوآوری» اشاره کرد و گفت: امروزه دانشگاه‌ها موظف‌اند در خود و در حیطه وظایف خود به کارآفرینی و نوآوری بپردازند؛ باید تا آنجا که می‌توانند از دانشجو یک موجود کارآفرین تربیت‌ کنند که با دادن ایده و پیگیری آن تا عمل، بتواند در اجتماع کار کند.
او همچنین از «جامعه‌محور و مسئله‌محور بودن» دانشگاه‌ها به‌عنوان یکی دیگر از مأموریت‌های دانشگاه امروزی یاد کرد و افزود: دانشگاه‌های نسل چهارم، دانشگاه‌هایی جامعه‌محور و مسئله‌محور هستند؛ یعنی دانشگاهی که با عنایت به مسائل جامعه، مشکلات جامعه را شناسایی کرده، زیر تیغ پژوهش برده و برای حل آن راه‌حل ارائه می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی