[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۶
  • دوره جدید

دورنمای اقتصاد، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

با توجه به سیاست‌های آتی دولتمردان در رابطه با دیپلماسی اقتصادی و فرهنگی با ملل جهان باید به دورنمای اقتصادی کشورمان امیدوار بود و این امید است که پیکر نیمه‌جان اقتصاد را همچنان به جلو هدایت می‌کند و علی‌رغم تمامی کاستی‌ها، می‌توان به این دورنما دل بست. کووید 19 عوارض بسیاری بر اقتصاد ایران و جهان وارد کرده است. باید پیش‌بینی می‌شد که یک رویداد غیرمترقبه بر اقتصاد ایران و جهان تأثیر بگذارد که البته نمی‌توان به تکرار جنگ‌های جهانی ویرانگر با آن شیوه‌های قدیمی تأکید نمود؛ بلکه امروزه شیوه‌های نوین را برای فشار‌های حداکثری بر مناطق جهان ازجمله خاورمیانه اعمال می‌کنند...

باید به آینده خوش بین بود و سیاست‌های کلان به گونه ای دیگر در حال محاسبه رشد اقتصادی است. افت تولید نفت در ایران و شاید جهان طی امسال و سال گذشته کاملاً مشهود است، اما بر اساس عملکردها، از این به بعد انتظار افت تولید نفت را نداریم و تولیدات نفت به ثباتی می‌رسد که دیگر اثر منفی در کل رشد اقتصادی به جا نخواهد گذاشت. ضمن اینکه در بخش غیرنفتی نیز سیاست جایگزینی واردات ما را به رشد مثبت مناسبی خواهد رساند. اما در مجموع کل رشد اقتصادی کشور مثبت خواهد شد و عدد آن البته کوچک و کمی بالای صفر است.
مرکز آمار ایران نیز به تازگی اعلام کرده که در شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ رشد گروه کشاورزی مثبت ۱٫۷ درصد، گروه صنایع و معادن منفی ۰٫۷ درصد و گروه خدمات منفی ۳٫۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است. همچنین در تابستان ۹۹ رشد محصول ناخالص داخلی با نفت به ۰٫۲ درصد و بدون نفت به منفی ۰٫۲ درصد رسیده است.
به رغم تنگنای ارزی، نرخ رشد برخی بخش‌ها قابل توجه و دو رقمی است این امر نشانگر آن است که علی رغم کاهش درآمدهای ارزی کشور، سیاست جایگزینی واردات به خوبی اجرایی شده و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند به دلیل جلوگیری از واردات کالاهای مشابه، تولیدات خود را جایگزین واردات کنند.
از منظری دیگر بالا رفتن تولید در بخش نفت و گاز از یک سو و بالا رفتن میزان تولید بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت و معدن از سوی دیگر، هر کدام اثر متفاوتی را بر رشد اقتصاد ایران به جا می‌گذارند؛ این در حالی است که طی مدتی که اثر نرخ ارز و کاهش منابع ارزی اتفاق افتاده، در بخش‌هایی از اقتصاد ایران کار به خوبی پیش رفته که نمونه آن برخی تولیدات منتخب صنعتی و معدنی از جمله فلزات و لوازم خانگی است که رشد خوبی را تجربه کرده‌اند؛ پس رشد بخش صنعت بر کل رشد اقتصادی اثرات مثبتی خواهد داشت.
در برخی بخش‌های اثرگذار بر رشد اقتصادی و به خصوص در حوزه تولیدات صنعتی، رشد دو رقمی را تجربه می‌کنیم که این خود بر عدد رشد اقتصادی بدون نفت تأثیرگذار خواهد بود و نشانگر افزایش عمق تولید داخلی است؛ ضمن اینکه رشد اقتصادی کل از حالت منفی حالت خارج می‌شود.
در هر صورت باید امیدوار بود که برنامه ریزان کشور به دنبال خروج از بن بست‌های اقتصادی هستند و با این نگاه به دیپلماسی اقتصادی وکاهش فشارهای اقتصادی دلخوش می‌کنیم. هرچند مشاغل بسیاری در کشور با بحران‌های جدی روبه‌رو شده‌اند و دولت باید از آنها در قالب تسهیلات بدون بازگشت و معافیت‌های موقت حمایت کند اما باید دید در بخش‌های نوآوری و پژوهش‌های انجام شده و تجاری سازی محصولات این بخش چه توفیقاتی به دست آورده ایم و خواهیم آورد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی