[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

ممنوعیت گرین‌کارت برای رئیس‌جمهور، روزنامه شیراز نوین

نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتن گرین کارت یا کارت اقامت سایر کشورها را برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ممنوع کردند. به شیرازنوین به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی دیروز مجلس و بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد ابراهیم عزیزی در خصوص ممنوعیت داشتن گرین کارت و کارت اقامت سایر کشورها برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.
ابراهیم عزیزی در توضیح پیشنهاد خود بیان کرد: فردی که قصد دارد رئیس جمهور کشور شود نباید کارت اقامت سایر کشورها را داشته باشد بلکه باید ایرانی الاصل بوده و نه تنها کارت اقامت سایر کشورها را نداشته بلکه درخواستی برای دریافت آن نیز حتی در گذشته نیز نداده باشد. فردی که قصد دارد رئیس جمهور شود نباید کارت اقامت هیچ کشوری را غیر از ایران داشته باشد.
احمد مرادی در مخالفت با این پیشنهاد بیان کرد: بنده مخالف این پیشنهاد هستم؛ چرا که بحث ایرانی الاصل بودن و داشتن تابعیت ایرانی در این طرح ذکر شده است اما این پیشنهاد می‌تواند ابهاماتی را ایجاد کند. مگر عزیزانی که برای ادامه تحصیل و درس خواندن به خارج می‌روند کار اشتباهی انجام می‌دهند؟ مگر برای کسب دانش و تجربه به خارج رفتن اشتباه است؟ مگر برای تجارت به کشورهای دیگر رفتن اشتباه است؟ علیرضا سلیمی در موافقت با این پیشنهاد بیان کرد: دو نکته وجود دارد که باید در خصوص این بند به آن توجه شود اگر کسی کارت اقامت سایر کشورها را نداشته باشد و یک ملک نیز آنجا داشته باشد قطعاً بر مروادات و ارتباط او تأثیرگذار خواهد بود. اینکه امروز برخی از آقایان نگاهشان به غرب است علتش حضور فرزندان آنها در کشورهای غربی و اروپایی است. اینکه آنها قبله عالم را اروپا و آمریکا می‌دانند دلیلش حضور فرزندان یا بستگان آنها در آنجا یا تابعیت و کارت اقامت خودشان می‌باشد. کسی که محبت کشور دیگری در دلش باشد و وابستگی به آنجا داشته باشد نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.
این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تأکید کرد: مسئولان از نمایندگان مجلس گرفته تا استانداران باید لیست دهند که فرزندانشان در خارج هستند یا نه. اینکه عده ای شب‌ها به سمت غرب می‌خوابند دلیش حضور فرزندانشان در خارج است. وجود این شرط برای کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ضروری است. اگر مدارس و دانشگاه‌های داخل کشور را تا حد استانداردهای جهانی بالا برده ایم، پس چرا فرزندان عده ای برای تحصیل به خارج می‌روند و اگر دانشگاه‌ها و مدارسمان استاندارد نیستند پس چرا باید فرزندان مسئولان با رفتن به خارج از امکانات بیشتری برخودار شوند؟ مالک شریعتی نیز در اخطاری در جریان بررسی این پیشنهاد بیان کرد: اکنون ما در دستگاه امنیتی پرونده‌هایی داریم که افرادی که خود یا فرزندانشان حتی در گذشته در کشورهای خارجی دانشجو بودند اکنون محل نفوذ قرار گرفتند و پدرانشان حکم سنگینی دارند. از نظر بنده پیشنهاد آقای عزیزی نه تنها لازم است بلکه باید قوی تر شود. حتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نباید در خارج اقامتگاه داشته باشند یا حتی در آنجا دانشجو باشند. در نهایت نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند و یکی از شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری ایرانی الاصل و صرفاً تابع ایران بودن و نداشتن اقامت یا مجوز یا کارت سبز (گرین کارت) تعیین گردید. قبل از این پیشنهاد نیز نمایندگان پیشنهاد نبویان نماینده تهران را نیز در بحث تابعیت بررسی کرده و با آن نیز موافقت کردند. براساس آن پیشنهاد نیز ایرانی الاصل و صرفاً تابع ایران بودن و نداشتن تابعیت کشورهای دیگر در گذشته و حال نیز از شروط دیگر در بحث تابعیت برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری لحاظ شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی