[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

تسهیلات جدید برای تعاونی‌ها ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: مبلغ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بیش از 120 طرح تعاونی‌ در فارس تخصیص یافت.
محمدجعفر کبیری در شورای عالی توسعه تعاون استان فارس با تمجید از فعالیت تعاونی‌ها در استان فارس افزود: مبلغ یک هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل ماده 56 و ماده 52 توسط بانک توسعه تعاون تعهد شد که با پیگیری استانداری فارس و سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولتی و تعاونی‌های فارس که در شرایط اقتصادی کنونی نیاز به حمایت دارند اختصاص یافت.
کبیری تأکید کرد: صندوق ضمانت تعاون نیز در کنار بانک توسعه تعاون کمک خواهد کرد که تعاونگران فارس به راحتی بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند. معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: از طریق سامانه جامع هوشمند بخش تعاونی کشور، حضور به ادارات کل برای تشکیل تعاونی‌ها در سطح کشور منتفی شده است.
وی اظهار داشت: فارس رتبه نخست را در سطح کشور در خصوص تشکیل تعاونی‌ها دارد که این موضوع نشان از فرهنگ غنی مردم این خطه در مشارکت پذیری در فعالیت‌های اقتصادی دارد.
کبیری بیان کرد: خطوط اعتباری ویژه ای برای تعاونی‌های جوانان، زنان، توان یابان، دانش بنیان،توسعه عمران شهرستان‌ها و مسکن با نرخ 12 تا 14 درصد تعیین شده است. وی اظهار داشت: مجموعه عملکرد تعاونی‌های این استان در سطح کشور در سالیان اخیر کارنامه خوبی به جا گذشته است. وی ادامه داد: ایران در برابر شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد و بیماری کرونا نیز وضعیت را دشوار و آثار زیان باری بر اقتصاد و فضای کسب و کار تحمیل کرده است. کبیری اضافه کرد: توسعه تعاون می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کرده و این حوزه از ظرفیتی بهره‌مند است که محور اقتصاد مقاومتی را به دست گیرد.
وی با بیان اینکه در قوانین کشور به بخش تعاون توجه ویژه ای شده، گفت: در اجرا و به صورت میدانی اما چندان به حوزه تعاون توجه نشده است. معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاون بهترین راه برای توسعه کشور و ایجاد رفاه اجتماعی است و بخشی است که با اتکا به آن می‌توان اشتغال زایی کرد و از طریق جذب سرمایه‌های خرد توسعه پایدار را نیز حاصل کرد.
وی با تأکید بر بهبود فضای کسب و کار در سطح کشور بیان کرد: قانون ایران سهمی 25 درصدی در اقتصاد را برای تعاونی‌ها مشخص کرده که برای تحقق این موضوع باید بخش خصوصی تلاش کند و ارگان‌های دولتی نیز این موضوع را سرعت ببخشند. کبیری با بیان اینکه باید اعتماد عمومی را به بخش تعاون احیا کرد گفت: توسعه شفافیت در روند فعالیت تعاونی‌ها امر بسیار مهمی است تا مردم بتوانند به این واحدها اعتماد کرده و سرمایه‌های خرد خود را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهند. وی همچنین معتقد است که ضروری است که فعالیت تعاونی‌ها از حالت سنتی به مدل‌های به روز و پویا تبدیل و روند این واحدها در اتاق‌هایی شیشه‌ای دنبال شود.
معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از راه‌اندازی سامانه شفافیت این وزارتخانه خبر داد و افزود: بزودی تمامی خدمات بخش دولتی به بخش غیردولتی و تعاونی‌ها با استفاده از این سامانه به جامعه هدف ارائه خواهد شد. وی در ادامه توسعه نوآوری را در حوزه تعاون امری بسیار مهم و لازمه این بخش دانست و اظهار داشت: اولین مرکز نوآوری توسعه تعاون طی ماه‌های اخیر در استان فارس افتتاح شد و تاکنون نیز 11 مرکز نوآوری در سطح کشور به بهره برداری رسیده است. کبیری ادامه داد: بودجه‌های قابل قبولی برای افزایش بهره وری و هدایت تعاونی‌ها از فعالیت سنتی به سمت روش‌های مدرن پیش بینی شده است. وی همچنین به لزوم هدایت هدفمند از تعاونی‌های کشور اشاره کرد و گفت: ضروری است که تسهیلات کم بهره و کارآمد برای واحدهای تعاونی در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد: 7 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات برای تعاونی‌های مسکن سراسر کشور در نظر گرفته شده که بازپرداخت آن 10 ساله است و فارس نیز می‌تواند سهم خوبی از این اعتبارات را جذب این استان پهناور کند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: این آمادگی وجود دارد که برای تکمیل و توسعه زنجیره تعاونی‌ها با الگوی بنگاه‌های پیشران همکاری لازم انجام شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی