[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۲
  • دوره جدید

محرومیت‌زدایی در پرتو پروژه‌های عمرانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
عملیات سازندگی در استان فارس و شهر شیراز همچنان تداوم دارند. ما در روزهای نفس گیر کرونا پروژه‌های عمرانی را تعطیل نکردیم تا شاید کام تلخ این مردم رنجور که در کشاکش بحران‌های عدیده ای گرفتار آمده اند، اندکی شیرین شود. روند سازندگی در فارس و پایتخت فرهنگی ایران در حالی ادامه دارد که در روزهای نفس گیر جنگ اقتصادی به سر می‌بریم. جنگی که آتش از خاکریز مقابل شلیک نمی‌شود و به جای آن ارزش پول ملی افت کرده و نرخ تورم سودای نجومی شدن دارد. در بحبوحه این جنگ دشوار اقتصادی اقشار فرودست با مظلومیت قربانی اقتصادی می‌شوند که نشانه ای از ثبات ندارد و طبقه میانی به سوی دهک‌های پایین تر رانده می‌شوند. با این تفاسیر به این نتیجه خواهیم رسید که سازندگی در روزهای نفس گیر کرونا و در بحبوحه جنگ اقتصادی آسان نیست. به یاد داشته باشیم که برای ارزیابی مدیران نباید به کارنامه سازندگی آنها به تنهایی اکتفا کرد. بلکه باید به یاد داشته باشیم پروژه‌های عمرانی در چه مقطعی به بهره برداری رسیده اند. به طور حتم سازندگی کلان شهر در روزهایی که بی شباهت به مبادای اقتصادی نیست از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است. از نگاهی دیگر به یاد داشته باشیم که کلنگ زنی و بهره برداری از پروژه‌های عمرانی فقط دارای کارکردهای فیزیکی نیست. بلکه سبب ساز تقویت حس امید و مثبت اندیشی در جامعه خواهد شد و آستانه تاب آوری و ارتقای سرانه نشاط عمومی را در جامعه پدید می‌آورد. گروه گزارش شیرازنوین در ادامه مروری گذرا به پروژه‌های کلان شهرداری شیراز از نگاه مسئولان داشته است. طرح‌های عمرانی که با نگاه تقویت شور زندگی و شعار مانای انسان محوری در کلان شهر شیراز به بهره برداری می‌رسند.
 فارس و شیراز؛ کارگاه بزرگ سازندگی
استاندار فارس در این زمینه می‌گوید: پروژه‌های شاخص شهری در شیراز در حال اجراست. عنایت الله رحیمی بررسی روند اجرای پروژه‌های محور زندیه، موزه منطقه ای و موزه مشاهیر و طرح توسعه آرامگاه سعدی و رفع مشکلات موجود برای اتمام آنها در اسرع وقت خواستار شد و عنوان کرد: بزرگراه شهید سپهبد سلیمانی از جمله پروژه‌های سطح یک شهرداری شیراز است که در شمال غرب شیراز و در دامنه کوه‌های الله اکبر در حال اجراست و بلوار جمهوری اسلامی را به دینکان و کمربمندی و بزرگراه محلاتی وصل می‌کند.وی بیان کرد: این پروژه شامل د و تونل حدود 220 متری است و هم اکنون 3.5 کیلومتر از آن اجرا شده و 6.5 کیلومتر نیز در دست اجراست که با توجه به تعداد نیرو و ماشین آلات سنگین راه سازی فعال در آن انتظار می‌رود تا پایان سال یا حداکثر اوایل سال آینده به بهره برداری برسد. استاندار فارس خط دو مترو شیراز را به عنوان یکی دیگر از پروژه‌هایی که از اهمیت ویژه برخوردار بوده و دولت نیز در پیشبرد آن کمک کرده است برشمرد و گفت: فاز یک این پروژه حدود 11 کیلومتر است که هم اکنون عملیات تونل و لاینینگ آن انجام شده و رو سازی و ریل گذاری و احداث ایستگاه‌ها در دست اجراست. رحیمی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود این پروژه تا اردیبهشت یا خردادماه سال آینده با یک یا دو ایستگاه به بهره برداری برسد و مردم جنوب شهر شیراز و میانرود و اطراف آن از این حمل و نقل ایمن و ارزان سریع استفاده کنند. نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین به 27 پروژه شاخص انسان محور شهرداری شیراز اشاره کرد و افزود: تأکید بر زمان بندی مناسب در اجرای این پروژه‌ها و بیان مشکلات موجود برای رفع آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در همین زمینه تلاش می‌کنیم این مشکلات با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و اختیاراتی که در حوزه مدیریت ارشد استان وجود دارد برطرف شود. دکتر رحیمی به 120 پروژه مدیریت شهری در حوزه مناطق و محلات اشاره و اظهار کرد: شهرداری شیراز در این زمینه و برای ارائه خدمات به مردم در سطح محلات و مناطق اقدامات خوبی انجام داده است. استاندار فارس در بخش دیگری از توضیحات خود به پروژه شاخص محور زندیه پرداخت و با اشاره به اینکه تصویب این پروژه مراحل نهایی را سپری می‌کند از آغاز مراحل اجرایی آن در آینده نزدیک خبر داد. دکتر رحیمی تأکید کرد: راه و شهرسازی، شهرداری شرکت عمران و بهسازی و سایر دستگاه‌های مربوطه مکلف شده اند در اسرع وقت موانع موجود را برطرف و عملیات اجرا کنند تا این پروژه به عنوان یک فضای شهری قابل قبول در اختیار شهروندان قرار گیرد. استاندار فارس همچنین با اشاره به اینکه تکمیل پروژه موزه منطقه ای و موزه مشاهیر در طرح توسعه حافظیه نیاز به تملک تعدادی از ساختمان‌های اطراف آرامگاه حافظ دارد، عنوان کرد: با توجه به توافقی که با وزیر راه و شهرسازی داشتم تعدادی زمین در اختیار قرار داده شد که با فروش این زمین‌ها هزینه لازم برای تملک مذکور در اختیار پروژه قرار می‌گیرد.وی یاد آور شد: در گذشته اختصاص تعدادی از اراضی مربوط به صدرا و راه و شهرسازی به بازآفرینی اطراف حافظیه و سعدیه از سوی هیئت دولت مصوب شده که در این جلسه مقرر شد این اقدامات با سرعت بیشتری پیگیری و اجرایی شود.
 اجرای پروژه‌ها با ارائه جدول زمان‌بندی
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: خدمات رسانی شهرداری شیراز و تداوم عملیات‌های عمرانی در سطح شهر در شرایط کنونی اقتصادی قابل تقدیر است. عبدالرزاق موسوی همچنین خواستار ارائه جدول زمان‌بندی پیشرفت طرح‌های شاخص هر منطقه از سوی شهرداران به شورا شد و خاطرنشان کرد: اعلام برنامه از سوی شهرداری‌های مناطق 11 گانه به اعضای شورا فعالیت آنان را به عنوان ناظر تسهیل خواهد کرد؛ چراکه شورای شهر باید میزان پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌ها را زیر نظر بگیرد تا کار در موعد مقرر به نتیجه برسد. بنابر این انتظار می‌رود شهرداری موضوع گزارش به شهروندان را با جدیت در دستور کار قرار دهد. وی در بخش دیگری از سخنان به به تداوم عملیات عمرانی در کلان شهر شیراز اشاره کرد و بیان داشت: لازم است تا یاوران شورا در شرایطی که پروژه‌های عمرانی در بسیاری از کلان شهرها کند شده است، عملکرد و فعالیت‌های شهرداری شیراز را به خوبی به مردم منعکس کنند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین در بازدید از پروژه‌های عمرانی منطقه 9 شهرداری شیراز که در زمره مناطق کمتر برخوردار کلان شهر قرار می‌گیرد تصریح کرد: پارک ساحلی طلائیه، پروژه تکمیل مجموعه تفریحی چنار راهدار، پیاده راه سلامت بلوار طلائیه شرقی، مجموعه خیرساز ماهان و... از پروژه‌های شاخص منطقه 9 شهرداری شیراز هستند که پیشرفت فیزیکی خوبی دارند.
 توسعه شهر بر مبنای نیازهای شهروندان
شهردار شیراز در زمینه بهره برداری از پروژه‌های شاخص شهری در شرایط دشوار کنونی می‌گوید: شهرداری مانند سایر دستگاه‌های اجرایی مشکلات بی شماری را در ماه‌های اخیر پیش روی خود داشته است. اما با همراهی شورای شهر و بخش‌های مختلف شهرداری گام‌های بزرگی برای خدمت رسانی به شهروندان برداشته شده است. حیدر اسکندرپور با تأکید بر اینکه سال ۹۹ سالی خوب در کارنامه عملکرد شهرداری است، گفت: در کنار افتتاح پروژه‌های بی شمار، شاهد شروع عملیات اجرایی بعضی پروژه‌ها نیز خواهیم بود. وی در بازدید از پروژه‌های شهرداری منطقه ۱۰ گفت: هم اکنون ۳۲ پروژه در این محدوده شامل ۱۲ پروژه شاخص با هدف افزایش کیفیت زندگی شهروندان ساکن در محدوده شمال غرب شیراز در حال اجراست. همچنین بهسازی فضای سبز و زیباسازی ورودی‌های شیراز از جمله رویکردهای ماست و در این راستا شهرداری منطقه ۱۰ در ورودی شمال غرب شیراز شامل بولوار دکتر حسابی و میرزای شیرازی در حال اجرای پروژه است. شهردار کلان شهر شیراز همچنین از اجرای ۱۰ پروژه شاخص شهری در منطقه پنج شیراز خبر داد و افزود: عمده این طرح‌ها را بر مبنای شعار انسان محوری، توسعه فضاهای شهری و افزایش تعاملات اجتماعی شهروندان است.
 تداوم آبادانی در کشاکش بحران‌ها
رئیس‌ کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در این زمینه گفت: فعالیت‌های عمرانی شهرداری شیراز با وجود مشکلات بسیار متوقف نشده است.
«نواب قائدی» می‌گوید: با وجود شرایط سخت اقتصادی و تغییرات نرخ ارز، و مشکلات مضاعف ناشی از بیماری کووید 19، اما شهرداری شیراز جزو محدود شهرداری‌های کشور است که فعالیت‌هایش را در زمینه عمرانی متوقف نکرده و اجرای پروژه‌های کلان را همچنان در برنامه کاری خود دارد. وی با اشاره به تأثیر همه‌گیری کرونا بر خدمات‌رسانی نهاد‌هایی همچون شهرداری از جمله در حوزه عمرانی و خدمات، اظهار داشت: تلاش شورا و شهرداری بر این است که پروژه‌هایی درخور برای شهروندان و کلان شهر شیراز ارائه دهیم؛ هم‌اکنون نیز طرح‌های بسیاری در شهرداری‌های مناطق و سازمان‌های مختلف در دست بررسی است که با وجود شرایط دشوار اقتصادی پیگیری می‌شود و برخی از آن‌ها در شرف بهره‌برداری نیز قرار دارد. قائدی افزود: پروژه‌هایی همچون پردیس سینمایی جوان در باغ جوان، تقاطع غیرهمسطح شهدای سلامت در محدوده بلوار احمد بن موسی(ع) به بلوار رحمت، بزرگراه شهید سلیمانی، کنارگذر و زیرگذر نیایش، تکمیل پیاده‌راه ارم، ایجاد گذر غذا در بلوار مولوی و نورپردازی تقاطع‌های غیر‌همسطح نیز به‌زودی به سرانجام خواهد رسید. رئیس‌ کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک به شهروندان نوید داد که زیرگذر تقاطع استاد محمد بهمن‌بیگی در ماه‌های پیش رو به بهره‌برداری می‌رسد تا ساکنان شهرک‌های یادشده و نیز شهرک میانرود بتوانند از طریق بلوار طلاییه و زیرگذر استاد بهمن بیگی به سمت بزرگراه مهندسین، میدان معلم و غرب شهر حرکت کنند و درنتیجه شاهد تردد کمتر شهروندان در کمربندی باشیم. او همچنین با اشاره به افتتاح پروژه چپ گرد صدرا که به‌منظور سهولت تردد شهروندان این شهر و کلان‌شهر شیراز در حال ساخت است، اعلام داشت که این طرح تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
رئیس‌ کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک از آغاز عملیات اجرایی فرهنگسرای معلولین، در بوستان جوان واقع در میدان کوزه‌گری با عنوان طرحی منحصر به فرد یاد کرد که برای اولین بار در کشور صورت می‌گیرد و در مدت مقرر در اختیار جامعه معلولان و جانبازان قرار خواهد گرفت.
 سازندگی با افزایش تعامل بین‌دستگاهی
معاون فنی و عمرانی شهردار با دیدگاهی کارشناسی به پروژه‌های عمرانی نگریسته و در این زمینه می‌گوید: اجرای پروژه‌های عمرانی در شهرها را نیازمند هماهنگی کامل و تعامل نزدیک بین دستگاهی بوده و در مسیر اجرای آنها یکی از موارد مهم جابه‌جایی تأسیسات شهری مورد مسیر پروژه‌هاست. این مهم نیازمند تعامل، همراهی و همکاری دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان با شهرداری است. اسماعیل صالحی در ادامه به پروژه‌ بزرگراه شهید سلیمانی اشاره و خاطرنشان کرد: این بزرگراه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شهری کشور محسوب می‌شود که در هدایت ترافیک نقش عمده ای ایفا خواهد کرد. معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز این طرح کلان را به عنوان یک پروژه‌ تأثیرگذار در مدیریت بحران توصیف و اضافه کرد: احداث تقاطع جام جم به عنوان یک الزام در تکمیل بزرگراه شهید سلیمانی در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی