[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

۵ مورد از بهترین داروهای خانگی برای رفلاکس معده، روزنامه شیراز نوین

رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به سمت بالا در مری جریان یابد؛ لوله ای که دهان را به معده متصل می‌کند و باعث درد در سینه و گلو می‌شود. به طور معمول، هنگام خوردن یا نوشیدن، غذا به سمت پایین مری حرکت می‌کند و به عضله ای می‌رسد که به اسفنکتر مری معروف است، که باز می‌شود و غذا به معده راه می‌یابد.
به گزارش بهداشت نیوز، رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که این اسفنکتر ضعیف شده یا در زمان نامناسب شل شود و باعث شود اسید معده به مری برگردد. این می‌تواند علائمی مانند:
درد یا احساس سوزش در قفسه سینه
درد یا ناراحتی در گلو
برگشت مجدد مایع اسیدی به دهان یا گلو داشته باشد.
اگر باردار یا چاق باشید احتمالاً دچار رفلاکس اسید می‌شوید. دلایل زیادی وجود دارد. برخی از شایعترین علل رفلاکس اسید عبارت‌اند از:
خوردن یک وعده غذایی زیاد
اواخر شب غذا خوردن
مصرف برخی از غذاها یا نوشیدنی‌ها مانند غذاهای پرادویه، غذاهای سرخ شده، قهوه 
سیگار کشیدن
تغییر سبک زندگی اولین روش درمانی برای رفلاکس اسید آزار دهنده است. این ممکن است شامل اجتناب از برخی از دلایل ذکر شده در بالا باشد، اما همچنین چندین روش درمانی در خانه نیز برای کنترل رفلاکس اسید وجود دارد.
هنگام خواب بالاتنه خود را بالا ببرید
رفلاکس اسید اغلب شب‌ها بدتر می‌شود؛ زیرا وقتی دراز می‌کشید جریان اسید معده به مری راحت تر است. با تغییر زاویه بدن هنگام خواب می‌توانید علائم شب را بهبود ببخشید.
به طور خاص، مفید است که سر و شانه‌های خود را بالای معده خود بالا ببرید و مری را به سمت پایین متمایل نگه دارید. به عنوان مثال ، می‌توانید سر تخت خود را بلند کرده یا خود را روی بالش مایل قرار دهید. این اجازه می‌دهد تا نیروی جاذبه به پاک کردن هر چیزی که شب به مری وارد می‌شود کمک کند.
شیرین‌بیان دگلیسیریزه‌شده را امتحان کنید (DGL)
شیرین بیان گیاهی است که برای تسکین بیماری‌های معده استفاده می‌شود. (DGL) نوع تغییر یافته ای از شیرین بیان است که از ترکیب گلیسیریزین خود خارج شده است؛ زیرا این امر می‌تواند فشار خون را افزایش دهد.
DGL برای درمان رفلاکس اسید کار می‌کند؛ زیرا به کاهش التهاب مری کمک می‌کند. التهاب، واکنشی است که توسط سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می‌شود. در صورت نیاز به ترمیم زخم یا مبارزه با عفونت می‌تواند مفید باشد، اما همچنین می‌تواند مشکلات سلامتی مانند رفلاکس اسید را برای برخی از افراد بدتر کند. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما سلول‌های التهابی به نام سیتوکین را آزاد می‌کند که می‌تواند به مخاط مری آسیب برساند.
DGL به طور کلی به عنوان یک قرص جویدنی عرضه می‌شود و برای افرادی که طعم شیرین بیان را دوست ندارند، می‌تواند طعم‌های مختلفی داشته باشد. برای استفاده از DGL در رفلاکس اسید، باید یک قرص ۴۰۰ میلی گرمی ۲۰ دقیقه قبل از غذا خوردن یا ۲۰ دقیقه قبل از خواب در صورت داشتن علائم شبانه مصرف کنید.
سایر داروهای گیاهی که ممکن است به رفلاکس اسید کمک کنند به شرح زیر است: زنجبیل، بابونه و ریشه گل ختمی.
وعده‌های غذایی کمتری بخورید
خوردن وعده‌های غذایی بزرگ فشار بیشتری به اسفنکتر می‌آورد که مری شما را از معده جدا می‌کند. این باعث می‌شود که اسفنکتر باز شود و به شما اجازه می‌دهد اسید به سمت بالا در مری شما جریان یابد. تعویض وعده‌های غذایی بزرگ با وعده‌های کم حجم بیشتر می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.
به عنوان مثال، به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ، سعی کنید آن قسمت‌ها را در پنج وعده غذایی کوچک‌تر پخش کنید.
مصرف قهوه را محدود کنید
قطع یا کاهش فنجان‌های روزانه قهوه می‌تواند به کاهش رفلاکس اسید کمک کند. این به این دلیل است که هنگام نوشیدن قهوه، معده شما باعث ایجاد اسید معده بیشتری می‌شود که می‌تواند به مری برود. کافئین موجود در قهوه باعث شل شدن اسفنکتر مری شما می‌شود و به محتوای معده اجازه می‌دهد تا به سمت بالا حرکت کند.
از خوردن بعضی غذاها خودداری کنید
برخی از غذاها ممکن است رفلاکس اسید شما را تشدید کنند. شما می‌خواهید از غذاهایی که هضم را کند می‌کنند و مدت بیشتری در معده شما می‌نشینند خودداری کنید؛ زیرا هرچه مدت زمان بیشتری بنشینند، احتمال افزایش فشار معده و باز شدن اسفنکتر مری بیشتر است.
برخی از غذاهایی که احتمالاً باعث رفلاکس اسید می‌شوند عبارت‌اند از: پنیر، غذای سرخ شده، میان وعده‌های فرآوری شده مانند چیپس سیب زمینی، شکلات، پودر فلفل قرمز و پیتزا.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی