[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۶
  • دوره جدید

نپیوستن به «FATF» باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به کشور شده است، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه تاکنون عدم پیوستن ایران به FATF هزینه‌های زیادی را به کشور وارد کرده است، گفت: پیوستن به FATF ربطی به تحریم یا عدم تحریم ایران ندارد و ما حتی برای داشتن تعاملات اقتصادی با کشورهایی چون چین و روسیه نیز باید به این روند بپیوندیم.
حسن بهشتی‌پور در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه FATF یک گروه اقدام بین المللی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم است، افزود: این گروه در سال ۱۳۳۸ با همکاری هفت کشور ایجاد شد و طی این سال‌ها مواردی به آن اضافه و یا اصلاحاتی صورت گرفته است؛ مثلاً در سال ۱۳۷۰ با فروپاشی شوروی و دیوار برلین تغییراتی در این سازوکار ایجاد شد، در سال ۲۰۰۱ و حمله به برج‌های دوقلو در آمریکا و با توجه به حضور القاعده در صحنه بین المللی، سازوکارهایی جهت مبارزه با تروریسم در این گروه مورد تأکید و توجه جدی‌تر قرار گرفت و اصلاحاتی در آن صورت گرفت.
وی با بیان اینکه این سازوکار به کشورها توصیه می‌کند که در راستای مبارزه با پولشویی و تروریسم ۴۰ توصیه را اجرایی کنند، گفت: البته این‌ها دستور العمل برای کل بانک‌ها در جهان است و در راستای شفاف سازی تهیه شده است.
این کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه این قوانین برای همه بانک‌ها در جهان است، گفت: هر کشوری می‌خواهد در نظام مالی دنیا حضور فعال و مؤثری داشته باشد باید این ۴۰ مورد را اجرایی کند.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۵ و در زمان وزیر اقتصاد وقت این توافق صورت گرفت که ایران این ۴۰ توصیه را به مرور اجرایی کند و در حال حاضر نیز در کشور اقداماتی در این زمینه انجام گرفته است، افزود: در سال ۱۳۸۵ و در زمان آقای احمدی نژاد لایحه مبارزه با پولشویی به تصویب رسید و از سال ۱۳۹۵ این ۴۰ توصیه به مرور در کشور در حال اجرا شدن است. مثلاً اینکه اکنون می‌گوییم چک‌ها باید کد ملی داشته باشند و امضای حامل قبول نیست این اصلاحات در همین چارچوب صورت گرفته است.
بهشتی پور با بیان اینکه در ایران در ارتباط با دو معاهده «CFT» و «پالرمو» اختلافاتی وجود داشته است، گفت: اگر ما در مورد این معاهدات ملاحظاتی داریم می‌توانیم ملاحظات خود را مورد توجه قرار دهیم؛ چنانچه هشت کشور دیگر در مورد پالرمو ملاحظاتی داشته اند و به ملاحظات خود عمل می‌کنند.
وی با بیان اینکه به طور دقیق مشخص نیست که علت مخالفت‌ها و اختلافات در ایران با این دو معاهده چیست، تصریح کرد: برخی FATF را به موضوع تحریم‌ها ربط می‌دهند و اجرای آن را خودتحریمی می‌دانند؛ در حالی که واقعیت این نیست. FATF ربطی به تحریم یا عدم تحریم ندارد. ما حتی برای کار کردن با دوستانمان همچون روسیه و چین باید به این روند بپیوندیم و آن‌ها منتقد عدم پیوستن ایران به این روند هستند.
بهشتی پور با بیان اینکه اجرای معاهدات بین المللی در بسیاری از مسائل می‌تواند راهگشا برای حل مشکلات در کشور باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به عدم پیوستن ایران به این موضوع اکنون می‌بینیم که ایران در زمره کشورهایی قرار گرفته که ریسک سرمایه گذاری در آن بسیار بالاست. عدم پیوستن به این روند هزینه‌های زیادی را به کشور وارد کرده است؛ در حالی که آیا ما نمی‌توانیم با بررسی کارشناسی و اتخاذ تصمیم درست جلوی این هزینه‌ها را بگیریم؟ این موضوع گرهی است که با دست باز می‌شود ولی ما می‌خواهیم آن را با دندان باز کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی