[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

روحانی در جلسه هیئت‌دولت: با وسواس مذاکره می‌کنیم اما متعهدیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: امروز شرایط با سال ۲۰۱۵ متفاوت است و دنیا فهمیده که ایران روی پای خود ایستاده اما در عین حال اگر ۱+ ۵ به کل تعهدات خود بازگردد ما هم در همان ساعت به کل تعهداتمان برمی‌گردیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: اگر امروز فشاری هم روی ایران است از جانب استکباری است که متأسفانه هنوز چند هفته از دولتش باقی مانده است؛ کسی که به هیچ چیز پایبند نبود. یاغی ترین و قانون شکن ترین آمریکایی رئیس جمهور آمریکا شده بود. ما امروز از آمدن آقای بایدن ذوق زده نیستیم اما قطعاً از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.
وی افزود: رفتن آدمی که جنایت کرد و تروریست بود و حتی به واکسن ما هم رحم نمی‌کند و عاری از اصول انسانی بود، برای ما خوشحال کننده است و بسیار خوشحالیم که این جبار سرنگون شد. روحانی ادامه داد: دولت بعدی آمریکا خودش می‌داند که راه باز است، اگر مسیر درست را خواستند آماده است و اگر مسیر اشتباه را خواستند باز هم آماده است. امیدواریم رأی مردم آمریکا به آقای بایدن برای دولت او مشخص باشد. مردم آمریکا به قانون گرایی و تعهد به پیمان‌ها رأی دادند؛ نه قانون شکنی و پیمان شکنی. خواسته ما هم ثبات، امنیت، صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشورها است و آمریکایی‌ها می‌توانند مسیر تعامل را برگزینند.
رئیس جمهور با بیان اینکه برخی رسانه‌ها که متأسفانه بعضی از آنها داخلی هم هستند تحت تأثیر رسانه‌های ماهواره ای ضد ایران می‌گویند در بحث برجام شرایط فرق کرده و مثل سال ۹۴ نیست و ایران می‌گوید همه باید به تعهداتشان برگردند، یادآور شد: من هم این موضوع را قبول دارم که شرایط سال ۲۰۲۰ با شرایط ۲۰۱۵ متفاوت است اما نه در مسیری که آنها تفسیر می‌کنند. آن روزی که ما مذاکره می‌کردیم شمشیر شش قطعنامه سازمان ملل بالای سرمان بود اما امروز این شمشیر شکسته شده و نیست. آن روز شمشیر دومی به نام PMD بود که امروز شکسته شده، آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی کند به آن عمل نمی‌کند اما ما در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیاییم.
وی اضافه کرد: ما نشان دادیم که سخت و با وسواس مذاکره می‌کنیم اما اگر چیزی را امضا کردیم به عهد خود وفاداریم. 
روحانی همچنین تصریح کرد: آن روز که مذاکره می‌کردیم در سازمان ملل اتفاق آرا پشت سر آمریکا بود اما در این سه سال آمریکا در همه جا منزوی بوده و خودش تنها بوده تا جایی که ناچار شد با یک جزیره کوچک متحد شود. بله شرایط امروز فرق کرده و ما در این سه سال نشان دادیم هیچ فشاری نمی‌تواند مقاومت مردم ما را بشکند و هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را از مسیر خودمان جدا کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی