[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

جهاد کشاورزی لیست دریافت‌کنندگان ماشین‌آلات کشاورزی را منتشر کند، روزنامه شیراز نوین

مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران گفت: از مرکز مکانیزاسیون جهاد کشاورزی درخواست داریم که لیست دریافت کنندگان ماشین آلات کشاورزی را منتشرکند تا به صورت شفاف معلوم شود چه کسانی ماشین آلات دریافت کرده اند و چه کسانی در لیست انتظار هستند و راستی آزمایی شود که آیا کسانی که تراکتور دریافت کرده اند، کشاورزان واقعی هستند؟
به گزارش ایسنا، محمد بازرگان در نشست خبری که با موضوع «بررسی مشکلات مکانیزاسیون کشاورزی» برگزار شد، با بیان اینکه پیام‌های مختلفی از سراسر کشور و از نظام‌های صنفی استان‌ها و شهرستان‌ها مبنی نامساعد بودن وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی دریافت کرده ایم، گفت: هزینه‌های سرسام آور تولید و کرونا کمر کشاورزان را خم کرده است و آنها را در برابر چالش‌های بیشماری قرار داده است که معیشت کشاورزان را هم دچار مخاطره کرده است.
وی با بیان اینکه برای از بین بردن چالش‌ها و فراهم کردن شرایط در سال جهش تولید از دولت انتظار حمایت از کشاورزان را در حوزه‌های مختلف داشتیم، ادامه داد: کشاورزان در بخش مکانیزاسیون از دریافت تسهیلات بانکی تا قرار گیری در لیست انتظار دریافت ماشین آلات و عدم تحویل ماشین آلاتی چون کمباین و تراکتور و... با مشکلات بسیاری مواجه اند. امروزه کشاورز نمی‌تواند با پول نقد از تراکتور سازی تراکتور تحویل بگیرد. برخی کشاورزان چندین سال است که منتظر دریافت تراکتور و کمباین مورد نیاز خود هستند ولی هنوز موفق به دریافت ماشین آلات خود نشده است. در حقیقت می‌توان گفت که مکانیزم توزیع ماشین آلات کشاورزی مشکلات زیادی برای کشاورزان ایجاد کرده است.
مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران اضافه کرد:کشاورز با اسم تسهیلات ۱۵ درصدی به جهاد کشاورزی مراجعه می‌کند و جهاد با یک پیش فاکتور او را به بانک معرفی می‌کند. کشاورز باید تسهیلات مکانیزاسیون را با ۲۰ درصد آورده خود آغاز کند که ۱۰ درصد از آورده آن بدون سود بلوکه می‌شود و معلوم نیست چه زمانی موفق به دریافت ماشین آلات مورد نیاز خود می‌شود. سود این ۱۰ درصد در این مدت چه می‌شود؟ همچنین اگر کشاورز بخواهد برای خرید ماشین آلات تسهیلات دریافت کند باید تضامینی به بانک ارائه دهد و ضمانت هم بایستی سند مسکن شهری باشد و اراضی کشاورزی قابل قبول نیست. از طرفی برای بررسی کارشناسی سند هم نیم در هزار از کشاورز دریافت می‌شود. یعنی کشاورز باید ۵ تا ۷ میلیون تومان هزینه کند.
وی ادامه داد: بعد از ارزیابی سند کشاورز به دفتر خانه مراجعه کرده و ۱.۵ درصد از کل مبلغ تسهیلات را بایستی در آنجا پرداخت کند؛ ۱۵ درصد هم سود تسهیلات است و ۹ درصد ارزش افزوده. مجموع این ارقام ۲۶.۵ درصد است. یعنی کشاورز با هزینه رفت و آمد و بوروکراسی اداری بایستی تا ۳۰ درصد هزینه کند. این چه کمکی به کشاورز است؟
بازرگان در ادامه گفت: بعد از طی این مراحل اگر کشاورزی بتواند بعد از مثلاً ۲ سال کمباین یا تراکتور خود را تحویل بگیرد از سوی کمباین سازی اعلام می‌شود که باید ۱۲۰ درصد کل مبلغ کمباین پرداخت شود. بسیاری از کشاورزان نیز با این مشکل مواجه شده اند که ۷۰ درصد مبلغ کمباین را در ابتدای قرار داد به کمباین سازی پرداخت کرده اند و بعد از گذشت یک سال کمباین سازی به جای دریافت ۳۰ درصد باقی مانده اعلام کرده بایستی مبلغ پرداختی بیشتر شود. 
به گفته وی کمباین سازی با همان ۷۰ درصد مبلغ پرداختی کمباین را می‌سازد و در انبار نگهداری می‌کند ولی تحویل نمی‌دهد و از آن طرف برخی از کشاورزان اعلام می‌کنند که کمباین ایران در حال خروج از مرزهای ایران است و به عراق می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی