[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

رونق پروژه‌های انسان‌محور در بستر طبیعت ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
در ادامه پروژه‌های انسان محور شهرداری منطقه 11 شیراز، عملیات احداث بوستان سایه به پایان رسیده و در آستانه افتتاح قرار دارد.شهردار منطقه یازده با اعلام این خبر افزود: بوستان 9.5 هکتاری سایه جنب بوستان نماز واقع شده است و بیش از 4.5 هکتار فضای سبز دارد.
مهندس حمید برزگر با اشاره به برخی ویژگی‌های این پروژه که نقش عمده ای در عدالت محوری طرح‌های شاخص شهرداری شیراز دارد خاطر نشان کرد: این بوستان دارای یک دریاچه مصنوعی به وسعت حدود چهار هزار متر مربع می‌باشد که با آب نماهای توپیکال و نورپردازی ویژه یکی از زیباترین جاذبه‌های این پارک می‌باشد. همچنین به منظور تسهیل دسترسی افراد کم توان، معلولان، جانبازان، کودکان و میانسالان مسیری با شیب حدود 300 متر فراهم نموده ایم و این دسته از شهروندان می‌توانند بدون طی کردن بدون هیچ پله ای به تمام نقاط بوستان دسترسی داشته باشند.
وی با اعلام اینکه در این پارک یک آبشار مصنوعی نیز تعبیه شده بیان داشت: مهم‌ترین ویژگی بوستان سایه پیوستگی آن با بافت کوهستانی می‌باشد و ایجاد جاذبه‌هایی که تداعی گر محیط کوهستانی هستند بر زیبایی این پارک می‌افزاید. شهردار منطقه یازده شیراز با تشریح برخی از امکانات تفریحی که برای شهروندان این منطقه کمتر برخوردار شیراز در پارک سایه ایجاد شده تصریح کرد: در حال حاضر دو خط زیپ لاین 400 متری در ارتفاع حدود 40 متری نصب شده و دو کارگاه صخره نوردی در شرق و غرب بوستان ساخته شده تا علاقه‌مندان به ورزش و تفریحات کوهستانی بتوانند از این بوستان نهایت استفاده را ببرند. وی ایجاد رمپ‌هایی برای دسترسی معلولان و افراد کم توان به تمام نقاط پارک را از دیگر مزایای این بوستان دانسته و عنوان کرد: مسیر‌های ایجاد شده به شکلی است که افراد کم توان نیز می‌توانند بدون کمک سایرین به تمام نقاط پارک دسترسی داشته باشند.
عضو شورای اسلامی شیراز در بازدید از پروژه‌های سطح منطقه یازده از روند عمرانی این پروژه‌ها ابراز خشنودی کرد و بیان داشت: بوستان سایه با مساحت هفت هکتار یکی از بزرگ‌ترین فضاهای سبز شیراز محسوب می‌شود و در حال حاضر برای افتتاح و بهره برداری آمادگی کامل را دارد. مهندس سعید نظری ظرفیت‌های فرهنگی و ورزشی این بوستان را قابل تحسین دانست و گفت: بوستان سایه می‌تواند به یکی از تخصصی ترین فضاهای ورزشی شیراز در زمینه کوه نوردی و صخره نوردی تبدیل شود.
بر اساس این گزارش، گفتنی است نورپردازی زیبا در شب‌ یکی از ویژگی‌های بوستان سایه است که علاوه بر تأمین روشنایی مورد نیاز و ایجاد امنیت در شب باعث ایجاد جاذبه‌های بصری شده است. همچنین بوستان سایه دارای انکاناتی نظیر دریاچه مصنوعی به وسعت چهار هزار متر، دو سایت تخصصی در دره‌های شرقی و غربی مشتمل بر 22 کارگاه آموزش صخره نوردی، دره نوردی و غارنوردی، سه آب نمای تاپیکال با توان فواره کردن آب به طول 10 متر و زیپ لاین به طول 400 متر است. این بوستان به دلیل قرار گرفتن در یکی از نقاط شلوغ جمعیتی به خوبی می‌تواند نیازهای تفریحی ساکنان این محدوده را برآورده نموده و از ترددهای غیر ضروری شهروندان جهت دسترسی به سایر تفرجگاه‌ها و بوستان‌ها بکاهد. گفتنی است در پارک سایه پرچم جمهوری اسلامی ایران با ارتفاع 30 متر به اهتزار درمی‌آید که دومین پرچم بلند شیراز پس از دروازه قرآن است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی