[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

چراغ چاپخانه‌ها روشن می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

     سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
هفتمین دوره جشنواره استانی بزرگداشت روز صنعت چاپ استان فارس آنلاین برگزار شد. این مراسم صبح پنجشنبه 27 آذرماه با حضور مسئولان فرهنگی استان و اهالی صنعت چاپ در سالن سبز تالار حافظ برپا شد.
اختصاص تسهیلات کم‌بهره برای چاپخانه‌داران
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم گفت: تعامل و همکاری اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان فارس همیشه زبانزد بوده است. مهدی امیدبخش با بیان اینکه چاپخانه داران استان فارس جز معدود صنوفی هستند که در چند ماه گذشته به واسطه شیوع کرونا که همه صنوف فرهنگی و هنری دچار تعطیلی شدند، همراهی شان جای تقدیر دارد، ادامه داد: ما شاهد رکود و تعطیلی خیلی از مراکز فرهنگی و هنری بودیم اما با اهتمامی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته، در تسهیلات کم بهره توانستند از آن استفاده کنند. معاون فرهنگی و مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به یک خبر خوب هم اشاره کرد و گفت: ظرف روزهای آینده تسهیلات کم بهره برای چاپخانه داران با شرایط و آیین نامه‌هایی در اختیارشان قرار می‌گیرد تا چراغ چاپخانه‌ها روشن بماند. وی اعلام کرد: امروز از ۱۵ کارگر برگزیده تجلیل شد و برای تجلیل از زنده یاد محمدرضا منصوری، پیشکسوت صنعت چاپ شیراز یادمانی به خانواده او اهدا کردیم. امیدبخش با اعلام اینکه ۳۸۴ مجوز در استان فارس صادر شده که از ابتدای سال ۹۹ علی رغم همه محدودیت‌ها در سه ماهه سوم سال جاری نیز قریب به ۱۰ مجوز صادر شده است، تصریح کرد: اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته به عنوان یکی از بازوان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به شمار می‌رود.
ضرورت سامان‌دهی فعالان عرصه چاپ
در ادامه این مراسم رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان فارس از همه کسانی یاد کرد که چرخ صنعت چاپ را در استان فارس پررونق نگه داشته و به فعالان کنونی سپرده‌اند. مهدی فرهنگ با بیان اینکه بر کسی پوشیده نیست که تقریباً همه صنایع به صنعت چاپ وابسته است، اظهار کرد: هر تولیدکننده و صنعتگری وابستگی به چاپ دارد؛ در بخش نشریات و کتاب پیوند ناگسستنی با این صنعت وجود دارد. وی اضافه کرد: خوشبختانه در شیراز ۳۰۰ ورق ماشین آلات چاپ داریم و هیچ گونه کمبودی در این زمینه احساس نمی‌شود اما این چاپخانه‌ها نزدیک به ۴۰ درصد از ظرفیت شان تکمیل نیست. فرهنگ در ادامه عنوان کرد: از شروع همه گیری کرونا به علت یابی مشکلات پرداختیم که با 2 علت اصلی روبه‌رو شدیم. رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته فارس، ورود اشخاص غیرمتخصص و ناآگاه به چاپ به صورت زیرزمینی را از معضلات این صنعت عنوان کرد و افزود: این اشخاص اقدام به کاریابی در فضای مجازی می‌کنند و سفارش‌ها را به خارج از استان می‌برند.
وی به سامانه «ستاد» هم اشاره کرد و گفت: کارهای چاپی دولتی از این سامانه سفارش می‌شود؛ در رابطه با مورد اول ۲ رسته را با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به اتحادیه اضافه کردیم و در حال سامان دهی آن هستیم و تعدادی را سامان دهی کردیم که کار را در شیراز انجام دهند. فرهنگ ادامه داد: در مورد سامانه ستاد هم از استانداری تقاضا دارم که سفارش‌های دولتی را در استان مدیریت کنند. وی یکی از کاستی‌های استان در دوران کرونا برای صنعت چاپ را مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال‌های گذشته ارزیابی کرد و گفت: در سال گذشته راهکاری اندیشیده شد اما همچنان مشکل باقی است؛ پیشنهاد می‌کنم با توجه به گرانی کاغذ و ملزومات چاپ و نازل بودن قیمت چاپ، مالیات را به صورت درصدی از قیمت تمام شده کار دریافت کنند. رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته فارس همچنین به اعضای این صنف توصیه کرد که به تکالیف مالیاتی خویش عمل کنند تا هیچ گونه دغدغه‌ای نداشته باشند. وی تصریح کرد: ما انتظاراتی از دستگاه‌های دولتی داریم که مهم‌ترین آنها این است که همان طور که دیگر صنایع و تولیدات از وام‌های کم بهره استفاده و صنعت خویش را به روز می‌کنند، سازمان‌ها بستری برای استفاده چاپخانه داران از وام‌های کم بهره فراهم کنند تا حداقل این صنف هم بتواند کارگاه‌های خود را بازسازی کند. در ادامه این مراسم از ۱۵ فعال حوزه چاپ استان فارس و خانواده زنده یاد محمدرضا منصوری، چاپچی پیشکسوت صنعت چاپ شیراز که در اثر کرونا چشم از جهان فرو بست، تجلیل شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی