[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۶
  • دوره جدید

موجودات دریایی که بیرون آب نفس می‌کشند! ، روزنامه شیراز نوین

در دنیای طبیعت موجودات عجیب زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی خاصی دارند و تنفس آبزیان بیرون از آب یکی از این شگفتی‌ها می‌باشد.
به گزارش نمناک، اکثر افراد تصور می‌کنند همه حیواناتی که در دریا و آب زندگی می‌کنند، اکسیژن خود را از آب دریافت می‌کنند اما این موضوع همیشه برای همه حیوانات صدق نمی‌کند. در حقیقت تعداد زیادی از آبزیان هم هستند که برای نفس کشیدن به هوا نیاز دارند تا بتوانند زنده بمانند. در این قسمت این حیوانات را به شما معرفی خواهیم کرد.
دلفین و وال
دلفین‌ها و وال‌ها ممکن است شبیه به هم به نظر برسند و ظاهر آن‌ها تفاوت زیادی را نشان ندهد. این حیوانات هر دو آبشش ندارند. به جای آبشش دارای حفره‌هایی روی قسمت بالای سرشان می‌باشند که کار بینی ما را انجام می‌دهد. این پستانداران برای زنده ماندن نیاز به هوا دارند. وال می‌تواند زمان زیاد و طولانی را زیر آب سپری کند. 
گاو دریایی یا نهنگ کوچک دریایی
گاو دریایی هم یکی از این پستانداران بزرگ دریایی می‌باشد. گاو دریایی می‌تواند تا بیش از 20 دقیقه به طور مداوم زیر آب باقی بماند اما در هر صورت برای تنفس به هوا نیاز دارد و می‌تواند 90 درصد هوای موجود در ریه خود را استفاده کرده و تبادل کند که این عدد برای انسان 10 درصد است.
نوعی عنکبوت آبی (Diving Bell Spider)
این نوع عنکبوت برای تنفس و زنده ماندن نیاز به هوای آزاد دارد. بعضی از گونه‌های این عنکبوت‌ها روی بدن خود دارای موهایی هستند که باعث می‌شود هنگامی که زیر آب هستند، حباب‌های هوا را در نزدیکی شکم به دام بیندازند. از آنجایی که این عنکبوت‌ها از مجراهای تنفسی در شکم نفس می‌کشند، در نتیجه با این ویژگی حس راحتی دارند و باعث می‌شود تا زمانی که این حباب‌ها را در شکم خود دارند، بتوانند زیر آب دوام بیاورند.
حشره یک‌روزه یا زودمیران
حشره یک روزه یا زودمیران حشره ای است که تولدش یک سال زمان می‌برد اما بعد از 24 ساعت می‌میرد. طول عمر او به شدت کوتاه است. هدف اصلی این است که در بین ژن‌های مختلف وجود داشته باشد. از 100 سال قبل هم ژن‌های آن‌ها در بین جانوران دریایی وجود داشت. زودمیران یا حشره یک روزه دارای آبشش‌های کوچکی است که شبیه به لوله‌هایی در طول بدن او هستند. این آبشش‌ها اکسیژن را از آب جمع آوری می‌کنند و به تنفس آن کمک خواهند کرد.
حشره بال‌مودار
بال مودار نابالغ جزو جانوران دریایی می‌باشد که اکسیژن را از آب می‌گیرد. شفیره بال مودار باعث حرکات چرخشی در طول آب می‌شود و از آبشش‌ها اکسیژن دریافت می‌کند. بال مودار مانند حشرات دیگر مراحل تخم گذاری را طی می‌کند و جزو آن دسته از حشرات آبزی می‌باشد که از هوا نفس می‌کشند.
ماهی ریه‌ماهی یا ریه‌دار
ریه ماهی در آب‌های تازه زندگی می‌کند. می‌توانید آن را در استرالیا، آمریکای جنوبی و آفریقا ببینید. ریه ماهی‌ها گونه‌های نادری هستند و به جای اینکه اکسیژن را از آب بگیرند، از هوا تنفس می‌کنند.
ریه ماهی‌ها مانند حیوانات و پستانداران دیگر ریه دارند و از هوا استفاده می‌کنند و امکان غرق شدنشان هم وجود دارد. ریه ماهی‌های آفریقایی مخلوقات بسیار برجسته ای هستند. در رودخانه‌ها و جریان‌های مختلف آب زندگی می‌کنند و حتی می‌توانند بدون آب هم تا چند ماه دوام بیاورند و برای تنفس به ریه خود تکیه می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی