[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۲۰
  • دوره جدید

گشتی در خانه تاریخی «توکلی» و «داروغه» مشهد ، روزنامه شیراز نوین

خانه تاریخی داروغه و خانه تاریخی توکلی مشهد، دو مقصد خانه گردی تاریخی در شهر پر توریست ایران است. اگر مسافر یزد، کاشان و اصفهان و تبریز بوده باشید، حتماً گذر شما به خانه‌های تاریخی با معماری دیدنی و کاشی کاری‌ها و مقرنس‌ها و منبت کاری‌های باشکوه این دیارها افتاده است.
به گزارش روزیاتو، خانه‌های تاریخی در نقاط مختلف کشور قرار دارد و آینه تمام نمای سبک زندگی و نوع نگرش و دیدگاه اقوام ایرانی در طول تاریخ بوده است. میراثی جاودان و ارزشمند برای ایرانیان و گردشگران داخلی و بین المللی تا با معماری و تاریخ و فرهنگ و رسوم اقوام ایرانی آشنا شوند.
خانه تاریخی طباطبایی‌ها در کاشان و خانه‌های تاریخی دیار اولین‌های ایران (تبریز)، بخشی از ظرفیت‌های گردشگری معاصر کشور است که نباید از دست داد.
اگر به دنبال مکانی جذاب برای سلفی‌های پر لایک برای سفرهای دوران پسا کرونا هستید، خانه‌های تاریخی که روزگاری محفل برگزاری مهمانی و جشن‌ها و حتی کافه گردی شده بود را در نظر داشته باشید. خانه تاریخی داروغه و خانه تاریخی توکلی مشهد، دو مقصد خانه گردی است که در این گفتار معرفی می‌شود. 
خانه تاریخی داروغه مشهد کجاست؟
خانه تاریخی داروغه مشهد در خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران و کوی داروغه قرار دارد. خانه تاریخی داروغه مشهد به این خاطر داروغه نامیده می‌شود که در کوی داروغه واقع شده است. مثل مسجد نصیرالملک شیراز که در کوی نصیرالملک قرار دارد. خانه تاریخی داروغه مشهد واقعاً حوض و حیاط و معماری زیبا دارد که بازدید از آن را توصیه می‌کنیم.
برای بازدید از خانه تاریخی داروغه مشهد، حدود ۱ ساعت زمان اختصاص دهید کافی است. اگر مسافر مشهد در نوروز هستید، بهتر است بازدید شما از مقصدهای گردشگری و تاریخی و موزه گردی این شهر، حتماً پیش از ظهر باشد تا با ازدحام کمتری مواجه شوید.
گفته شده که معماری خانه تاریخی داروغه مشهد، الهامی از معماری روسی است و ردپای نگرش معماری و طراحی روس در طراحی بنا دیده می‌شود. در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز برنده جایزه حفظ و نگهداری از UNESCO شد.
این خانه احتمالاً نخستین خانه ای است که در مشهد مقدس، صاحب حمام خصوصی شد. در خانه‌های تاریخی ایران، هشتی و سرداب، بخش جدایی ناپذیر از معماری خانه است. اندرونی و بیرونی دارد که نشان دهنده سبک زندگی ایرانیان در روزگار نه چندان دور است.
در سال هشتاد و یک این اثر، در فهرست ملی ایران قرار گرفت. اگر داخل خانه داروغه مشهد بروید، با تزئینات باشکوهی آشنا می‌شوید که یادآور تزئینات موزه ساعت تهران است.
آجر‌های قالبی و کاشی‌های هفت رنگ و تزئینات چوبی سقف‌ها و تندیس‌های قالبی از گچ، همه بخشی از زیبایی‌های این خانه تاریخی دوست داشتنی را روایت می‌کند. معماری سه طرفه خانه تاریخی داروغه مشهد، معروف است.
گشتی در خانه تاریخی توکلی مشهد
خانه توکلی مشهد از دیگر مقصدهای گردشگری تاریخی در این شهر مذهبی است. خانه توکلی مشهد در خیابان نواب صفوی کوی عسگریه قراردارد. بازدید از آن معمولاً از ساعت ۸ تا ۱۶ شنبه تا پنج شنبه امکان پذیر است.
خانه توکلی مشهد نزدیک حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) بوده و از جمله خانه‌های تاریخی معروف این شهر محسوب می‌شود. فاصله کمی تا حرم داشته و تاریخ ساختش به عصر قجر بازمی‌گردد.
ردپای معماری قجری را می‌توان در تزئینات داخل بنا و معماری ساختمان مشاهده کرد. در سال ۱۳۴۳ توسط فردی به نام توکلی خریداری شد و بعدها توسط شهرداری مشهد اداره شد. این خانه ثبت ملی نشده است. این ساختمان، دو طبقه داشته و آجرکاری‌های زیبا در کنار کاشی کاری‌های هفت رنگ، بخشی از زیبایی‌های این بنا را روایت می‌کند.
در بازدید از خانه توکلی مشهد، به ایوان و ستون‌های گچ بری شده که از فاکتورهای معماری قجر است توجه کنید. ارسی‌های رنگارنگ خانه، یادآور نصیرالملک شیرازی‌هاست. در سفر به مشهد، از راهنمایی‌های سازمان میراث فرهنگی مشهد استفاده کنید. صنعت گردشگری در عصر پسا کرونا از جمله صنایعی است که می‌تواند در زمان کم، به رونق سابق بازگردد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی