[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

برابری علمی پزشکان شیرازی و آمریکایی، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی شیراز گفت: ایران در حوزه تشخیص بیماری صرع امروزه در عرصه بین المللی جایگاه مهمی دارد و در حال حاضر رقابت جدی بین پزشکان ما و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در عرصه تشخیص و درمان این بیماری وجود دارد.
دکتر علی اکبر اسدی پویا در گفت و گو با خبرنگار شیرازنوین، با اشاره به اینکه امروزه ایران در حوزه تشخیص و درمان بیماری‌های صرع جزو کشورهای مطرح دنیاست، اظهار داشت: امروزه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز توسط اساتید امر این ادعا وجود دارد با تشخیص به موقع ضمن کاهش زمان مانیتورینگ بیماران مبتلا به تشنج، هزینه‌های اقتصادی درمان نیز به نحو قابل توجهی کاهش می‌یابد.
رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی شیراز ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر نرم افزار تشخیص تشنج در بیماری صرع بر اساس هوش مصنوعی ساخته شده که ایده اولیه آن در بخش صرع بیمارستان نمازی شیراز ارائه شده است، افزود: این طرح در مجامع بین المللی اجرایی شده و پزشکان می‌توانند برای تشخیص و درمان به موقع صرع اقدام کنند که این امر مهم یکی از افتخارات جامعه پزشکی ما محسوب می‌شود.
اسدی پویا با اشاره به سابقه فعالیت بخش تشنج بیمارستان نمازی شیراز، گفت: از ۱۱ سال گذشته تاکنون، این بخش با برخورداری از تیمی مجرب از اساتید مختلف جراحی صرع و داخلی مغز و اعصاب و روان پزشکی، به عنوان تنها مرکز فوق تخصصی جنوب کشور شناخته شده که مطابق با استاندارهای دنیا، جراحی‌های موفقیت آمیزی در این مرکز انجام می‌شود.
وی مهم ترین روش تشخیص این بیماری را تهیه نوار مغز کامپیوتری عنوان کرد و تصریح کرد: به دلیل فعالیت‌های بیمارستان نمازی در این زمینه، تعداد زیادی از بیماران مبتلا به صرع و تشنج عصبی به این مرکز مراجعه می‌کنند که پژوهش‌های متعددی روی آنها صورت می‌گیرد.
اسدی پویا یادآورشد: به دلیل تحقیقات متعددی که در این زمینه انجام شده و تلاش خوب پزشکان شیرازی امروزه نام دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان نماینده ایران، ‌جزو برترین کشورهای دنیا قرار گرفته است و به لحاظ تعداد انتشارات در زمینه تشنج عصبی، در رتبه هفتم دنیا قرار داریم.
وی ادامه داد: همچنین از لحاظ انتشارات در این زمینه بعد از کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا قرار داریم‌.
این پژوهشگر برتر کشوری اعلام کرد: استان فارس با جمعیت بیش از پنج میلیون نفری حدود ۴۵ هزار بیمار مبتلا به صرع دارد که این بیماران با بهره‌گیری از خدمات درمانی و جراحی در بیمارستان نمازی شیراز احتمال بهبودی دارند. در این زمینه رقابت تنگاتنگی بین متخصصان در شیراز با مراکز درمانی آمریکایی و اروپایی وجود دارد.
اسدی پویا افزود: از 11 سال گذشته تاکنون در بیمارستان نمازی شیراز جراحی صرع انجام می‌شود. نوع درمان و تشخیص بیماری صرع در بیمارستان نمازی، مطابق با تمام استاندار‌های علمی دنیا و با کمترین هزینه انجام می‌شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مقایسه با آمار‌های جراحی صرع بیمارستان نمازی با مراکز درمانی آمریکا گفت: تیم بخش تشنج این بیمارستان با وجود تمام مشکلات در سال گذشته حدود ٩٠ مورد جراحی صرع را انجام داد؛ در حالی كه در مراکز بزرگ درمانی آمریکا و اروپا سالانه ۴۰ مورد جراحی گزارش می‌شود.
گفتنی است دکتر اسدی پویا استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تعداد 213 مقاله بین المللی جزو دانشمندان برتر جهان قرار گرفت و امسال نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده کشوری در زمینه علوم پزشكی معرفی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی