[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

استاندار فارس: توسعه از مسیر دانشگاه می‌گذرد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی در مراسم تقدیر از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان فارس، حرکت به سمت آرامش، نشاط و امید را از رسالت‌های اصلی هر شهروند و به‌ویژه نخبگان و جامعه دانشگاهی کشور دانست و افزود: دشمنان به دنبال ایجاد سیاه‌نمایی در فضای یأس هستند و تفکری باطل را مبنی بر اینکه نظام کارآمد نیست، تبلیغ می‌کنند.
او با بیان اینکه جمهوری اسلامی از کشورهای باثبات در امور داخلی و اثرگذار در عرصه بین المللی به ویژه در مباحث علمی دانش‌بنیان و فناورانه است، اظهار کرد: این گام‌های برجسته به خصوص در هفته پژوهش در مباحث مختلف خود را نشان داده است.
استاندار فارس بیان کرد: دستیابی به توسعه کارآمد، پایدار و همه‌جانبه کشور از رهگذر دانشگاه و دانشگاهیان محقق خواهد شد و بر همین مبنا تصمیم‌گیری مسئولان در فارس مبتنی بر ارتباط تنگاتنگ با مجامع دانشگاهی و استادان و جامعه علمی است.
رحیمی با اشاره به فراوانی مراکز آموزش عالی در استان فارس، ادامه داد: فارس با برخورداری از ۱۶۴ واحد مرکز آموزش عالی، ۲ هزار استاد، هزار ۸۹ شرکت فناور که ۲۰۰ شرکت آن دانش‌بنیان است و ۲۰۰هزار دانشجو باعنوان سرمایه عظیم انسانی نقشی مهم در توسعه پایدار کشور دارد و می‌تواند، در اقتصاد، محیط زیست و گسترش زیست‌بوم علم و فناوری اثرگذار باشد.
استاندار فارس عنوان کرد: با استفاده از این ظرفیت می‌توان به دانش‌بنیان کردن اقتصاد استان و کشور کمک کرد؛ همان گونه که امروز در بسیاری از مسائل کشاورزی و صنعت از ایده‌های خلاقانه و تحقیقات عالمانه پژوهشگران در مراکز دانشگاهی استفاده مطلوب می‌کنیم. رئیس کارگروه پژوهش در استان فارس افزود: امروز دیگر نمی‌توان گفت که اقتصاد استان مبتنی بر کشاورزی سنتی است؛ چراکه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی حرکت به سمت کشاورزی دانش‌بنیان را آغاز کرده است و روزبه روز طرح‌های و پژوهش‌های تازه‌ای را در این حوزه به ثمر می‌نشاند.
او با بیان اینکه بهره‌وری در بعد صنعت با وجود دانشجویان و دانشگاهیان و استادان برجسته افزایش یافته است، گفت: مأموریت استادان دانشگاه شیراز در مراکز صنعتی و پرداخت حقوق و مزایای آن‌ها از سوی دانشگاه امتیازی برای صنعت محسوب می‌شود و بسیار مثبت و اثرگذار بوده است؛ به‌گونه‌ای که مدیران صنعتی نیز بر این موضوع معترف‌اند. رحیمی ابراز داشت: هم‌اکنون اولویت‌های تحقیقاتی استان با هم فکری مجامع علمی تبیین شده است؛ همانگونه که در سال ۱۳۹۸ با همین رویکرد موفق به جذب اعتبارات شدیم و درنهایت برای پنجمین سال متوالی عنوان «استان برتر در زمینه پژوهش و فناوری» را در کشور به دست آوردیم که نشان از تلاش هدفمند و معنادار جامعه علمی استان است.
استاندار فارس با تأکید بر ضرورت حرکت در مسیر اولویت‌های مشخص‌شده در سال ۱۳۹۹، گفت: در این سال، طرح‌هایی برای توسعه پایدار، بهداشت و درمان، منابع آب و محیط‌زیست تدوین شده است که نتایج پژوهش‌های آن‌ها بسیار در معیشت مردم اثرگذار خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی