[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

شناسایی فسیل سالم و کامل گرگ ۵۷ هزار ساله، روزنامه شیراز نوین

کشف تصادفی یک فسیل تقریباً سالم و کامل ۵۷ هزار ساله از یک گرگ در کانادا به محققان امکان داده تا در مورد آن بررسی‌های کاملی به عمل آورند.
به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، یک معدنچی جوینده طلا در کانادا کامل‌ترین فسیل مومیایی از یک بچه گرگ را یافته است. این فسیل که مربوط به ۵۷ هزار سال قبل است تا بدان حد سالم مانده که می‌توان از آن برای بررسی رژیم غذایی، ویژگی‌های ژنتیکی، نحوه حیات و مرگ این بچه گرگ استفاده کرد.
از مشخصات جالب این فسیل سالم ماندن بافت نرم بدن گرگ مذکور است. محققان معتقدند که دی ان ای این گرگ هم دست نخورده باقی مانده و لذا می‌توان روی آن مطالعات ژنتیکی مفصلی انجام داد.
جدا شدن یخ‌های بدن این بچه گرگ باعث شده که مطالعه پوست، خز و اعضای بدن آن برای پژوهشگران ممکن شود و اطلاعات مفصلی در مورد گذشته این حیوان به دست آید. به گفته جولی میشن جانورشناس کانادایی این بچه گرگ ماده تقریباً ۱۰۰ درصد سالم مانده و تنها چشمان وی از بین رفته است.
بررسی دندان‌ها و استخوان‌های این ماده گرگ نشان می‌دهد او در زمان مرگ هفت هفته سن داشته و ایزوتوپ‌های به دست آمده از محتویات معده او نشان می‌دهد که رژیم غذایی او عمدتاً از منابع آبزی تهیه شده و ماهی از غذاهای مورد علاقه‌اش بوده است. به نظر می‌رسد وی در لانه خود در حال استراحت بوده که خراب شدن ناگهانی آن موجب مرگ سریع و مدفون شدنش در زیر انبوه برف و یخ شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی