[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

اینترنت در حصار پیک مصرف، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
مدیرکل تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی جنوب ضمن تأیید موضوع ضعیف بودن سرعت اینترنت در استان فارس گفت: با توجه به اینکه در بحران کرونا تعداد مشترکان اینترنت سیار و ثابت در فارس چند برابر افزایش یافته، بر همین اساس ظرفیت پهنای باند ورودی استان حدود دو برابر ارتقا یافته هم اکنون در تمام طول روز از نظر مصرف در اوج مصرف قرار گرفته ایم.
ندا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار شیرازنوین، زمان پیک مصرف اینترنت سیار و خانگی در استان فارس را متغیر اعلام کرد و اظهار داشت: امروزه در شرایط فعلی تعداد مشترکان مصرف اینترنت در استان به چند برابر افزایش یافته که در گذشته پیک مصرف تنها در چند ساعت بود؛ ولی امروزه در شرایط فعلی در تمام شبانه روز از نظر پیک مصرف در اوج هستیم و همچنین یکی دیگر از دلایل عمده کاهش سرعت، مشکلات مربوط به لایه دسترسی است.
وی وجود استفاده از شبکه‌های نسل جدید (2G)، نسل دوم (3G) و ال تی ای در اکثر مناطق استان را یک موضوع مهم دانست و بیان داشت: از شهروندان خواسته شده چنانچه برای دسترسی بیشتر به خدمات اینترنتی با مشکل مواجه باشند، مشترکین محترم در صورت مشکلات مربوط به بخش ارتباطی می‌توانند از طریق سامانه 195 مشکلات خود را مطرح کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد.
مدیرکل تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی جنوب بیان داشت: در خصوص دسترسی به شبکه همراه اقدامات گسترده ای از سوی اپراتورها انجام شده و این در حالی است که امسال با همکاری نهادهای استانی و صدور مجوز توسط شهرداری، بیش از 105 سایت در کلان‌شهر شیراز و سایر نقاط استان نصب شده یا ارتقای تکنولوژی داشته که معتقدیم نیازمند توسعه شبکه است. این مقام مسئول ممانعت شهروندان را یکی از دلایل مهم موانع توسعه شبکه دانست وگفت: بعضاً افراد یا ساکنین یک محله که مالک مکان هم نیستند، به نصب دکل تلفن همراه معترض‌اند که همین مهم باعث شده نتوانیم دکل‌های ارتباطاتی را در محل نصب کنیم. رحیمی یادآور شد: بر اساس دستورالعمل اعلام شده در شیراز، پایش تشعشع به صورت ثابت و سیار در 18 سایت پایش که نصب شده، بررسی و نتایج آن به صورت کامل ثبت می‌شود و این نتایج از طریق سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نشانی www.cra.ir قابل مشاهده است. از سوی دیگر این اندازه گیری با نظر مستقیم سازمان انرژی اتمی است و البته تاکنون مورد مغایری مشاهده نشده و به ثبت نرسیده است. مدیرکل تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی جنوب استفاده از گیرنده‌های غیر استاندارد در مجتمع‌ها در برخی از مناطق شهر برای آنتن‌دهی مناسب را به عنوان یک تخلف اعلام کرد و گفت: در طی دو سال گذشته تعداد قابل توجهی از دستگاه‌های گیرنده غیراستاندارد در منطقه جنوب کشور کشف و شناسایی شده که متخلفان را به مراجع قضائی معرفی کرده ایم که تعداد 50 دستگاه در شیراز کشف شده است.
رحیمی یکی از دلایل مهم آنتن دهی غیرمطلوب در برخی از مناطق را وجود چنین گیرنده‌هایی اعلام کرد و اظهار داشت: وجود این نوع گیرنده‌ها نه تنها سیگنال‌های اضافی ایجاد خواهد کرد، بلکه ارتعاشات زیادی در منطقه به وجود می‌آورد و در ارتباط با مشترکان اختلال ایجاد می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا وجود تعداد سایت‌های ارتباطاتی در کلان‌شهر شیراز برای شهروندان خطرآفرین خواهد بود یا خیر گفت: براساس یافته‌های علمی و تخصصی به هر میزان که تعداد این نوع سایت‌ها افزایش یابد، میزان انرژی کمتری در فضا ایجاد خواهد شد و دسترسی مشترکان مناسب تر خواهد بود؛ این در حالی است که هم اکنون در کلان‌شهر شیراز میزان تشعشعات در ساعت‌های مختلف تخمین زده شده که استاندارد آن 27 دی بی می‌باشد و خوشبختانه در شهر شیراز از حد استاندارد نیز پایین‌تر اعلام شده است.
مدیرکل تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی جنوب از مشترکین خواست در صورت بروز مشکلات مربوط به بخش ارتباطی از طریق سامانه 195 مشکلات خود را مطرح کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی