[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

پروژه مصادره، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

خوانش تاریخ چراغ راه رویدادهای آینده است. تمدن پرمایه ایران زمین همیشه در معرض تهدیدهای جان‌فرسایی بوده است. از سایه سیاه ضحاکان دوران گرفته تا بربریت‌های اسکندر که از فرازهای ایرانی به ستوه آمد. از یورش‌های اقوام بدوی تا یورش آسیای میانه که بویی از انسانیت نبرده بودند. اما نفرین خون و خشونت هیچ‌گاه برای مدت طولانی بر سر مردم ایران نمانده و همیشه مردمانی از جنس سربداران، سردار جنگل، ستارخان، باقرخان و در نهایت رزمندگان هشت سال دفاع مقدس علیه متجاوزان دوران قیام کرده و آنها را از این مرز و بوم دیرینه بیرون راندند. اما همیشه با دشمنی که در خاکریزهای روبه‌رو در کمین نشسته، روبه‌رو نیستیم. گاهی هجمه‌ها زیرپوستی و نهان آن‌چنان چیده می‌شوند که ما دیرهنگام به وقوع آنها پی می‌بریم. این هجوم ناجوانمردانه معمولاً در عرصه‌های نرم بسامد بیشتری دارد...

در کنار دسیسه‌های همیشگی استعمارگران و ترفندهای بلوک‌های غرب و شرق، گروهی از کشورهای همسایه سودای ربودن اصالت‌های ماندگار و دستمایه‌های غنی این مرز و بوم را دارند و در بی خبری اندیشمندان و افکار عمومی، ذره ذره در حال مصادره نشانه‌های تمدنی و ارزشی ایرانیان هستند. تجربه نشان داده این اقدامات شنیع فرهنگی، با گذشت دوران در افکار عمومی جهان نهادینه خواهد شد و بازپس‌گیری دوباره آنها از چنگ اجنبی‌ها عملیاتی دشوار، پرهزینه و شاید غیرممکن است.
در این کارزار نرم با جبهه واحدی از ربایندگان تاریخ و تمدن روبه‌رو نیستیم؛ بلکه هریک از مهاجمان بنا بر اندیشه‌های جاه طلبانه و خصومت آمیزشان می‌کوشند تا داشته‌های فرهنگی خود را که با جستارهایی از جاهلیت آلوده شده، اندکی جلا داده و ملت پرپیشینه ایران را در مسیر هویت زدایی، بی ریشگی و فقر معنوی قرار دهند؛ رویه ای که از آن به عنوان یکی از شاخصه‌های جنگ نرم یاد می‌شود و تأثیرات آن به مراتب مخرب تر از نبرد خاکریزهاست. برای اثبات این ادعا مثال‌های بارزی وجود دارد. امارات متحده عربی ماکت پرسپولیس ایرانیان را ساخته است. شاید شمایی از تخت جمشید ما در امارات متحده عربی نشانی از صلابت و استواری پرسپولیس حقیقی نداشته باشد، اما نکته تأمل برانگیز این است که سالیانه چند میلیون نفر از گردشگران جهانی به جای مسافر ایران شدن، برای بازدید از این مجموعه پوشالی راهی کشورهای عربی شده و آمار گردشگری و اقتصاد توریستی کشورهای حاشیه خلیج فارس در برهه کوتاهی متحول می‌شود. 
این امر در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از نشانه‌های تمدنی ایرانیان، غم انگیزانه به انزوای خاموشی تبعید شده و در مسیر فرسایش عوامل طبیعی سیر قهقرایی طی می‌کنند. البته در سال‌های اخیر شاهد اقدامات مثبتی نظیر ثبت جهانی آثار سلسله ساسانی بوده ام و این در حالی است که این ساختارهای کهن در ایران انگشت شمار نیستند و در پرتو سرمایه گذاری مادی و معنوی بر آنها می‌توان به درآمدزایی شگفت انگیزی دست یافت و نام ایران را به عنوان کشوری صاحب تمدن و صلح طلب در جهان مطرح ساخت. البته مهجوری ساختارهای به جا مانده از تمدن پیشینیان، به عنوان یگانه درد جامعه فرهنگی و تاریخی ایران برشمرده نمی‌شود. مدتی است دیگر همسایگان نیز چشم به مفاخر و اندیشمندان این سرزمین دارند و در بی خبری افکار عمومی و کاهلی گروهی از مسئولان، به دنبال مصادره مشاهیر گرانمایه این سرزمین برآمده اند. 
در یک تهاجم آشکار، همسایه پرحاشیه شمال غربی، تندیس بزرگی از بوعلی سینا، محقق و عرفان پژوه گرانمایه ایرانی را به عنوان دانشمند ترک در معرض نمایش عمومی می‌گذارد و در پی تزریق اصالت‌های دروغین به فرهنگ خود است. البته پروژه مصادره آنها منحصر به شیخ رئیس پارسی زبان نمی‌شود؛ بلکه به سایر مشاهیر ایران زمین نیز چشم طمع داشته و با توسل به تزویر و ریا، درصدد غنی سازی فرهنگ خود هستند. اگرچه در نگاه اول این گونه ربایش‌های فرهنگی مذبوحانه و بی اثر جلوه می‌کنند و تاریخ ایران زمین آنقدر سرافراز و پرمایه است که برای همیشه مایه افتخار و سربلندی مردمان این دیار باشد، با این حال تجربه نشان داده پروژه‌های مصادره در ادوار بلندمدت تأثیرات شوم خود را بر جای گذاشته و بازپس‌گیری نشانه‌های تمدنی ایرانیان و مشاهیر این سرزمین، عملیاتی سهل و آسان آسان نخواهد بود. 
از سویی، روزه سکوت ایرانیان هم در چنین موقعیت‌‌هایی به تعدی‌های مضاعف فرهنگی و تمدنی می‌انجامد و با گذشت دوران شاهد هویت زدایی از پیکره فرهنگ این سرزمین خواهیم بود. 
بنابراین تمامی ارکان جامعه باید با توسل به ابزار دیپلماسی و بسته‌های فرهنگی و فرایندهای تبلیغاتی در برابر چنین دسیسه‌های ناجوانمردانه ای ایستادگی کرده و به مقابله با یورش‌های استعمارگران و کشورهای متجاوز و متمولان دوران جاهلیت برخیزند. تجربه نشان داده ایرانیان همیشه برای حفظ خاک میهن، تمامی جان و مال خود را در طبق اخلاص می‌گذارند و این در حالی است که تعدی‌های تاریخی و فرهنگی دست کمی از تجاوز فیزیکی نخواهد داشت. 
خوانش تاریخ چراغ راه رویدادهای آینده است. تمدن پرمایه ایران زمین همیشه در معرض تهدیدهای جان‌فرسایی بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی