[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

پای بخش‌نامه‌ها از گلوی گمرک برداشته شد ، روزنامه شیراز نوین

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران در تازه ترین مصوبات صادر شده، مشکل ترخیص کالاهای مشمول مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در رابطه با زمان، ترخیص درصدی کالاهای اساسی و کالاهای قابل ترخیص با ارز متقاضی برطرف شده است.
مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با ایسنا، مصوبات جلسه دیروز دوشنبه ستاد تنظیم بازار در رابطه با ترخیص کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید بر اساس مصوبه آبان ماه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را تشریح کرد.
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به اینکه طی مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گمرک ایران مکلف شد تا نسبت به ترخیص کالاهای مشمول مصوبه که دارای قبض انبار تا ۱۰ آبان ماه سال جاری هستند، اقدام کند، گفت: اما با توجه به اینکه برخی کالاها قبل از ۱۰ آبان به گمرک و بنادر رسیده ولی تاریخ صدور قبض انبار آنها بعد از این تاریخ ثبت شده بود یا اینکه برخی کالاها در تاریخ مقرر به گمرک وارد و قبض انبار اولیه آنها نیز قبل از ۱۰ آبان ماه صادر شده بود، ولی در جریان ترانزیت و رسیدن به گمرک دیگر تاریخ قبض انبار ثانویه بعد از ۱۰ آبان ماه ثبت شد، امکان ترخیص از سوی گمرک ایران طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تأکید بر ترخیص کالاهای مشمول قبل از ۱۰ آبان ماه وجود نداشت.
وی ادامه داد: از این رو در ستاد تنظیم بازار مصوب شد که به جای تاریخ «قبض انبار» تاریخ «ورود» کالا برای ترخیص کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید براساس مصوبه ستاد ملاک باشد و اگر گمرک احصا کند که تاریخ ورود و تخلیه کالا در گمرک و بنادر قبل از ۱۰ آبان ماه امسال است، آنگاه نسبت به اعمال تسهیلات مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اقدام می‌کند.
معاون فنی گمرک ایران در رابطه با دیگر مصوبه ستاد تنظیم بازار به موضوع ترخیص‌های درصدی کالا اشاره کرد و گفت: در جریان مصوبات قبلی قرار بر این بود که ۹۰ درصد کالاهای اساسی و تولیدی امکان ترخیص داشته باشند؛ بر این اساس از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) خواسته بودیم تا لیست کالاهایی که صاحبان آن می‌توانند طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار کالای خود را تا ۹۰ درصد از گمرک ترخیص کند اعلام کند تا متقاضی تشریفات بانکی و سایر فرایند را انجام دهد. از این رو وزارت صمت در لیستی حدود ۲۷۹۰ قلم و وزارت جهاد کشاورزی ۳۰۰ قلم که امکان ترخیص به صورت درصدی داشتند اعلام کردند که مشمول گروه ۲۱ تا ۲۴ بود.
وی با بیان اینکه در مورد کالاهای اساسی گروه (۱) و آنهایی که از گروه (۱) به گروه (۲) منتقل شده بودند تکلیف مشخص نبود، افزود: بر این اساس در جلسه دیروز ستاد تنظیم بازار مصوب شد که نسبت به ترخیص درصدی کالاهای گروه (۱) و آنهایی که از یک به دو منتقل شده‌اند با اخذ مجوزهای قانونی و در صورت نیاز به عرضه در بازارگاه با دریافت مجوز اقدام شود؛ بنابراین تمامی کالاهای اساسی گروه (۱) و (۲۱) نیز امکان ترخیص تا ۹۰ درصد را بدون الزام به کد رهگیری و با استفاده از ارز صادراتی یا متقاضی یا تأمین ارز توسط بانک مرکزی خواهند داشت.
مصوبه دیگر ستاد تنظیم بازار در رابطه با کالاهایی است که امکان ترخیص با ارز متقاضی را طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دارا هستند.
معاون فنی گمرک ایران در این باره گفت که برخی تولیدکنندگان‌ و صاحبان کالاهای اساسی در هنگام ترخیص بر اساس ارز متقاضی با این مشکل مواجه بودند که بخشی از کالای مربوطه در اظهارنامه در لیست اعلامی وزارت صمت جهت مشمولیت مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت قرار داشت، اما بخشی از آن در این لیست نبود.
وی ادامه داد: بر این اساس مصوب شد چنانچه حداقل ۷۰ درصد کالای مربوط به یک اظهارنامه در لیست وزارت صمت باشد و ۳۰ درصد دیگر در گروه (۲۱) تا (۲۵) قرار داشته باشد، آنگاه در صورت تقاضای صاحب کالا امکان ترخیص براساس ارز متقاضی وجود دارد.
ارونقی در مورد مصوبه ستاد تنظیم بازار که به بخش نامه اخیر سازمان راهداری اشاره دارد نیز توضیح داد: سازمان راهداری طی بخش نامه ای به استان‌ها اعلام کرده کالاهایی که ثبت سفارش آنها تمام شده و در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند باید صاحب کالا نسبت به تمدید ثبت سفارش اقدام کند.
وی با تأکید بر اینکه بخش نامه سازمان راهداری مغایر دستورالعملی است که در آذرماه گمرک ایران برای ترخیص فوری کالاها بدون تمدید ثبت سفارش به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده بود، گفت: با توجه به اینکه بخش نامه گمرک در رابطه با ثبت سفارش به استناد دستور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و البته وزرای قبلی این وزارتخانه و همچنین مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان صادر شده و مورد تأیید بانک مرکزی و نیز سایر دستگاه‌ها قرار داشت، از این‌رو بخش نامه مربوط به سازمان راهداری لغو شد.
با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار، برای رفع موانع ترخیص کالا که در اهم آن حل و فصل مشکلات ارزی قرار داشت، مقرر شد که بانک مرکزی تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت انجام دهد. همچنین بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد سه ماهه از زمان ترخیص کالا از گمرک (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی