[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

دیپلماسی اقتصادی فعال شود ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی-گروه خبر
 دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بخش خصوصی استان فارس توانمندی‌های فوق العاده ای دارند و می‌تواند با محصولات با کیفیت بازار عراق را تأمین کند، اما برای تجارت حرفه ای و گسترش مراودات با کشور عراق نیازمند برنامه ریزی بلندمدت، ثابت و پایدار هستیم.
علی عوض پور در نشست میز تخصصی عراق که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا و نمایندگان دستگاه‌های دولتی استان فارس به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تمرکز بر بازار عراق و افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی از اهداف صادراتی استان است و فرصت‌های بسیاری برای گسترش زمینه‌های اقتصادی بین دو طرف وجود دارد.
وی افزود: علاوه بر مزیت‌های اقتصادی استان بخش‌هایی از جمله کشاورزی، گردشگری به ویژه مذهبی و سلامت می‌تواند زمینه ساز افزایش حجم مبادلات اقتصادی فارس و کشور عراق باشد. عوض پور اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های استان، خدمات فنی مهندسی از بخش‌های مورد نظر ما برای صادرات به کشور عراق است که در زمینه خدمات فنی مهندسی خط اعتباری در صندوق ضمانت صادرات بین ایران و عراق بالغ بر 200 میلیون دلار مشخص شده است که انتظار داریم این میزان افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: تجارت ریالی از مشکلات صادرکنندگان ما با کشور عراق است که انتظار داریم دستگاه دیپلماسی در جهت رفع این موضوع اقداماتی را با بانک مرکزی کشور انجام دهد تا تجار ما بتوانند با امنیت بیشتری صادرات به این کشور را افزایش داده و در بازار این کشور حضور پیدا کنند.
دبیر کل اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: صدور بخشنامه‌های متعدد در خصوص محدودیت و ممنوعیت‌های صادرات به عراق، عدم اجرای تعرفه‌های ترجیحی و موافقت نامه‌های منعقد شده با عراق، حمل یکسره و حمل کالا از خودروی ایرانی به خودروی عراقی، مباحث مربوط به گمرکات مرزی و پایانه‌های و محدودیت‌های زمانی، وجود واسطه‌های زیاد و غیررسمی در سیستم تجارت با عراق و مسائل مربوط به صدور ویزا از جمله مشکلاتی است که روی برنامه ریزی بخش خصوصی برای حضور در بازار این کشور اثر منفی داشته است.
عوض پور با بیان اینکه بخش خصوصی نیازمند حمایت است، عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس اعلام آمادگی می‌کند جهت استمرار و افزایش تعاملات و تجارت با کشور عراق نقش خود را ایفا کند و در مقابل هریک از بخش‌ها نیز باید حمایت‌ها و نقش عملی خود را از بخش خصوصی ارائه دهند.
وی تصریح کرد: روابط اقتصادی استان فارس و کشور عراق از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است و ما در اتاق بازرگانی فارس جلسات مختلف برای بررسی ابعاد مختلف بازار این کشور و زمینه‌های حضور تجار و بازرگانان استان برگزار کرده ایم.
در ادامه این جلسه سید علی نقی طبیب لقمانی معاون گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: از اولویت‌های ما در ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر بین استان فارس و کشور عراق، ایجاد خط پرواز هوایی مستقیم مابین شهرهای شیراز و نجف است که این مهم را با جدیت دنبال می‌کنیم.
طبیب لقمانی ادامه داد: آمادگی برای افزایش حجم مراودات مابین استان فارس و کشور عراق در بین بخش دولتی و خصوصی استان فارس وجود دارد که امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشور در عراق نیز از بازرگانان و تجار ما حمایت و ارتباط لازم را داشته باشد.
محمد دانش نیا رئیس اداره خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: نگاه ما در استان فارس در حوزه صادرات روی چند بازار هدف متمرکز شده است که بازار کشور عراق از جمله بازارهای مورد هدف استان است.
وی با تأکید بر اولویت‌های صادراتی فارس در حوزه محصولات کشاورزی و خدمات فنی مهندسی عنوان داشت: کشور‌های افغانستان و عراق به دلیل نیاز به بازسازی و عمران و آبادانی، می‌تواند بازار خوبی برای صادرات خدمات فنی مهندسی به ویژه در بخش فنی و مهندسی كشاورزی و صنایع تبدیلی و پروژه‌های زیرساختی آنان و همچنین در بخش كالایی با اولویت مصالح ساختمانی برای استان فارس باشد.
در این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا و سایر اعضا به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی