[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۴
  • دوره جدید

دولت یازدهم هر سال هفت برابر دولت‌های پیشین شغل ایجاد کرد، روزنامه شیراز نوین

آفتاب‌‌نیوز: مرکز آمار ایران در واکنش به خبر شتابزده، غیردقیق و به دور از اصول کارشناسی یک رسانه، در خصوص آمار شاغلان اعلام کرد که دولت یازدهم به طور متوسط هر سال هفت برابر دولت‌های پیشین شغل ایجاد کرده است.
در جوابیه مرکز آمار ایران که روز شنبه منتشر شد، آمده است: انتظار می‌رود کاربران حرفه‌ای نظیر رسانه‌ها، ضمن رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای، نسبت به نحوه استناد به اعداد و ارقام رسمی دقت بیشتری مبذول دارند.
بر اساس گزارش مرکز آمار، متوسط سالانه خالص افزایش تعداد شاغلان در بازه زمانی سال‌های 95-1392 برابر با 490هزار نفر و در بازه زمانی سال‌های 91-1384 برابر با 76هزار نفر بوده است.
در این جوابیه آمده است: سه‌شنبه 29فروردین، مطلبی با عنوان «مرکز آمار آمارسازی را افشا کرد؛ سالی 700هزار شغل دروغ از آب درآمد؛ 350هزار شغل ایجاد شد» در سرویس اقتصادی یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد که به نظر می‌رسد شتابزده، غیر دقیق و به دور از اصول کارشناسی تهیه و انتشار یافته است.
با توجه به اهمیت ارائه آمار و ارقامی که با زندگی مردم عزیز ایران و سیاست‌های کلی کشور ارتباط دارند، به اطلاع می‌رساند که نشر چنین اخبار و گزارش‌هایی، مستلزم استناد به آمارهای قطعی بوده و نشر اطلاعات نادقیق، بدون تردید موجب تشویش اذهان عمومی در جامعه می‌شود.
در همین راستا نکات ذیل، جهت اطلاع افکار عمومی ارائه می‌گردد و انتظار دارد در راستای تعهد اخلاقی و پایبندی به رسالت رسانه‌ای، آن خبرگزاری محترم نسبت به انتشار این جوابیه در جایگاه مناسب اقدام نماید.
خاطرنشان می‌گردد این مرکز آمادگی خود را برای ارائه مشاوره‌های لازم در جهت استنباط و تفسیر صحیح از آمارهای رسمی اعلام می‌دارد.
مرکز آمار در ادامه این جوابیه افزود: طرح آمارگیری نیروی کار در سطح نمونه اجرا می‌شود و در فاصله بین دو سرشماری بر اساس پیش‌بینی‌های جمعیتی به کل جمعیت کشور تعمیم داده و شاخص‌های بازار کار کشور از آن برآورد می‌شود.
این گزارش می‌افزاید: تمامی مراحل محاسبه تعداد نمونه، پیش‌بینی‌های جمعیتی و تعمیم نتایج به طریق علمی و براساس استانداردهای بین المللی انجام می‌شود. فرآیندهای مذکور نظیر بسیاری از کشورهای جهان با استفاده از نتایج سرشماری هر دوره و برای فاصله زمانی بین سرشماری‌ها و دو سال پس از آن انجام می‌شود.
همچنین پس از اعلام نتایج سرشماری جدید پیش‌بینی‌ها برای دوره بعد محاسبه شده و در عین حال برای سال‌های پس از سرشماری (که براساس نتایج سرشماری دوره قبل محاسبه شده بود) نیز مورد بازنگری قرار می‌گیرد که این مسئله بسیار بدیهی و طبیعی است.
اطلاعات مرکز آمار ایران نیز از این امر مستثنی نیست؛ لذا نشریه نتایج تفصیلی سال 1391 که حاوی اعداد قطعی می‌باشد، بر روی درگاه ملی آمار قرار گرفته است و انتظار می‌رود کاربران حرفه‌ای نظیر رسانه‌ها، نسبت به نحوه استناد به اعداد و ارقام رسمی دقت بیشتری مبذول دارند، چرا که اعداد مورد استفاده برخی رسانه‌ها، اطلاعات مقدماتی است که پس از بازنگری و اعلام نتایج قطعی دیگر قابل استناد نمی‌باشد و عدد نهایی تعداد شاغلان در نتایج مذکور 20هزار و 628هزار نفر است.
طرح آمارگیری نیروی کار از سال 1384 به صورت فصلی اجرا شده و نتایج آن در سطح کل کشور در پایان هر فصل از طریق سایت مرکز آمار ایران به اطلاع عموم می‌رسد.
این گزارش ادامه می‌دهد: رقم اعلام شده (700هزار شغل) مربوط به نتایج فصلی است که براساس نتایج طرح مذکور در فصل بهار 1395 نسبت به فصل بهار 1394 افزایش تعداد خالص شاغلان742هزار و 881نفر بوده است.
یادآور می‌شود نتایج تفصیلی و قطعی مربوط به طرح‌های نیروی کار در درگاه ملی آمار به آدرس www.amar.org.ir در دسترس عموم قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی