[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

رئیس دفتر رئیس‌جمهور: لوایح چهارگانه را سیاسی نکنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: باید اجازه دهیم اعضای محترم مجمع بدون سیاسی شدن و فشار اجتماعی در یک محیط آرام دو لایحه باقی مانده از لوایح چهار گانه را بررسی کنند.
به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با قانون رفع تحریم‌ها و شروع غنی سازی 20 درصد اظهار کرد: این قانون در مجلس تصویب شد، بلافاصله رئیس جمهور دستور داد کمیته ای از معاونت حقوقی، وزارت خارجه، سازمان برنامه و بودجه و سازمان انرژی اتمی تشکیل شود. جدای از روالی که معمولاً برای آیین نامه ای که برای قوانین می‌نویسیم و در کمیته‌های مختلف دولت طول می‌کشد، این کمیته تشکیل شد. سه شنبه صبح شروع کردند و چهارشنبه هفته گذشته در دولت بحث شده و ابتدای این هفته هم ابلاغ شد.
وی ادامه داد: بر اساس این دستور العمل سازمان انرژی اتمی باید این قانون را اجرایی کند. همه بندهای این قانون را از جمله بند شروع غنی سازی 20 درصد را این سازمان طبق دستورالعمل اجرا می‌کند. البته ابتدا مقدماتش باید فراهم شود. بر اساس ظرافت‌ها و حساسیت‌هایی که دارد خود دکتر صالحی جزئیات را اعلام می‌کند. مقدماتش که آماده شود در طول یک سال باید 120 کیلو غنی سازی تعین شده انجام شود. مطمئن هستیم وقتی مقدمات آغاز شد ظرف یک سال این امر صورت می‌گیرد.
واعظی در باره پیوستن ایران به اف ای تی اف گفت: اف ای تی اف یک بحث است؛ از چهار لایحه ای که در دولت تصویب شده و مجلس هم تصویب کرده، دو لایحه هیچ مشکلی ندارد، دو تای دیگر در مجمع تشخیص در حال بررسی است که یک بحث دیگر است. این لایحه ای که خودمان تنظیم کردیم نباید اینقدر سیاسی شود. نباید مسائل سیاسی را وارد مسائل اقتصادی کنیم. اینکه بخواهیم به اف ای تی اف بپیوندیم یک بحث دیگری است. 4 لایحه خودمان درباره پول شویی و شفافیت است که در کشور دنبالش هستیم. اصلاً نباید سیاسی اش کنیم. مگر آن دو لایحه دیگر که تصویب شد مشکلی داشت؟ باید اجازه دهیم اعضای محترم مجمع بدون سیاسی شدن و فشار اجتماعی در یک محیط آرام کار خود را انجام دهند.
وی در واکنش به انتقاداتی که به بودجه 1400 وارد می‌شود گفت: سازمان برنامه و بودجه 10 ماه است روی این بودجه کار می‌کند وقتی شرایط تحریمی است و فشارهایی را دنیا بر ما وارد می‌کند، فشارهایی هم بر بودجه وارد می‌شود. آنچه کارشناسان تهیه کردند، این بودجه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی