[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۹
  • دوره جدید

وزیر صنعت: آمار بانک مرکزی درباره رشد معدن ایراد داشت ، روزنامه شیراز نوین

ساعت24: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش صنعت و معدن از رشد نسبتاً مناسبی برخوردار بودیم. گرچه در بخش معدن آمار منفی ارائه شد اما این آمار اشکال داشت که به بانک مرکزی اعلام کردیم اصلاح کند.
محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری خود به تشریح عملکرد این وزارتخانه طی فعالیت چهارساله پرداخت و گفت: گرچه در سطح بین الملل و منطقه شرایط پیچیده و سختی داشتیم، خوشبختانه کشور ما در امنیت و رونق و ثبات داشتیم.
نعمت زاده ادامه داد: در بخش صنعت بر اساس آمار مرکز آمار در بخش ارزش افزوده ما ۵درصد رشد داشتیم؛ در خودرو و فلزات اساسی و لوازم خانگی هم ما تکلیفی از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی داشتیم؛ یکی حمایت از صنایع کوچک و متوسط بود که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بود. ما باید از ۷هزار و ۵۰۰واحد تولیدی کوچک و متوسط حمایت می‌کردیم که ۱۲هزار مورد تسهیلات بانکی پرداخت کردیم که با اضافه شدن بخش کشاورزی به ۲۰هزار مورد هم رسید.
این مقام مسئول گفت: در خصوص صادرات گرچه از لحاظ مبلغ ۳درصد رشد داشتیم اما از لحاظ مقدار بیش از ۳۵درصد رشد داشتیم. به دلیل رکود جهانی قیمت کالا کاهش پیدا کرد که در جمع مبلغ صادرات ما پایین بود.
نعمت زاده اظهار کرد: در زمینه رفع موانع تولید پیرو تصویب قانون رفع موانع تولید، آیین نامه‌های مورد نیاز آماده شد که برخی از این آیین نامه‌ها زمان بر است و به مرور مشکلات حل می‌شود.
وی با بیان اینکه در زمینه موضوعات مالیاتی به دو جمع بندی خوب با وزارت اقتصاد رسیدیم، افزود: نخست آنکه اظهارنامه مالیاتی بنگاه‌های کوچک هم مانند واحدهای بزرگ تنظیم و طی یک ماه ارائه شود. توافق بعد هم در خصوص صادرات بود. ما در قانون داریم سازمان مالیات ظرف یک ماه مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کند اما دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها مغایر بود که سازمان مالیاتی بازنگری کرد و این مشکل هم حل شد. او ادامه داد: شبکه بانکی سال گذشته ۱۶۱هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت کرد که ۳۲درصد رشد داشته است. در بخش تجارت هم ۷۲هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت شد. البته این تسهیلات پول جدید نبود و ۵۰ تا ۶۰درصد کل تسهیلات، برای استمهال بدهی‌های گذشته بوده است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره تعطیلی کارخانجات ارج و داروگر گفت: بی انصافی است و خبر نادرست مطرح می‌شود. تعدادی از این کارخانه‌ها در طول تاریخ فرسوده و تخریب شده است.
رکود نداریم
نعمت زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص رکود حاکم بر بخش تولید گفت: ما در رکود نیستیم. البته صنعت مشکل زیاد دارد که این هم مربوط به این دولت یا دولت قبل نیست. برخی مشکلات از دولت‌های قبل ایجاد شده که در حال رفع است.
وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از صنایع ما در چند ماه اخیر تقاضای توسعه دارند و بزرگ‌ترین مشکل آنها زمین است. این به معنای افزایش امیدواری است. موضوع دیگر آنکه طی چندسال اخیر سرمایه به کندی به سمت صنعت می‌آید. اما طی ۸سال گذشته انباشت سرمایه منفی بود. ما هنوز نتوانستیم این انباشت سرمایه را مثبت کنیم اما روند رو به تنزل آن را متوقف کردیم. ما واحدهای قبلی در حال توسعه را به واحدهای جدید ترجیح می‌دهیم.
وی ادامه داد: بانک مرکزی که یک روز ما را قبول نداشت، الان هر روز زنگ می‌زند و از ما آمار می‌خواهد که کدام بانک در کدام استان چه میزان تسهیلات دادند. وی در خصوص تفاهم نامه‌ها و ملاقات‌ها با هیآت‌های خارجی گفت: این رفت و آمدها طبیعی است. مذاکرات اولیه برای شناسایی مجدد وضعیت کشور بعد از تحریم‌ها بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی