[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۵
  • دوره جدید

تبلور زندگی در محور زندیه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک مدیران شهرداری شیراز با اصحاب رسانه برگزار شد. معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در این مراسم گفت: یکی از افتخارات مجموعه شهرداری شیراز احیا و مرمت قنات‌ها برای افزایش سرانه فضای سبز و حفظ باغ‌هاست.
محمدرضا محمد حسن پور صبح دیروز چهارشنبه 10 دی ماه در نشست خبری با خبرنگاران به اقدامات این دستگاه در راستایی زیباسازی شهر اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی برای زیباسازی شهر برای ایام نوروز از دو ماه قبل آغاز شده و در این راستا تحولات جدی در تمامی ورودی‌های شهر، افزایش نورپردازی‌ها و روشنایی‌ها و گسترش بافت سبز شهری در دستور کار است. وی با اشاره به شیوع بیماری کووید 19 که باعث شد شهروندان برای قطع زنجیره انتقال از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند، خاطرنشان کرد: مجموعه شهرداری و شورا جزو اولین نهادهایی بودند که در مسیر مبارزه با کرونا در شهر شیراز بهترین عملکرد را در کشور داشتند و اقدامات در این مسیر تا پایان بیماری کرونا اولویت شهرداری است. این مقام مسئول با تأکید بر این مطلب که حفظ سلامت شهروندان اولویت شهرداری است و مدیریت شهری تابع مصوبات ستاد ملی و استانی کروناست، ادامه داد: زیباسازی شهر در آستانه ایام نوروز به معنای دعوت سفر به شهر شیراز در ایام کرونا نیست؛ بلکه شهر را برای شهروندان زیبا می‌کند. معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه یکی از زیرساخت‌های افزایش سرانه فضای سبز به تأمین آب مصرفی بازمی‌گردد، عنوان کرد: پیش از این هر ۴۰ روز یک بار آب‌دهی به باغ‌ها صورت می‌گرفت که با احیای قنات‌ها این عدد به ۲۰ روز یک بار کاهش یافته است.
محمد حسن پور از احیا و زنده کردن قنات آرامگاه سعدی تا پایان سال خبر داد و گفت: قنات سعدی به عنوان یکی از عناصر زیبایی این مجموعه گردشگری برای شهرداری در اولویت قرار دارد که با لای روبی آن مشکل برطرف شده و آب در قنات جاری خواهد شد. معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در ادامه افزود: سامان دهی و هوشمندسازی چاه‌های آب و رینگ کردن آنها از دیگر اقدامات شهرداری شیراز در حفظ و توسعه فضای سبز شهری است و مطالعات آن با اختصاص هزینه زیاد توسط شهرداری به اتمام رسیده است. در مدت زمان ۱ تا ۲ هفته آینده آب مصرفی فضای سبز در مناطق ۱۰ و ۶ شهرداری از این طریق تأمین می‌شود. وی ادامه داد: رفع مشکل کم آبی برای توسعه فضای سبز و حفظ آن از اولویت‌های رینگ کردن چاه آب است. معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به غرس ۵۰۰هزار درخت تحت عنوان نهضت درخت کاری تا پایان سال در شهر شیراز گفت: در نهضت درخت کاری محدودیتی در کاشت درخت نخواهیم نداشت و از ابتدای شروع این نهضت تاکنون ۳۰هزار اصله درخت غرس شده است. وی درباره تعهد شهرداری برای غرس این تعداد درخت در نهضت درخت کاری افزود: اسناد خرید درختچه‌ها و درختان در شهرداری درج شده است و مجموعه شهرداری ناظر بر عملکرد و تحقق این موضوع خواهد بود و قول می‌دهیم تا پایان اسفند ماه این اسناد خرید و محل‌های کاشت به صورت شفاف صحت سنجی شود. محمد حسن پور درباره تعداد پرونده‌های تخلف در راستای تخریب و قطع درختان در باغ‌های شهر و معابر و چگونگی برخورد با متخلفان گفت: تخلفات در کمیسیون ماده ۷ که ۳ نفر متشکل از اعضا شورا و معاون شهردار شیراز است، هر هفته ۱۰ پرونده تخلف بررسی می‌شود و این حساسیت وجود دارد که هر درختی که قطع شود باید چند درخت جایگزین غرس شود. این مقام مسئول درباره سرنوشت تصفیه خانه‌های لوکال نیز گفت: با وجود آنکه مجوز احداث تصفیه خانه‌های لوکال از محیط زیست دریافت شده بود، اما طی جلسات مشترک بین دانشگاه شیراز و مشاور آلمانی با احداث تصفیه خانه لوکال مخالفت شد. توجیه مخالفان این بود که حجم آبدهی تصفیه خانه برای آبیاری قصر دشت کمتر از قنات‌هاست، پس در یک جمع بندی شهرداری سرمایه خود را برای احیا و لای روبی قنات‌ها تخصیص داد. هرچند که مطالعات تصفیه خانه‌ها متوقف نمی‌شود. به گفته محمد حسن پور استفاده از حقابه تصفیه خانه شهر شیراز به عنوان منبع پایدار برای آبیاری باغ‌ها طی یک تفاهم نامه بین شهرداری و آبفا از جمله راهکار برای رفع آبیاری درختان شهر است. وی اشاره ای به سایر اقدامات شهری در راستایی احیا و مرمت شهر داشت و گفت: عملیات اجرایی زنده کردن محور زند و مرمت دیواره سازی و کف سازی بازارهای تاریخی مسگرها و روح الله در دستور کار است.
 معاون خدمات شهری با اشاره به پروژه نورپردازی شهر شیراز و اینکه طی ۲۰ پروژه خیابان‌ها، پل‌ها و معابر روشن می‌شوند، گفت: تغییر نوع رنگ روشنایی بلوار ارم، تغییر جانمایی تیرهای چراغ برق بلوار زند، تأمین روشنایی و تغییر در چگونگی روشنایی حدفاصل میدان امام حسین(ع) تا اطلسی و ۷ کیلومتر بلوار مدرس، تغییر در نوع روشنایی بلوار معالی آباد در لیست پروژه‌های نورپردازی قرار دارد که بخشی در دهه فجر امسال و بخش دیگر تا پایان سال۹۹ به بهره برداری می‌رسد. وی در پاسخ به زمان راه اندازی بازارچه‌های عرضه مستقیم میوه و تره بار به عنوان یکی از مصوبات شورای شهر شیراز گفت: عرضه مستقیم میوه و تره بار از پیشنهادات مقام ارشد استان و طی یک تفاهم نامه با دستگاه‌های مرتبط در شورای شهر شیراز مصوب شد که شهرداری موظف شد ۲۲ بازارچه در ۱۱ منطقه برای عرضه مستقیم و ارزان و باکیفیت و میوه‌های سالم و ارگانیک راه اندازی کند که در ‌هفته آینده ۷ تا ۸ بازارچه آماده می‌شود و در اختیار نهادها قرار می‌گیرد. محمدحسن‌پور به مسئله فاضلاب صنایع آلاینده همجوار رودخانه چنار راهدار هم اشاره و بیان کرد: با چه صدایی باید بگوییم که پساب صنایع آلاینده در این رودخانه رها نشود؟ چراکه این آلودگی‌ها به پایین دست رودخانه انتقال داده می‌شود. وی در پایان خبر از بازآفرینی و احیای محور زندیه در مقیاس وسیعی داد. در ادامه این نشست رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز گفت:سرانه فضای سبز استاندارد در کشورهای توسعه یافته به ازای هر نفر حدود ٣٠ متر مربع است که وضعیت شیراز به دلیل وجود باغات قصردشت از سایر کلان‌شهرهای کشور بسیار بهتر است. محمدرضا زندیه افزود: بر این اساس امروز سرانه فضای سبز شیراز با احتساب باغات قصردشت ٢٢ متر مربع به ازای هر نفر است و بدون احتساب باغات به ١۵ متر مربع می‌رسد و با توجه به کاشت نیم میلیون اصله درخت و درختچه تا پایان سال سرانه فضای سبز شهر یک متر افزایش می‌یابد. وی در خصوص فعالیت پلیس فضای سبز نیز که چند سال قبل کلید خورد، افزود: در رابطه با پلیس فصلی سبز یا گشت حفاظت از فضای سبز این وظیفه ذاتی سازمان ماست که از گذشته وجود داشته و در حال حاضر هم ادامه دارد.
زندیه تصریح کرد: در ارتباط با شناسنامه دار کردن درختان شهر نیز این کار همچنان تداوم دارد و ما تمامی تلاش خود را برای حفاظت از داشته‌های خود انجام می‌دهیم. همچنین در بحث قطع درختان و برخورد با متخلفان با قاطعیت در کمیسیون ماده 7 با دقت دنبال می‌شود و در ساخت و سازها نیز تلاش می‌کنیم کمتر درختی قطع شود و بیشتر درختان را جابه‌جا می‌کنیم. وی در خصوص خطر درختان خشک برای شهروندان گفت: در این ارتباط اگر ثابت شود درختی خشک شده و خطرناک است، راهی جز قطع آن و کاشت درخت جدید وجود ندارد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز اظهار داشت: امسال ١٠٠میلیارد تومان برای نورپردازی شهر هزینه شده و تا دهه فجر شاهد افتتاح برخی پروژه‌های کلان این حوزه خواهیم بود که از جمله آنها می‌توان به رونمایی از بلوار‌های مدرس و زند، پل کابلی ولیعصر(عج)، تقاطع‌های شهید رودکی، شهیدان یغمور، شهدای کشن، چپ گرد صدرا و بسیاری دیگر از پروژه‌ها اشاره کرد. وی اظهار داشت: همچنین امسال بیش از ۴٠میلیارد تومان گل و گیاه برای توسعه فضای سبز شهر خریداری شده و تا پایان سال چهره شهر شیراز متفاوت تر از قبل خواهد شد.
زندیه گفت: یکی دیگر از طرح‌های جدید ما در حوزه فضای سبز شهر پویش هر شیرازی یک درخت است که در این طرح که اسفندماه اجرا می‌شود، 50هزار درخت سرو و نارنج خریداری شده میان شهروندان شیرازی توزیع می‌شود و در این راستا در زمان اعلام شده در هر کدام از مناطق 11گانه یک ایستگاه ایجاد می‌شود و شهروندان پس از ثبت درخواست در سامانه مربوط درختان مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. وی ادامه داد: علاوه بر این هر جمعه در یک حرکت خودجوش با همکاری سازمان‌های مردم نهاد بذر درخت در ارتفاعات شهر کاشته می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی