[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

آوازه شیراز کهن در متروپلیس می‌پیچد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
انتخاب با ماست. در حیطه برنامه ریزی برای توسعه شهر، می‌توان همسو با روند تولید دانش جهانی و برخورداری از مزایای بی شمار آن پیش رفت یا بی اعتنا به آن در بن بست‌هایی گرفتار شد که پتانسیل‌های ما را یکی پس از دیگری سرکوب می‌کنند و منجر به آزمون و خطاهای مکرر در مواجهه با مسائل مبتلابه شهرها می‌شوند. می‌توان برای مسائل به ظاهر لاینحل شهری، در حالی که راهکارهایی تجربه شده وجود دارد، با اتخاذ شیوه‌های سنتی در برنامه‌ریزی بارها تجربه‌ها را آزمود یا در مقابل آن با تفکر خردمندانه و زمینه گرا، از تجربیات بین المللی بهره برد و با پردازش و بومی سازی آنها زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان را فراهم ساخت. به طور حتم تلاش دوباره برای رمزگشایی از معادلات حل شده نشانی از خردمندی ندارد و باید وقت و انرژی خود را صرف چالش‌های بی شماری کرد که ما را به محاصره درمی‌آورند. تلاش برای حفظ وجوه تمایز و زمینه گرایی محلی در فرایند جهانی شدن و بهره برداری از تجربیات بین المللی به تنهایی رسالت یک نهاد و دستگاه واحد نیست؛ بلکه این نوع نگاه باید در کلیت جامعه ما نهادینه شود و با اتکا به وجوه منحصر به فرد محلی از ظرفیت‌های جهانی در حیطه‌های مختلفی بهره برداری کرد. 
در نظر داشته باشیم دسیسه‌هایی که علیه ملت شریف ایران در دوران معاصر اعمال شدند، در همین حوزه بارگذاری می‌شوند. اهالی استعمار و استثمار می‌کوشند تا با تصویری که از ما به نمایش می‌گذارند، فرازهای ارزشی و تمدنی ما را کمرنگ کنند. به همین دلیل باید از هر فرصتی برای نمایش سطح فرهنگی و صلح دوستی و جاذبه‌های این دیار در عرصه‌های بروز و ظهور جهانی بهره برد. البته به موازات خنثی کردن این دسیسه‌های ناجوانمردانه که از آنها به عنوان جنگ نرم یاد می‌شود، می‌توان به رونق گردشگری، پویایی اقتصادی، رونق بوم‌گردی، پیشگیری از حاشیه نشینی، مهاجرت بی رویه و بسیاری دیگر از اهداف بزرگ دست یافت. 
مجموعه شهرداری شیراز در دوره جدید از چهارچوب‌های کهنه و سنتی پا را فراتر گذاشته و در راستای معرفی جاذبه‌های کلان‌شهر شیراز قدم‌هایی برداشته است. عضویت شهرداری شیراز در مجمع عمومی انجمن کلان شهرهای مهم جهان و عضویت شهردار شیراز در هیئت مدیره انجمن متروپلیس می‌تواند به رونق گردشگری و خلاقیت در آن انجامیده و زمینه ای را فراهم آورد تا از نسخه‌های موفق جهانی برای حل مسائل موجود در فرایند توسعه شهری در کشور استفاده کنیم. در همین زمینه دبیر سرویس گزارش شیرازنوین گفت‌وگویی با سخنران کلان شهر شیراز در وبینار به میزبانی انجمن متروپلیس‌های جهان داشته است.
دکتر نسترن نژداغی، رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز بر این باور است که با تحقق شعار «جهانی بیندیشیم و محلی عمل کنیم» می‌توان بر بسیاری از ابرچالش‌هایی که امروزه با آنها روبه‌رو هستیم، فائق آمد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 بافت تاریخی، ارزشمندترین ثروت شیراز
سخنران کلان شهر شیراز در وبینار به میزبانی انجمن متروپلیس‌های جهان گفت: بافت تاریخی شهر راز در زمره ارزشمندترین ثروت‌های کلان شهر شیراز قرار می‌گیرد و برای دستیابی به منابع درآمدی پایدار و استفاده از تجارب بین المللی به حضور مستمر و اثربخش در عرصه‌های جهانی نیاز مبرمی داریم. دکتر نسترن نژداغی می‌افزاید: برای سال‌های متمادی مجموعه شهرداری‌ها در ایران و شیراز همایش‌های مختلفی را با بهره گیری از دانش و تجربه متخصصان و اساتید دانشگاه برای تعیین و تدوین ساز و کار برخورداری از منابع درآمدی پایدار برگزار کردند تا با توسل به آنها، مجموعه مدیریت شهری برای کسب درآمد دیگر نیازمند درآمد حاصل از پروانه‌های ساختمانی نباشد. وی یکی از منابع ارزشمند درآمدهای پایدار را حوزه گردشگری معرفی کرده و در این زمینه می‌گوید: در دوران معاصر نقش شهرداری‌ها در حفظ و ایجاد و پرورش پتانسیل‌های شهری بسیار پررنگ است و برای ورود به این حوزه نیازمند برنامه ریزی مدونی هستیم. به واسطه اقدامات ارزشمندی که طی سال‌های اخیر در محلات بافت تاریخی شیراز و در گذرهای تاریخی انجام شده است، روایت تاریخ و فرهنگ ملموس و ناملموس شهر کهن، پیش چشم شهروندان شیرازی گشوده شده و بستری فراهم شده است برای گردشگران که با هدف تجربه حضور در محلات و گذرهای تاریخی که مسافر جاذبه‌های شهری شده و با پرسه زدن و گذران وقت در گذرها و میدانگاه‌های شهری و محله ای، خاطره جمعی از حضور در فضاهای شهری به ذهن بسپرند. از این رو طبیعی است که برای میزبانی از گردشگران جهانی هم نیاز به معرفی فرازهای تمدنی و ارزشی شهر خود در مجامع بین المللی داریم. پیوندهای خواهرخواندگی و رویدادهایی نظیر عضویت در انجمن متروپلیس‌ها در حقیقیت ابزاری برای شناساندن ارزش‌های شهر شیراز در عرصه جهانی سازی هستند. 
رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز در ادامه به چشم‌ انداز متروپلیس که برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ تعریف شده اشاره کرده و می‌افزاید: ساختار متروپلیس از سال 1984 به وجود آمد و این نهاد امروز ۱۴۱ عضو در سراسر دنیا دارد. مأموریت این انجمن بین المللی بر پایه شنیدن فعال برای درک چالش‌ها و فرصت‌هاست. در ایران مرکز آموزش‌های منطقه ای متروپلیس در مشهد واقع شده و مأموریت آن به اشتراک گذاشتن اطلاعات است.
 عضویت در متروپلیس، یک فرصت بی‌همتا
دکتر نژداغی در بخش دیگری از گفت‌وگو با شیرازنوین به برخی از پیامدهای مثبت عضویت شیراز در انجمن متروپلیس‌های جهانی اشاره کرده و می‌افزاید: رویکردی که برای احیا و باززنده سازی بافت تاریخی از آن استفاده می‌کنیم، ملهم از رویکردی در ادبیات شهرسازی و برنامه ریزی شهری در جهان است که به بازآفرینی شهری پایدار موسوم است. این رویکرد در سال ۲۰۰۰ به عنوان فرایند مداخله در محدوده‌های تاریخی شهرها شروع شده و امروز پس از گذشت بیست سال از تجربیات مربوط به آن به بلوغ رسیده است. در کشور ما در سال ۹۳ راهکارهای بازآفرینی شهری تبدیل به یک سند ملی شد و توسط کارشناسان بومی سازی گردید. این نسخه در کلان شهر شیراز در 64 محله هدف بازآفرینی و در قالب ۳ محور متفاوت برای اجرا برنامه ریزی شده است؛ بازآفرینی شهری فرهنگ‌مبنا در بافت تاریخی ‌نوسازی و بهسازی مسکن در بافت فرسوده و بازآفرینی شهری اجتماع‌محور در سکونتگاه‌های غیررسمی. بدین ترتیب به بیانی ساده تر ما در انجمن متروپلیس تجارب خود را به جهانیان عرضه کرده و از دستاوردهای آنان در عرصه‌های دیگر سود می‌جوییم.
وی در رابطه اهمیت حضور شیراز در جمع متروپلیس‌های برجسته جهان می‌گوید: انتقال تجربیات و کسب دانش از طریق آشنایی با گزارش‌های تحلیلی اقدامات صورت گرفته در اقصی نقاط جهان که گاهاً شرایط زمینه ای مشابهی هم با محلات هدف ما داشته اند، سبب می‌شود وقت و انرژی خود را هدر ندهیم و از تجربیات مفید جهانیان با نگاهی بومی بهره برداری کنیم. در وبینار اخیر با توجه به بازدیدهای صورت گرفته و تشریح اقدامات، از تجربه شیراز به عنوان یکی از نمونه‌های کارآمد و‌ تأثیرگذار و دارای قابلیت الگوبرداری بسته به شرایط بستر در هر یک از شهرهای تاریخی جهان، دعوت شد تا علاوه بر دراختیارگذاشتن تجربه‌های ارزشمندی که کسب کردیم، از دستاوردهای جهانیان نیز بهره برداری می‌کنیم. به لطف بهره مندی از تکنولوژی‌های مدرن و البته محدودیت‌هایی که کووید ۱۹ به وجود آورده است، برگزاری این نشست هم اندیشی آموزنده و ارزشمند بدون صرف هزینه‌های گزاف میسر شده است که دستاوردهای کوتاه و درازمدت آن بی شمار هستند. این مقام مسئول با ارائه مثالی در زمینه الزام بهره برداری از تجارب موفق جهانی در زمینه‌های مختلف گفت: در مواجهه با برخی مسائل شهری، راه حل و پاسخ از پیش مشخص و واضح است و شاید بارها تجربه شده باشد؛ نظیر اجرای پروژه‌های محرک توسعه در سکونتگاه‌های غیررسمی و به اصطلاح حاشیه ای شهر، یا حتی در فرایند نوسازی مسکن در بافت فرسوده. در مواجهه با مسائلی که راهکار از پیش اندیشیده شده وجود دارد، تلاش برای اختراع چرخ از نو شاید موجب هدررفت وقت و سرمایه شود. لذا در مواجهه با این موضوعات رویکرد خردمندانه این است که با الهام از تجربیات جهانی موجود نسخه ای درخور برای مسائل بومی پیچیده و اجرا کنیم. سخنران کلان شهر شیراز در وبینار به میزبانی انجمن متروپلیس‌های جهان خواستار تداوم نگاه‌های نو در عرصه مدیریت شهری شد و اظهار داشت: با هوشمندی می‌توان فضاهایی از شهر را که ارزش آنها در مسیر عبور و مرور روزانه به فراموشی سپرده شده است، به عنوان مقصد گردشگری برای شهروندان و گردشگران خارجی بازآفرینی کرد. به عنوان مثال فضایی که در پیشخوان مسجد وکیل باززنده سازی شد، توانست این فضای شهری را به عنوان یک مقصد گردشگری جدید تعریف کند. در همین راستا مجموعه زندیه هم می‌تواند به عنوان مقصد گردشگری معرفی شود. در گوشه گوشه این پهنه، از میدانگاه‌ها، گذرها تا سراها می‌توانند در مسیر بازآفرینی قرار گرفته و بر جذابیت‌های جهان‌شهر شیراز بیفزایند.
 رقابت شهرها بر محور گردشگری
دکتر نژداغی با اشاره به اینکه دهه‌هاست شهرها بر محور گردشگری برای جلب حداکثری گردشگر با یکدیگر رقابت می‌کنند، خاطرنشان کرد: «جهانی فکر کن و عملکرد محلی داشته باش» شعاری جهانی است که بر مبنای آن توسعه گردشگری با شکوفایی اقتصادی به صورت متوازن رشد می‌کند. برای مثال طی سال‌های اخیر بارها شاهد بوده ایم گردشگرانی از سراسر جهان برای تماشای قدمت و تمدن ایران مسافر شیراز می‌شدند تا خانه‌های تاریخی، عطر بهار نارنج و بسیاری دیگر از مواهب ما را از نزدیک لمس کنند. در برنامه ریزی گردشگری به این شاخه گردشگری تجربی گفته می‌شود. بارها با گردشگرانی مواجه شده ام که مایل بوده اند تجربه چکش زدن روی ورقه‌های مسی، گذر از هفت پیچ پشت سر هم در یک کوچه، عطر تره بار و میوه تازه در بازار تاریخی و... را از نزدیک لمس کنند. بنابراین باید در راستای معرفی این ظرفیت‌ها در عرصه‌های جهانی برای تبلیغ آنها سرمایه گذاری کرد و منتظر منافع کلان آن در برهه‌های زمانی کوتاه و بلند باشیم.
رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از گفت‌وگو با شیرازنوین درباره رسالت‌های کلی دستگاه متبوعش می‌گوید: این سازمان در واقع متولی امر نوسازی بافت فرسوده و بازآفرینی محلات شهری است که دچار ناکارآمدی شده اند. این مقام مسئول درباره بافت فرسوده شیراز و الزام توجه به آن می‌افزاید: بافت فرسوده 1800 هکتاری شیراز در قالب 64 محله در سند ملی بازآفرینی که موضوع ماده ۱۶ قانون حمایت از احیای بافت فرسوده است، به سه پهنه کلی تقسیم شده است. مطابق ویژگی‌های هر منطقه رویکردهای ما برای مداخله و برای سامان دادن به آنها متفاوت است. هدف اصلی جلب مشارکت مردم و توانمندسازی آنها برای همکاری در فرایند توسعه محلی بوده است. 
وی با بیان اینکه در شهر شیراز برای بازآفرینی اجتماعی و توانمندسازی و سامان دهی محلات هنوز راه زیادی در پیش داریم، خاطرنشان کرد: در شیراز محلات هدف بازآفرینی همچون اندام یک موجود زنده هستند که دچار بیماری شده اند و نیاز به رسیدگی دارند. مجموعه اقدامات برای بازآفرینی شهری تنها در قالب یک یا دو پروژه تعریف نمی‌شود؛ این رویکرد ماهیت فرایندی دارد که پایان مشخصی را نمی‌توان برای آن متصور شد و طبیعتاً متأثر از مسائل روزمره زندگی مردم است. یکی از افتخارات من در مجموعه مدیریت شهری کلان شهر شیراز اقداماتی است که در محله سهل آباد شیراز در قالب سامان دهی سکونتگاه غیر رسمی و بافت فرسوده انجام شدکه منجر به اخذ جایزه ملی بازآفرینی برای شهرداری شیراز گردید. در واقع شیراز یکی از کلان شهرهایی است که در حوزه اقدامات بازآفرینی در محلات اسکان غیررسمی و حاشیه نشینی ‌در کشور الگو بوده است. 
دکتر نژداغی با بیان اینکه بازآفرینی فرایندی مستمر است، افزود: طی سال‌های اخیر و با تحلیل نقاط ضعف و قوت اقدامات طی یک دهه گذشته، همزمان دو اتفاق خوب در برنامه ریزی برای مداخله در پهنه بافت تاریخی و فرسوده روی داده که تأثیر آن را در آمار و ارقام مشاهده می‌کنیم. در سال ۹۷ بازنگری جدی در تدوین بسته‌های تشویقی شهرداری شیراز برای نوسازی بافت فرسوده روی داد و این موضوع باعث شد طی یک سال و نیم پس از ابلاغ مصوبات جدید شاهد رشد جدی نرخ نوسازی مسکن در بافت فرسوده باشیم نسبت به آمار ده سال گذشته آن. همچنین توجه به مقوله فرهنگ و شهر انسان محور، منجر به اتخاذ رویکرد بازآفرینی شهری فرهنگ مبنا در فرآیند باززنده سازی بافت تاریخی با ۱۱ محله کهن در آن شده است که به زودی شاهد احیا و خلق فضاهای شهری باکیفیت در پهنه تاریخی و کهن شهری خواهیم بود. با تغییر نگرش از «میراث» به «ثروت» نسبت به بافت تاریخی، رویکرد بازآفرینی شهری فرهنگ‌مبنا به عنوان عامل تعادل بخش بین دو مفهوم متعارض «توسعه» و «حفاظت» اتخاذ شده است.
 شیراز، شهر پایلوت در اقدامات بازآفرینی
رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز نقش دفاتر تسهیلگری و خدمات نوسازی بافت فرسوده را در این زمینه پررنگ و تأثیرگذار ارزیابی کرد و بیان داشت: شیراز و تهران به عنوان کلان‌شهرهای پایلوت در این زمینه محسوب شده و تجربیات ما برای استقرار دفاتر تسهیلگری در سایر کلان‌شهرها نظیر اصفهان و مشهد استفاده می‌شود. دکتر نژداغی رویکردهای آموزشی را در زمینه بازآفرینی محلات بسیار پراهمیت ارزیابی کرد و افزود: یکی از ابزارهای مفیدی که در این زمینه در اختیار داریم، به ظرفیت سازی بازمی‌گردد که نقش ارزنده ای در تربیت نیروی انسانی دارد. به موازات آن آموزش‌های ساکنان محلات هم از اهمیت بسزایی برخوردار است. بهترین تصمیم گیری‌ها زمانی انجام شده که مشارکت‌های مردمی را به دنبال داشته است. در سکونت‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده با نهادهایی همانند خانه محله و دفاتر تسهیلگری یک واسطه بین مجموعه مدیریت شهری و مردم را به وجود آوردیم تا هم به توانمندسازی ساکنین بپردازند و هم ظرفیت سازی در مجموعه مدیریت شهری ایجاد شود برای اعطای نقش اجتماعی به ساکنین محلات و تفویض برخی اختیارات در فرایند توسعه محله؛ تا درصد اجرایی شدن و تأثیرگذاری طرح‌ها افزایش یابد. شیوه برنامه‌ریزی از پایین به بالا ظرفیت سازی در مدیریت شهری را به دنبال داشته و به تعبیری ضمانت پایداری توسعه را می‌توان مشارکت مردم 
ارزیابی کرد. 
سخنران کلان شهر شیراز در وبینار انجمن متروپلیس‌های جهان در ادامه می‌افزاید: سال‌های زیادی است که در شهرداری شیراز دبیرخانه ستاد شهرستانی بازآفرینی شهری هم فعال شده است. این دبیرخانه درون سلسله مراتبی واقع شده است که شامل ستاد بازآفرینی ملی، استانی و شهرستانی است و در شیراز در پایین ترین سطح سلسله مراتب و البته مهم ترین بخش برای تصمیم سازی و تدوین اولویت‌های اجرایی، هم خانه‌های محله و دفاتر تسهیلگری در این زمینه فعالیت می‌کنند. در ستاد شهرستانی بازآفرینی شهری ۳۶ دستگاه اجرایی استان و شهرستان عضو هستند و برنامه ریزی برای توسعه محلات هدف براساس مصوبات محلی انجام می‌پذیرد. به جرئت می‌توان ادعا کرد در زمینه اجرای پروژه‌های محرک توسعه موفقیت‌هایی داشته ایم در محلات، که منجر به نیل به اهدافمان که همانا جلب مشارکت مردمی بوده، شده است. احداث کتابخانه‌ها، مدارس، ورزشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزش مشاغل، فضاهای سبز تجهیز شده و... از جمله مواردی هستند که در پی شناسایی دقیق مطالبات مردمی اجرا شده اند.
 پیشی‌گرفتن حاشیه‌نشینی از اقدامات پیشگیرانه
رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز در بخش دیگری از گفت‌وگو با شیرازنوین، نرخ رشد حاشیه نشینی را بیش از اقدامات پیشگیرانه ای که در این زمینه انجام شده ارزیابی کرد و اظهار داشت: مهاجرت‌هایی که به دلایلی نظیر تغییرات اقلیم و شرایط اقتصادی رخ می‌دهد، عموماً از سرعت تأمین خدمات روبنایی و تأسیسات زیربنایی پیشی می‌گیرد. اگر ۱۰ سال پیش۱۰ محله به عنوان اسکان غیررسمی شناخته می‌شد، امروزه تعدد آنها به مراتب افزایش یافته است. رویکرد نوسازی بافت فرسوده در محدوده مرکزی شهرها و ارائه گونه‌های مختلف مسکن برای دهک‌های درآمدی مختلف، یکی از ابزارهایی است که مانع از رشد حاشیه نشینی در شهرها خواهد شد. البته نبایستی فراموش کرد که دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان متعددی در این زمینه ایفای نقش می‌کنند و برای نتیجه بهتر نیازمند برنامه ریزی‌های فضایی و برنامه‌های آمایشی در پهنه سرزمین هستیم برای رشد اشتغال در شهرهای کوچک و روستاها. 
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه هرچه نهادهای مطالبه گر در محلات افزایش یابند دستگاه‌ها برای خدمت رسانی راغب تر می‌شوند، اظهار داشت: تمایل به سرمایه گذاری در بافت تاریخی به دلیل ارتقای حس امنیتی که به دنبال دارد بسیار مفید است. محدودیت‌های اعتباری در سال‌های اخیر باعث شده تأمین زیرساخت‌ها در محلات بافت تاریخی به نسبت با سرعت کمتری انجام شود. برای احیای سرزندگی در محلات بافت تاریخی مجموعه ای از اقدامات یکپارچه برنامه ریزی و اجرا شده است؛ نظیر استقرار کاربری‌های خاصی در این محلات با هدف ارتقای امنیت و افزایش میزان رفت و آمد روزمره در سطح محله برای از بین بردن فضاهای دنج و بی دفاع شهری که ممکن بود محل مناسبی برای انجام بزهکاری اجتماعی باشند. در همین زمینه اولین اقدامی که در محله سنگ سیاه انجام دادیم، استقرار این اداره بود که به نظر می‌رسد پس از استقرار حداقل تا شعاع ۵۰۰ متری اطراف خود امنیت نسبی به وجود آمد و کودکان برای بازی از خانه‌ها خارج شدند. استقرار دانشگاه و سایر مراکز آموزشی و درمانی و اجتماعی هم می‌تواند در تغییر کارکرد فضاهای عمومی سطح محله نقش بسزایی ایفا کنند. دکتر نژداغی افزود: نکته حائز اهمیت در انجام کلیه اقدامات با هدف بازآفرینی شهری پایدار، این است که ما هیچ گاه به دنبال خروج جمعیت ساکن در این محلات نیستیم و با برنامه ریزی برای تأمین خدمات پشتیبان گردشگری، در وهله اول به دنبال ارتقای وضعیت معیشت ساکنین و نقش آفرینی آنها در ارائه خدمات گردشگری هستیم. در واقع هدف اصلی ما ارتقای شاخص‌های کیفیت زندگی است و افزایش رضایتمندی ساکنان؛ شاخص‌هایی مثل بهبود دسترسی، تأمین امنیت اجتماعی، از بین بردن فقر شهری، توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی، استحکام ابنیه، تأمین زیرساخت‌ها، تأمین خدمات روزمره زندگی شهری و... یکی از ابزارهایی که ما را به این هدف می‌رساند، حضور گردشگران در این گونه محلات است. با حضور گردشگران شاهد رونق اقتصادی هم خواهیم بود.
 بهره‌برداری بهینه از پتانسیل‌های موجود
وی با تأکید بر تلاش برای تدوین ساز و کار اجرایی استقرار دفاتر تسهیلگری در محلات تاریخی با رویکردهای مختص به این بافت، افزود: پتانسیل‌های ملموس و ناملموس در بافت باید شناسایی شوند. خانه‌ها وگذر‌های تاریخی و رویداد‌ها و آیین‌های بومی و افراد ارزشمندی که در این در اینجا مدفون هستند ویژگی‌هایی خاصی برای بافت به ارمغان می‌آروند. با هدف پرورش استعدادهای نهفته در اجتماع ساکن در محلات کهن شهر، طی سالیان اخیر دوره‌های آموزش مهارت‌های شغلی متعددی برگزار شده است تا منجر به اشتغال گردد. 
رئیس اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز در خصوص ارکان بازآفرینی شهری فرهنگ‌مبنا گفت: این رویکرد دارای دو رکن است؛ شامل رویدادهای فرهنگی و ارتقای وضعیت معیشت ساکنین. او همچنین بیان داشت: مشوق‌های موجود در شهرداری شیراز برای جلب سرمایه گذاری در بافت تاریخی به این گونه است که از هر پروژه‌ای که برای تغییر کاربری خدمات پشتیبان، گردشگری نظر: بوتیک هتل‌ها و اقامتگاه‌های سنتی، گالری‌ها، آتلیه‌ها، هتل‌ها و موزه‌ها و حتی استقرار نمایندگی‌های شرکت‌ها و برندهای خدماتی، استقبال می‌شود. همچنین در فرایند ورود سرمایه گذاران به این بافت، ترجیح اصلی بر این است تا در ارزیابی‌های اقتصادی پروژه، میزان اشتغال‌زایی برای ساکنین نیز لحاظ و ارائه گردد. 
دکتر نژداغی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از تجربه ای که در محله تاریخی سنگ سیاه داشتیم، برای استقرار دفاتر تسهیلگری در محلات تاریخی کل بافت فراخوان زده‌ایم. هم زمان شهرداری هم با بسترسازی و تسهیل حضور سرمایه‌گذاران در تلاش است تا شرایط بهتر کیفیت زندگی ساکنان را پدید آورد. نتیجه این تلاش‌ها سبب می‌شود افرادی که از محلات تاریخی کوچ کرده اند، به این بافت بازگردند. 
سخنران کلان شهر شیراز در وبینار انجمن متروپلیس‌های جهان در پایان افزود: پشتوانه فرهنگی استان فارس به لحاظ تاریخی و ارزشی بسیار غنی است و به راحتی می‌توان با برنامه‌ریزی در صنعت گردشگری، اقتصاد شهرهای کوچک و روستاها را 
تقویت کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی