[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

استرس و فکر زیاد را فقط با ۱ راه متوقف کنید، روزنامه شیراز نوین

2 عامل مخرب و تاثیرگذار استرس و فکر زیاد ذهن و روح را درگیر می سازد، ده ها راه و روش برای رهایی از این حالت کشف شده است اما ساده ترین آنها راهی است که هرکسی می تواند به سادگی انجام دهد.
به گزارش بهداشت نیوز، امروزه بنابه دلایل مختلفی، ما انسان ها بیش از حد تحت فشار و استرس قرار می گیریم و در همین حین در مسایل روزمره زندگی غرق می شویم و نمی توانیم از مشکلاتی که برای خودمان ساخته ایم رهایی یابیم و احساس می کنیم که دیگر زندگی برایمان کافیست و خودمان را محدود می کنیم؛ بدترین شرایط ممکن که وجود ندارد ولی ما با تلقین خود آنها را ساخته ایم و از آن ها دیواری برای خود ساخته ایم که به هیچ وجه آن را نمی توانیم شکست دهیم (در تصور خود نمی توانیم شکست دهیم ولی به راحتی می توانیم آن را نابود کنیم)، اینها همه ناشی از استرس و فکر زیاد است.
مطالعه ای توسط دانشمندان در این زمینه صورت گرفته است که راه ساده ای برای رهایی از این مشکل معرفی کند، این مطالعه در دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شد و دریافتند که مهمترین مورد برای ترک این استرس ها فقط لازمه داشتن یک فکر سالم می باشد. یکی از دانشمندان به نام (Hans Schroder) برای این مطالعه از چندین دانشجو که استرس داشتند و بسیار مضطرب بودند استفاده کرد.
او از دانشجویان خواسته بود تا «flanker task» را که بر مبنای کامپیوتر که میزان دقت پاسخ دهی و سرعت عکس العمل آنها را می سنجد، انجام دهند یعنی به عبارت دیگر می توان گفت که یک نوع پرسش و پاسخ با دقت بالا را انجام دهد.
از نیمی از دانشجویان خواسته بودند که از احساسات و افکار عمیق خود به منظور درخواست استادشان به مدت 8 دقیقه بنویسند و به نیم دیگر دانشجویان زمان بیشتری داده شده بود تا در مورد کارهایی که در روز گذشته خود انجام داده بودند بنویسند.
محققان این افراد را به طور کامل تحت نظر گرفتند و رفتار آنها را بررسی کردند و در انتها دریافتند که هر دو گروه حدوداً با یکدیگر کاری که باید انجام می دادند را انجام دادند ولی گروه دوم کاری که برعهده شان بود را بهتر و سریعتر انجام دادند.
 نوشتن راهی ساده و البته موثر در کنترل استرس و فکر زیاد
این تحقیق نشان داد افرادی که دائماً مضطرب، روزنامه نگار یا نویسنده هستند ممکن است در آینده برای انجام وظایف خود کمتر استرس داشته باشند. دکتر جیسون موزر (Jason Moser) استاد دانشکده روانشناسی و مدیر آزمایشگاه روان شناسی بالینی در طی این مطالعه بیان کرد: نوشتن باعث می شود که ذهن کمتر درگیر شود و انسان نیز کمتر استرس های بی خود داشته باشد و می تواند در تقویت حافظه نیز موثر باشد.
 تحقیقات اضافی
این اولین مطالعه نیست که بیان می کند نوشتن باعث می شود که استرس به مرور زمان کوتاه از بین برود. در سال 1986 میلادی جیمز پنبانکر مطالعه ای را انجام داد که در طی این مطالعه دریافت نوشتن می تواند استرس را کاهش دهد و به مرور زمانی اندک می تواند آن را از بین ببرد و دریافت که با نوشتن خاطرات و تجربیاتتان بر روی کاغذ، قادر به درک بهتر آن خواهید بود.
نوشتن می تواند دید ما از زندگی را تغییر دهد و یک نوع دید زیبا داشته باشیم و می تواند به راحتی در روابط عمومی ما نیز تاثیر بگذارد و تمرکزمان نیز بیشتر شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی