[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

شیرینی قیطونی یا غلتاک، روزنامه شیراز نوین

مواد لازم برای 20 نفر
خاکه قند2 پیمانه 
هل مقدار کافی 
روغن جامد100 گرم 
پودر قند100 گرم 
روغن مایع2 قاشق غذاخوری 
پودر هل نصف قاشق چایخوری 
آرد برنج40 گرم 
آرد سفید80 گرم 
گلاب مقدار کافی 
پودر نارگیل مقدار کافی 
رنگ خوراکی صورتی3 قطره 
آرد نخودچی25 گرم

طرز تهیه:
یکی از شیرینی های خوشمزه و رنگارنگ که بدون قالب و با دست درست می شود و در پودر نارگیل ساده و یا رنگی و یا پودر پسته و یا کنجد و ... غلتانیده می شود و با همین پودرها تزیین می شود و طرز تهیه راحتی داشته و بسیار راحت و در زمانی کم درست می شود، شیرینی قیطونی و یا غلتانک است. این شیرینی با رنگهای مختلف و هیجان انگیز خود زیبایی خاصی به مهمانی ها می بخشد و انتخاب مناسبی برای عید نوروز است.
در این مطلب طرز تهیه این شیرینی خوشمزه و رنگارنگ را که شامل روغن جامد(روغن صاف و یا کره مارگارین)، روغن مایع، آرد نخودچی، آرد سفید قنادی، پودر نارگیل، پودر قند، پودر هل، آرد برنج، گلاب و رنگ خوراکی صورتی است را برایتان می نویسم تا آن را در منزل درست کرده و به عنوان عصرانه میل کنید.
مرحله اول:
ابتدا و برای شروع کار طبق روال اکثر شیرینی ها سراغ روغن جامد و پودر قند می رویم و 100 گرم روغن جامد یا روغن صاف را با 100 گرم پودر قند داخل یک ظرف می ریزیم و آنها را با همزن برقی 4 دقیقه خوب مخلوط می کنیم تا سبک و پوک شود.
مرحله دوم:
سپس2 قاشق غذاخوری روغن مایع و نصف قاشق چایخوری پودر هل را به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و آنها را 1 دقیقه با همزن خوب مخلوط می کنیم.
مرحله سوم:
سپس 25 گرم آرد نخودچی را با 40 گرم آرد برنج داخل یک ظرف می ریزیم و آنها را مخلوط می کنیم و الک می کنیم و به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و با لیسک آنها را مخلوط می کنیم تا مواد ما کاملاً یکدست شود و آرد گلوله نشود.
مرحله چهارم:
در ادامه 80 گرم آرد سفید قنادی را کم کم به مایه خمیر شیرینی اضافه می کنیم. مقدار آرد سفید را باید در حدی ریخت که خمیر نرم باشد و به دست نچسبد و اندازه آرد سفید بسته به حالت خمیر دارد و ممکن است مقدار بیشتر و یا کمتری لازم باشد، پس باید با احتیاط آرد را اضافه کرد. در زمانی که خمیر به دست نچسبید خمیر ما آماده است. آن را داخل نایلون قرار داده و 2 ساعت به آن در محیط یخچال استراحت می دهیم.
مرحله پنجم:
در ادامه کار بعد از 2 ساعت استراحت خمیر را از یخچال بیرون آورده و از خمیر چونه هایی اندازه فندوق بر می داریم و با دست آن را گرد می کنیم. گلوله های خمیر را در گلاب (یا آب)  می غلتانیم تا پودر نارگیل به آن بچسبد. سپس نصف آنها را داخل پودر نارگیل می غلتانیم.(می توان چونه های خمیر را در پودر پسته و کنجد و ... غلتانید) و برای اینکه شیرینی را رنگی درست کنیم باید پودر نارگیل را رنگی کنیم. برای این منظورمقداری پودر نارگیل را داخل نایلون فریزر می ریزیم و به آن رنگ خوراکی صورتی و یا رنگ های خوراکی دلخواه دیگر اضافه می کنیم و در نایلون را می بندیم و با دست خوب نارگیل را تکان می دهیم تا رنگی شود.(در صورت تمایل می توان از رنگ های دیگر نیز استفاده کرد و شیرینی را به رنگ های مختلفی درست کرد).
مرحله ششم:
سپس کف سینی فر را کاغذ روغنی می گذاریم و یا کف آن را کمی با روغن چرب می کنیم و شیرینی های آماده شده در مرحله قبل را با فاصله از هم روی کاغذ روغنی می چینیم و سینی را داخل فر از قبل گرم شده با حرارت 170 درجه سانتی گراد برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی بپزد و آماده شود.
مرحله هفتم:
در ادامه وقتی شیرینی پخت، سینی شیرینی را از فر بیرون می آوریم و بعد از سرد شدن آنها را از روی کاغذ روغنی برمی داریم و در ظرف مناسبی قرار می دهیم (شیرینی وقتی داغ است نرم است و نباید آن را از روی کاغذ جدا کرد) و شیرینی را برای عصرانه همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم و یا آن را برای ایام نوروز و یا تزیین میز هفت سین استفاده می کنیم. نوش جان

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی