[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

توزیع نمادین سه هزار کیسه پارچه‌ای میان شهروندان شیراز - خفه کردن زمین با پاکت پلاستیکی ، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- امین افشار
Amin. afshar. 20000@gmail. com
در گذشته‌ای نه چندان دور که پدران ما نیز به خوبی آن را درک کرده اند، فروشندگان خرید مشتری را درون پاکت کاغذی تحویلش می‌دادند؛ اما با صنعتی شدن زندگی انسان‌ها کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی یکبار مصرف جایگزین ناخلف کیسه‌های کاغذی و پارچه‌ای شدند و در ابتدای ورود این پدیده کمتر کسی تصور می‌کرد این موضوع به یکی از بزرگترین خطرات محیط زیست تبدیل شود.
طبق تحقیقات انجام شده سالانه در کشور ما بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود.
مدت زمان بازیافت این پلاستیک‌ها و برگشت به چرخه طبیعت صدها سال به طول می‌انجامد و تا این مدت بسیار طولانی، ظروف و پاکت‌های پلاستیکی راه تنفس زمین را مسدود می‌کنند. کشورهای پیشرفته در سال‌های اخیر از مواد گیاهی در ساخت ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده می‌کنند و از نشاسته ذرت، سیب زمینی، گندم و سایر مواد گیاهی قابل بازگشت به چرخه طبیعت در ساخت این ظروف بهره می‌برند. تجزیه این ظروف که از مواد گیاهی ساخته شده‌اند در خاک حدود سه تا شش ماه به طول می‌انجامد که در مقایسه با مواد پلاستیکی که صدها سال مدت نیاز است تا بازیافت شوند بسیار بهتر و برای زمین کم خطر تر است.
دیروز مصادف با دوم اردیبهشت ماه روز جهانی زمین پاک نام داشت و در شیراز نیز دوستداران محیط زیست با توزیع کیسه‌های پارچه ای میان مردم، فرهنگ استفاده نکردن از کیسه‌های پلاستیکی را گوشزد کردند. به گزارش خبرنگار شیراز نوین، صبح دیروز در آستانه دوم اردیبهشت ماه روز جهانی زمین پاک تعدادی از محافظان و دوستداران طبیعت به همراه مدیرکل حفاظت از محیط زیست فارس به توزیع کیسه‌های پارچه ای میان مردم به صورت نمادین در چهارراه سینما سعدی اقدام و فرهنگ استفاده نکردن از کیسه‌های پلاستیکی برای حفظ محیط زیست را به شهروندان خاطرنشان کردند.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: هر ساله 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا روز زمین پاک نام گذاری شده است تا به همه مردم یادآوری ‌کند که نباید سیاره خود را فراموش کنند که در این راستا به صورت نمادین نیز سه هزار کیسه‌ پارچه‌ای میان شهروندان شیرازی توزیع و آموزش چهره به چهره نیز به آنها داده شد.
 نبی الله مرادی با یادآوری روش‌های فروش مایحتاج مردم در دوران گذشته و عرضه خرید مشتری درون پاکت‌های کاغذی تأکید کرد: متاسفانه در حال حاضر هیچگونه اعتباری در زمینه آموزش در اختیار سازمان محیط زیست نیست و لازم است که مردم خود وارد میدان شده و الگوهای نامناسبی که به زمین آسیب می‌زند را اصلاح کنند. وی اینگونه مثال زد: در کشور آلمان ۹۰درصد تفکیک پسماند توسط مردم و از مبداء صورت می‌گیرد که این اقدام با فرهنگسازی در کشور ما نیز قابل اجراست. سرپرست حفاظت از محیط زیست استان فارس پیرامون معادن بهرام گور توضیح داد: طبق آخرین تصمیم گیری‌ها مقرر شده که سازمان حفاظت از محیط زیست بررسی‌های خود را درباره این موضوع انجام دهد ولی قطعاً تاکنون هیچگونه مجوزی در این خصوص صادر نشده است. 
وی با اشاره به اینکه جسم و روح سالم تنها در محیطی شاداب و با نشاط و سالم امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی از جوامع شاهدیم که عدم رعایت الگوهای بسیار ساده زیست محیطی مثل رعایت اصول صحیح جمع آوری زباله و دفع آن یا جلوگیری از پراکنده شدن زباله‌ها در شهر و طبیعت و امثالهم مشکلات عدیده ای را برای سلامت افراد جامعه فراهم می‌آورد و باعث ایجاد انواع بیماری‌ها در افراد، تحمیل هزینه‌های درمانی بر اقتصاد خانواده و به ویژه نیروهای کارآمد در جامعه و... می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی