[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

مدیرکل تعاون فارس: زنان خانه‌دار شاغل اجتماعی می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: ضروری است که 125 هزار زن خانه دار این استان به عنوان شاغل اجتماعی محسوب شوند و حق بیمه آنها به این عنوان پرداخت شود.
سهراب مختاری در شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان به صورت وب کنفرانس برگزار شد، گفت: 49 و 3 دهم درصد جمعیت این استان را زنان تشکیل می‌دهند که از این تعداد هزار و 20 نفر بیکار و 31 هزار و 719 نفر نیز شاغل هستند. وی ادامه داد: 160 هزار نفر از جمعیت این استان را زنان غیرفعال تشکیل می‌دهند که 125 هزار نفر این تعداد زن خانه دار هستند. مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس تأکید کرد: لازم است زنان خانه دار را شاغل اجتماعی محسوب کرد و اگر بتوان از این ظرفیت بهره برد و حق بیمه آنها به عنوان شاغل اجتماعی پرداخت شود، کمک شایانی به معیشت و زندگی این قشر خواهد شد.
وی در ادامه به نسبت زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار این استان اشاره کرد و گفت: 193 هزار نفر زن سرپرست خانوار در فارس وجود دارد که 78 هزار نفر آن شامل 46 درصد را زنان خودسرپرست تشکیل می‌دهند. مختاری به توزیع زنان سرپرست خانوار بر اساس وضعیت سکونت اشاره کرد و افزود: 140 هزار نفر از این بانوان شهری، 52 هزار نفر روستایی و 838 نفر نیز غیرساکن هستند. وی به توزیع 78 هزار نفر زنان خودسرپرست استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: 55 هزار نفر از این زنان در شهرها، 22 هزار نفر در روستا و 33 نفر نیز غیرساکن هستند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به وضعیت این استان در حوزه طرح ملی کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، اظهار داشت: فارس در این زمینه مقام اول کشور را دارد و 65 درصد از شاغلان بخش کارورزی را بانوان تشکیل می‌دهند. وی عملکرد مشاغل خانگی را یکی از اولویت‌ها و دغدغه‌های استان برشمرد و گفت: در سال 97 حدود 50 میلیارد تومان اعتبارات مشاغل خانگی فارس بوده که در 2 سال اخیر علی رغم کاهش اعتبارات به دستور استاندار فارس، بخش قابل توجهی از این بودجه شامل 69 درصد به بانوان اختصاص پیدا کرده است. مختاری ادامه داد: 32 درصد از افرادی که در کاریابی‌های سراسر استان فارس مشغول به کار شده اند زنان بوده اند.
وی با بیان اینکه 48 درصد از اعتبارات اشتغال روستایی استان به زنان اختصاص یافته، گفت: طرح توانمندسازی 6 هزار و 200 نفر در سطح استان فارس کلید خورده است و درخواست داریم در استان‌هایی که تلاش بیشتری دارند، با افزایش اعتبارات انگیزه بیشتری در کل کشور ایجاد شود. مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اضافه کرد: از ابتدای تشکیل و توسعه تعاونی زنان در سطح استان فارس تا سال 92، فارس جایگاه 11 کشور را داشت که با تلاش‌هایی که از سال 92 تاکنون انجام شده، این جایگاه به رتبه سوم کشور ارتقا یافته است. وی اظهار داشت: در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان فارس 887 نفر در زمینه آموزش کسب و کار و 761 نفر نیز آموزش فنی و حرفه ای و مهارت‌های زندگی را در سال جاری کسب کرده اند. مختاری در پایان بیان کرد: ضروری است برای زنان سرپرست خانوار بسته‌ای مناسب، حمایتی و اشتغال‌زا تعریف کرد تا در سطح کشور این قشر بسیار مؤثر برای جامعه ولیکن نیازمند بتوانند در سطح جامعه ضمن کارآفرینی برای خود و دیگران، نسبت به تولید ثروت نیز مبادرت ورزند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی