[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۷
  • دوره جدید

خاک‌ریزهای مجازی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در بحبوحه جنگ نرم نیازمند کنش‌ها و واکنش‌های هوشمندانه‌ای هسیتیم. با مطالعه تاریخ معاصر با هجمه وسیعی از جنایت‌هایی روبه‌رو می‌‌شویم که از سوی استعمارگران و استثمارگان بر ملت مظلوم ایران روا شده است. از سال‌های پرالتهاب انقلاب تا سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران؛ از حمایت‌‌های گسترده از دژخیمان رژیم بعث تا پشتیبانی لجستیکی از منافقان کوردل؛ از ترور دانشمندان هسته‌‌ای تا به‌خاک‌وخون‌کشیدن مردم بی‌‌گناه اهواز و شیراز و مشهد؛ مثال‌‌های بی‌‌شماری وجود دارد که دشمنی‌‌‌های جریان خصم فقط با مردان دولت و بنیان‌‌گذاران انقلاب اسلامی نبوده و آنها با تسلیحات شیمیایی، میکروبی، بمب‌‌‌های ‌خوشه‌ای، سلاح‌‌های کشتار جمعی و بسیاری دیگر از دسیسه‌‌های ناجوانمردانه و ضدانسانی همواره بر ایرانیان تاخته و مردم بی‌گناه را به خاک‌‌وخون کشیدند...

غافل از آنکه آزادگی و حمیت ایرانی در روزرهای سخت همیشه آبدیده ‌‌تر می‌شود و با عزم استوار‌تری فریاد مقاومت و ایستادگی سر می‌دهد. اینک استعمارگران پیر و جوان پس از مغلوب شدن در جبهه خاک‌‌ریزها بر آن شده ‌اند تا اراده ایرانیان را از درون مستأصل ساخته و ریشه‌‌‌‌های وطن‌ پرستی و بن‌‌ مایه‌های اعتقادی جامعه را سست کنند. در راستای نیل بدین هدف شوم اتاق‌‌‌های فکر زیادی تأسیس شده و بنگاه‌های اخبارپراکنی از هر سو بر آسمان ایران امواج مخرب می‌‌فرستند.
البته این ‌گونه تهاجمات شنیع فقط یک سوی ماجرا است. تلاش‌های بسیاری شده است تا تفکرات جهانی از ایرانیان باوری متوحش و بدوی‌ گونه داشته‌ باشد و همه دستاوردهای تمدنی و ارزشی این سرزمین به فراموشی سپرده شود. در کمال تأسف قسمتی از حیله‌‌‌های جنگ نرم تا حدودی به بار نشسته و امروزه بسیاری از کشورهای دور و نزدیک با فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی و اسلامی ‌آن‌ چنان که شایسته است، آشنا نیستند. در گذشته قسمت عمده ‌ای ‌از قوای تئوریسین‌ها و اندیشمندان ایرانی برای خنثی ‌سازی تبعات جنگ ‌نرم در داخل مرزهای کشور صرف شد و توجه چندانی به دروغ‌ پردازی‌‌ها و سم‌ پاشی‌‌های برون مرزی نداشتیم. به گواه آمار و ارقام، آمار گردشگران خارجی در ایران فرسنگ‌‌ها با ایدئال‌‌ها فاصله دارد و این در‌حالی است که بسیاری از کشورهای بی ‌ریشه به سود و رونق شگفت ‌انگیزی دست یافته‌ اند.
در نظر داشته ‌باشیم فعالیت در عرصه گردشگری مواهب بی‌ شماری برای کشور به دنبال دارد. اول آنکه فرایند ارزآوری به کشور تقویت شده و در درازمدت خواهیم توانست از گرداب طلای سیاه و همه تحریم‌‌‌‌های پیمان‌ شکنان رها شده و ساختار بیت‌ المال را بر پایه اقتصاد نوین جهانی بنا کنیم. دوم آن‌که جهانیان با حضور در مهد تمدن خاورمیانه از شیوه زندگی و آبروی مردمان این سرزمین به درک صحیحی خواهند رسید و همه تبلیغات دروغین و ناجوانمردانه ای که حکایت از بربریت ما دارد، نقش بر آب می‌شود.
سوم آن‌که جهانیان با حضور در ایران به صلح دوستی، مهمان ‌نوازی و ریشه‌‌های سترگی که در این سرزمین جاری و ساری است، پی‌ برده و هیچ ابرقدرتی از واهمه اعتراض‌های جهانی دیگر جرئت تعدی نخواهد داشت. به همت والای پیشینیان، اکنون زیر‌ساخت‌‌‌ها و سخت ‌افزارهای لازم برای دعوت جهانیان به ایران مهیاست. هر‌ گوشه‌‌ ای ‌از خاک این سرزمین دربردارنده بارقه‌‌‌هایی از نشانه‌های ارزشی و تمدنی ماست و فرهنگ سترگ پارسی زبانان را با جان و دل فریاد می‌زند. 
از دیار زال و رستم تا خاک باقرخان و ستارخان، از شیرمردان خرمشهر و دزفول تا غیورمردان خراسان و مراغه، از شهر حافظ و سعدی تا پایتخت صفویان، از کرمان تا کرمانشاه، ایران مهد تمدن خاورمیانه است و در پناه این اصالت سترگ می‌‌توان به برکات مادی و معنوی همه جانبه‌ ای ‌دست یافت. جمع ‌آوری همه مواهب گردشگری در این مرز و بوم سبب می‌‌شود تا سرزمین حماسه آوردگاه موعودی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد و با سفر به این سرزمین از همه مواهب ارزشمند آن به ‌صورت یکجا بهر‌مند گردند.
با این ‌حال به نظر می‌‌رسد برای جذب گردشگران بین ‌المللی مسیر پر فراز و نشیبی پیش ‌رو داریم. در کنار بهره ‌‌برداری از ظرفیت‌‌‌های موجود باید بسته‌‌‌های پرجاذبه ا‌ی‌ را برای گردشگران خارجی فراهم کرد تا همه طیف‌ها از مردمان برون ‌مرزی برای تماشای جاذبه‌‌‌های نهفته در این سرزمین بی ‌تابی کنند. مناسبت‌‌‌‌های فرخنده ‌ای ‌نظیر روز سعدی و حافظ، آیین‌های محرم و صفر، مراسم نوروز، اعیاد دینی، آیین‌‌های‌ رمضانی، جشن‌‌‌‌هایی که ریشه در تاریخ این سرزمین داشته و در مناسبت‌‌های طبیعی برپا می‌شوند، جشنواره‌‌‌های ملی و مذهبی و مناسبت‌هایی نظیر این‌‌ها بهانه‌‌ ای ‌است تا جهانیان را به ایران فراخوانیم و از تمدن و ارزش‌های معنوی این سرزمین پرده ‌برداری کنیم. به طور حتم گستراندن فرش قرمز برای گردشگران خارجی به معنای خروج از بحران‌های اقتصادی و کسب اعتبار بین‌المللی برای ایران و ایرانیان است.
به همت همه تلاش‌‌‌هایی که در عرصه‌های امنیتی و اطلاعاتی صورت می‌‌گیرد، ایران بر‌خلاف بسیاری از همسایگانش از نعمت امنیت به ‌عنوان اصلی‌ ترین پیش ‌نیاز جذب گردشگران برخوردار است و با تکیه بر روش‌های نوین تبلیغاتی خواهیم توانست جهانیان را به قلب تپنده خاورمیانه دعوت کنیم. برای نیل به این هدف والا نیازمند پرهیز از افراطی ‌گری، خشونت، سیاه ‌نمایی و سرکوب رفتارهای هیجانی هستیم. ما در جبهه جنگ نرم نیازمند کنش‌ها و واکنش‌‌‌های هوشمندانه‌ تری هستیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی