[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

محدودیت سوخت، افزایش تورم ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی، در جلسه با وزاری کشور، نفت و نیرو در خصوص مدیریت سوخت و مصرف گاز با تأکید بر تأمین انرژی از منابع تجدید پذیر و ضرورت سوق‌ دادن کشور به این مسیر، گفت: استان فارس مقام نخست تولید برق از انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر، بیش از ۹۰۰ هکتار مزارع خورشیدی با سرمایه‌گذاری خارجی در دستور کار قرار دارد که کمک شایانی به تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر خواهد کرد.
دکتر رحیمی در این جلسه با ارائه پیشنهادهایی درباره مدیریت سوخت و مصرف گاز در شرایط پیش رو ابراز کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون میزان کاهش فروش گاز به‌علت محدودیت مصارف ۱۵۰ میلیون‌ متر‌مکعب بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۹۰۰ میلیون‌متر مکعب بود.
وی میانگین مصرف گاز مشترکان خانگی و تجاری در تابستان سال جاری را ۵میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و افزود: با توجه‌ به اینکه میزان مصرف در ماه‌های آذر و دی سال ۱۳۹۹ به ۲۴میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کرده، اعمال محدودیت‌های مصرف در بخش‌هایی همچون نیروگاه‌ها و پتروشیمی، کارخانه‌های سیمان و سایر کارخانجات مرتبط اجتناب‌ناپذیر است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تأکید بر مصرف بهینه انرژی گاز و برق با شروع فصل زمستان توسط مشترکان یادآور شد: با توجه به افزایش مصارف خانگی گاز و حتی برق و به‌منظور جلوگیری از قطع آن، نیازمند همکاری هم‌استانی‌ها هستیم. وی با بیان اینکه برای رفع مشکل مصرف سوخت کارخانجات به‌دنبال منابع جایگزین برای جلوگیری از محدودیت تأمین سوخت هستیم، گفت: در تلاش هستیم سوخت کارخانه‌ها از گاز به نفت و گاز به مازوت و سوخت نیروگاه‌ها را به نفت و گاز تغییر دهیم. استاندار فارس با اشاره به دغدغه کارخانجات سیمان در خصوص تغییر قیمت سوخت دوم، یعنی مازوت گفت: تعیین قیمت مازوت براساس هر مترمکعب ۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده بود که این قیمت در بخش گاز ۱۲۰ تومان است.
دکتر رحیمی افزایش هزینه تغییر سوخت را بر تولید و مصرف و تورم تأثیرگذار دانست و افزود: این اثر منفی مورد استقبال کارخانجات قرار نگرفت؛ از همین رو برای رفع این مشکل پیشنهاد محاسبه برابری قیمت مازوت با قیمت گاز طبیعی با عنوان سوخت جایگزین مطرح شد که مورد قبول واقع شد.
وی عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم در شرایطی که با محدودیت منابع مواجه هستیم، از انرژی محدود گاز استفاده کنیم، باید کشور را به سمت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر سوق دهیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی