[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

از عراق در یونان عقب افتادیم ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
 دبیر کل و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان گفت: مردم یونان بسیار علاقه مند به همکاری با مردم ایران در زمینه‌های مختلف هستند و بخش‌های کشاورزی به ویژه برخی مرکبات، لبنیات، سنگ، گردشگری، مبادله دانشجو، اعزام هیئت، مسائل فرهنگی، بسته بندی و بازاریابی و صنایع می‌تواند زمینه‌های خوبی برای تقویت همکاری‌های دو طرف باشد.
مجید موافق قدیری در وبینار معرفی فرصت‌های تجاری کشور یونان که با حضور فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: در سنوات گذشته کشور ایران و یونان مراوداتی در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی داشته اند که متأسفانه تاکنون کشور یونان در عرصه اقتصادی نتوانسته جزو شرکای اصلی کشور ما باشد و در حال حاضر نیز تحریم‌ها بر روابط کشور ما با سایر کشورها بی تأثیر نیست.
وی با اشاره به مزیت‌های اقتصادی کشور یونان افزود: یونان ظرفیت خوبی در حوزه اقتصادی دارد و از راه‌های آبی برخوردار است و نقش کلیدی در جاده ابریشم دارد. 
موافق قدیری اظهار داشت: کشور یونان به دلیل موقعیت جغرافیایی و بهره مندی از تکنولوژی‌های روز، می‌تواند یکی از مقاصد اصلی صادراتی تجار و بازرگانان ما باشد؛ به طوری که کشور یونان با بسیاری از کشورها مرز مشترک دارد و می‌تواند دروازه ورود تجار ما به اتحادیه اروپا باشد.
موافق قدیری اضافه کرد: عراق یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری یونان است اما بازرگانان ما نتوانسته اند جایگاه خوبی در بازار این کشور داشته باشند. کشور یونان پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقاست و این ویژگی می‌تواند در حوزه تجارت به بازرگانان ما بسیار کمک کند. دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان ادامه داد: پیش از این با هدف گسترش مراودات دو طرف خط هوایی ایران و یونان فعال بود که متأسفانه هم اینک این مزیت به دلیل تحریم‌ها غیرفعال است و راه اندازی مجدد این خط هوایی را دنبال می‌کنیم، اما این شرایط ثابت نخواهد بود.
وی با بیان اینکه کشور یونان در حوزه‌های کشاورزی، مرکبات، مواد غذایی ارگانیک، انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر، سنگ مرمر، بسته بندی و بازاریابی صاحب جایگاه‌های جهانی هستند، عنوان داشت: در حال حاضر کشور یونان در حوزه پوشاک، مواد شیمیایی و ماشین آلات به کشور ما صادرات دارند.
موافق قدیری تصریح کرد: هزینه ثبت شرکت و تولید در کشور یونان پایین و بسیار ساده است و این کشور در حوزه استفاده از مواد خام باکیفیت دارای بهره مندی بالایی است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر کشور یونان دارای سه منطقه آزاد با پتانسیل بالاست که این سه منطقه از مالیات و عوارض کمرگی معاف هستند و در این اتاق مشترک مشاوران حقوقی برای ارائه اطلاعات لازم به تجار و بازرگانان را فراهم کرده ایم.
موافق قدیری افزود: استان فارس به دلیل نزدیکی فرهنگی و تاریخی، خواستگاه مردم یونان است و امید داریم بتوانیم با همکاری فعالان بخش خصوصی استان فارس سهم تجارت این استان در بازار کشور یونان را افزایش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی