[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

فرهنگ شهروندی لازمه توسعه نمادهای شهری، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش-سمیرا مولودی
samira. mouloodi@gmail. com
این روزها به یُمن و برکت وجود تکنولوژی و فضاهای مجازی‌، به آسانی می‌توانیم به هر کجای دنیا که می‌خواهیم سرک بکشیم و خبری بگیریم. در همین سرک کشیدن‌ها‌، بد نیست اگر گهگاهی مبلمان شهری و المان‌های شهرهای پیشرفته دنیا را نگاهی بیندازیم و مقایسه ای هم داشته باشیم با آنچه در شهر خودمان وجود دارد. انتخاب و چینش مبلمان شهری هرگز نمی تواند تصادفی و سلیقه ای باشد. ساختاری قوی در مدیریت را می‌طلبد تا به نظر برسد که همه چیز در جای خود قرار گرفته است. 
هدف نهایی در این کار‌، ایجاد محیطی دلنشین و راحت برای مردم است. مردمی که بیشترین وقت خود را در شهر سپری کرده و حداکثر ارتباط را با یکدیگر در این محیط برقرار می‌کنند. توجه به مبلمان شهری‌، می‌تواند در جهت کاهش تنش‌های روانی و فیزیکی کمک بزرگی باشد. 
رئیس سازمان سیما‌، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین مبلمان شهری را اینگونه تعریف می‌کند: در زندگی خصوصی افراد اسباب و وسایلی وجود دارد که سبب رفاه و آسایش فرد می‌شود. در جامعه نیز مجموعه وسیعی از وسایل‌، دستگاه‌ها‌، تابلوها‌، ایستگاه‌ها و حتی کوچک ترین اجزاء مانند پرچم و میز و مبلمان و ملزوماتی وجود دارد که چون مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد به مبلمان شهری معروف است. 
سعید معصومی در ادامه می‌گوید: گاهی مبلمان یک شهر به عنوان شاخصه آن شهر شناخته می‌شود. مانند شهر لندن که اتوبوس‌ها‌، تاکسی‌ها‌، دکه‌ها و. . . آن به مصداق سمبل و شاخص آن است. همین شاخصه در شهر شیراز نیز وجود دارد ؛ دروازه قرآن در دنیا به عنوان سمبلی از شهر شیراز شناخته شده است. 
او می‌افزاید: این سمبل‌ها و المان‌ها خدمات دهی به مردم را ارتقا بخشیده و تسهیل می‌کنند. معصومی در خصوص اثرات مبلمان شهری در جامعه تصریح می‌کند: مبلمان شهری‌، شهر را برای همگان زیست‌پذیر می‌کند. ما به دنبال آن هستیم که با ایجاد مبلمان محدودیتی در استفاده برای افراد مسن و معلولین ایجاد نشود؛ چون دلیلی ندارد فرد به دلیل داشتن این شرایط‌، نتواند از شهر استفاده کند. 
رئیس سازمان سیما‌، منظر و فضای سبز در مورد اهداف مبلمان شهری اضافه می‌کند: مبلمان شهری سه هدف زیباسازی‌، هویتی و عملکردی دارد که از ملزومات زندگی اجتماعی است. برخی از المان‌ها برای شهر هویتی هستند مثل مجسمه سعدی که همه سعدی را به این شکل می‌شناسند و این المان محل قرار انسانی نیز هست و به عنوان یک نشان مردم آن را می‌شناسند. او اظهار می‌دارد: برخی از المان‌ها که در میادین شهری هستند همانند میدان گاز‌، بسیار به زیباسازی و خوانایی شهر کمک می‌کند و در جهت‌یابی و شاخص دهی نیز مؤثر است. برخی دیگر از المان‌ها مثل برج میلاد تهران‌، از مقیاس دور نیز در مسیر حرکتی به مردم کمک می‌کند. معصومی از لزوم خصوصیات مبلمان را‌، عجین بودن با زندگی مردم و یادآوری خاطرات آنان می‌داند و می‌گوید: مردم می‌بایست وقتی از مبلمان شهری استفاده می‌کنند‌، فرم آنها یادآور خاطراتشان باشد و مبلمان برای آنان خاطره آفرینی کند. بنابراین خاطره انگیزی مبلمان شهری باید رعایت شود. 
رئیس سازمان سیما‌، منظر و فضای سبز مدیریت مبلمان شهری را اینگونه توضیح می‌دهد: قبل از هر چیز باید طرح جامع مدیریت مبلمان شهری را داشته باشیم تا هر سازمانی که قصد نصب یکی از اجزا را داشته باشد‌، طبق رعایت قوانین مدیریت واحد مبلمان شهری و با نظارت اینکار را انجام دهد. 
او روند تخریب مبلمان شهری را در حال حاضر بسیار پایین می‌داند و اشاره می‌کند: در سنوات گذشته تخریب عامدانه مبلمان شهری زیاد بود اما در حال حاضر این روند کاهش پیدا کرده و بیشتر تخریب‌ها استهلاک گونه هستند. بعضاً دیده‌شده که شهروندان در قبال یک مبلمان شکیل و زیبا احساس مسئولیت بیشتری کرده و در نگهداری آن بیشتر همکاری کرده اند. 
معصومی در پایان گفتگو بیان می‌دارد: مردم زمان که برای خرید از منزل خارج می‌شوند تعاملات اجتماعی و گفتمان خود را نیز در محیط شهری انجام می‌دهند و مبلمان شهری می‌تواند در این راستا با جانمایی صحیح و مکان‌یابی درست بسیار مؤثر عمل کند. 
معصومی در ادامه از برگزاری جشنواره زندگی پیاده در شهر در تاریخ 12 اردیبهشت ماه جاری خبر می‌دهد و اذعان می‌دارد: در این جشنواره مطالب علمی و مطالعاتی ارائه می‌شود و سعی می‌کنیم به سمت شهر پیاده گام برداریم. در گذشته خیابان زند یکی از اولین خیابان‌هایی بود که دارای پیاده راه بود و مردم برای رفتن به بازار مسیر را پیاده طی می‌کردند ولی امروزه وجود تعداد زیادی خوردو در این مکان ایجاد مشکل کرده است و این مسیر تبدیل به پارکینگ شده است. 
رئیس سازمان سیما‌، منظر و فضای سبز با اشاره به سنگفرش شدن پیاده راه‌های خیابان انوری‌، ورودی باغ عفیف آباد‌، روبه‌روی مسجد وکیل و خیابان حافظیه ادامه می‌دهد: این اقدامات صورت گرفته است اما فرهنگ عمومی استفاده از آن باید در میان مردم جا بیفتد. 
او در ادامه گفتگو از برگزاری جشنواره دیگری در شیراز خبر می‌دهد و می‌افزاید: در تاریخ 10 اردیبهشت ماه نیز جشنواره بهار نارنج که در این ماه تداعی بهشت زمینی را در اذهان می‌کند برگزار می‌شود. بوی مطبوع بهار نارنج شیراز برای تمام کسانی که هم در شیراز زندگی می‌کنند و هم مسافر هستند بسیار خاطره انگیز است. این مراسم با تصویب شورا‌، امسال باشکوه تر از هر سال در باغ دلگشا برگزار می‌شود که در ابتدای مراسم به خواص دارویی بهار نارنج می‌پردازیم و در ادامه نمایش‌های سنتی و معرفی محصولات مرتبط به همراه جشنواره شمعدانی‌ها که به معرفی گونه‌های مختلف این گیاه می‌پردازیم، برگزار می‌شود. 
مبلمان شهری باید هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبایی رضایت خاطر شهروندان را فراهم سازد. طراحی‌، ساخت‌، مکان یابی و نصب آن ابعاد تأثیرگذاری در کیفیت منظر شهری هستند. ایجاد و جانمایی مناسب عناصر زیباشناسی مبلمان شهری‌، در راستای هویت بخشی به بافت‌های شهری و همخوان با اقلیم و فرهنگ هر شهر نکاتی هستند که در چینش منطقی آنها باید لحاظ شود. امید است با بهینه سازی مبلمان شهری و بکار گیری شیوه‌های نوین شاهد افزایش کیفیت محیطی در سطح شهرها باشیم و شهروندان نیز در حفظ آن بیشتر از پیش همکاری کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی