[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

برای کشاندن اسپانسرها به ورزش حرفه ای استانداری باید ورود کند، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیراز نوین
بسکتبال فارس سال هاست که از سطح اول بسکتبال کشور دور افتاده. آخرین بار در سال 95 بود که یک تیم شیرازی در رقابت های لیگ برتر حضور داشت و تمامی رقابت های خود را با شکست پشت سر گذاشت. آنها در تمام طول فصل از مشکلات مالی رنج بردند و از این نظر، انگشت نمای اهالی بسکتبال شده بودند. در پایان همان فصل، آن تیم منحل و احتمالاً برای همیشه از صحنه بسکتبال کشور محو شد.
در طول چند سال اخیر، همواره هیأت بسکتبال فارس  وعده حضور تیمی از شیراز در فصل آینده لیگ برتر را داده اما این وعده هیچ گاه محقق نشده. فریدون رئیسی که از سال 1395 ریاست هیأت بسکتبال فارس را به عهده دارد، چند ماهی است که دوران ریاستش به پایان رسیده اما همچنان به عنوان سرپرست مشغول به کار است. اخیراً یکی از مربیان بسکتبال فارس در این گفت و گو نسبت به همین موضوع واکنش نشان داده بود و به طور کلی عملکرد این هیأت را زیر سوال برده بود. فریدون رئیسی در این گفت و گو درباره این ابهامات و مسایل مطرح شده توضیحاتی داده است که در ادامه می خوانید.
*درباره انتقادهایی که اخیراً از شما و عملکرد هیأت شده بود چه صحبتی دارید؟
-انتقاد خوب است به شرطی که منطقی باشد. می گویند هیأت بسکتبال فارس برنامه ندارد؟ من نمی دانم چطور می شود یک هیأت برنامه نداشته باشد، اما در المپیاد نخبگان قهرمان شود! یا تیم های پایه اش در کشور اول شوند. دیگر چه برنامه ای باید داشته باشد؟ این درست نیست که اگر یک نفر را از تیم لیگ برتری کنار گذاشتند، سریعاً به منتقد هیأت تبدیل شود و هر ادعای غلطی را مطرح کند. هیأت برنامه ندارد، فقط به همین خاطر که ایشان دیگر جایی در تیم لیگ برتری بسکتبال فارس ندارد؟ 
*شما از تیم دیگری برای حضور در لیگ برتر بسکتبال حمایت کردید؟
-بله ما تیم جوانان استان را به عنوان تیم لیگ برتری در مسابقات شرکت دادیم. البته ترکیبی از جوان ها و با تجربه ها.
*یعنی تشخیص دادید که این تیم شایسته تر از آن تیمی است که سال گذشته در مسابقات شرکت کرده بود؟
-بله. ببینید خانم روانی پور سرمربی آن تیم، در چارچوب هیأت قرار نگرفت و از حوزه اختیاراتش عدول کرد، ما هم با ایشان برخورد کردیم، ضمن اینکه ایشان ادعا می کند مربی تیم ملی است! اما چرا تا قبل از روی کار آمدن هیأت ما، مربی تیم ملی نبودند؟ خب مشخص است که روابط هیأت با فدراسیون باعث شد ایشان به عنوان مربی تیم ملی انتخاب شود!
*یعنی فدراسیون واقعاً با حرف یک هیأت، مربی برای تیم ملی انتخاب می کند؟!
-می توانید از خود فدراسیون سوال کنید. اصلاً خودتان ببینید چرا ایشان از وقتی از چارچوب هیأت خارج شده دیگر جایی در تیم ملی هم ندارد؟ پس واضح است که با حمایت ما بود که ایشان به تیم ملی رسید. ضمن اینکه ایشان بهترین مربی بسکتبال فارس نیست و خانم رستمی که استاد ایشان بوده، بدون ادعا سال ها برای بانوان ما زحمت کشیده. ایشان سابقه قهرمانی در کشور را هم دارد.
*مشکل هیأت با خانم روانی پور چیست؟
-به عنوان مثال در جلسه ای که در اداره کل ورزش و جوانان تشکیل شد، ایشان ادعا کرد که هیأت هیچ کمکی به تیمش نکرده. من به ایشان یادآوری کردم که هیأت در چندین مورد چه به صورت نقدی و چه به صورت کمک های دیگری مثل برگزاری مسابقات، گرفتن خوابگاه و تامین غذا و اتوبوس و مواردی از این دست، به تیم ایشان کمک کرده. اما ایشان می گوید این ها اسمش کمک نیست.
*پس شما وظیفه هیأت در قبال تیم ها را همین حد می دانید.
-قطعاً! وظیفه هیأت این نیست که بخواهد پول آنچنانی به تیم ها بدهد. اصلاً چنین پول هایی ندارد که بخواهد یا نخواهد بدهد! اگر پول داشتیم که خوب بود. این را هم بگویم که ما سال گذشته توانستیم درآمد خوبی داشته باشیم اما در سال 99 عملاً همه چیز تعطیل شد و دیگر درآمدی نداشته ایم. اگر سال 99 کرونا نبود و مسابقات پایه برگزار می شد، قطعاً از ده تیمی که به مسابقات مختلف اعزام می کردیم، هفت تیم روی سکو می رفت. 
*عملکرد خودتان در هیأت بسکتبال در طول این چندسال را قابل دفاع می دانید؟
-این را می توانید از اهالی بسکتبال سوال کنید و  ببینید در گذشته چطور در رده های پایه مقابل هرمزگان و خوزستان سه رقمی می شدیم و حتی به بوشهر و کهگیلویه می باختیم. اما حالا در المپیاد نخبگان، تهران و اصفهان را می بریم و خیلی ها را سه رقمی می کنیم.
*اما در رده بزرگسالان که ویترین اصلی بسکتبال است، چندسال است تیمی نداریم. خودتان چندین بار وعده حضور تیم لیگ برتری از فارس را داده اید اما هنوز عملی نشده. چرا؟
علتش این است که در این استان هیچ کس حمایتی نمی کند.
*ما این را می دانیم اما شما با علم به این موضوع، چرا چنین وعده هایی دادید؟
-من همیشه دنبال این قضیه بودم. حتی مذاکرات خوبی با فرماندهی نیروی زمینی داشتم که این تیم را به شیراز بیاورم و شرایط هم مهیا بود، اما در نهایت گفتند هزینه ها را باید خود استان پرداخت کند! هزینه یک تیم حداقل پانصد میلیون تومان است. سال گذشته ما سه تیم در لیگ های کشوری داشتیم. قرار بود اداره ورزش و جوانان 150 میلیون تومان در سال 98 به ما کمک کند اما یک هزار تومانی به ما کمک نشد. الان هم دو تیم در لیگ دسته یک داریم از شهرهای جهرم و فسا.
*امیدی به صعود این تیم ها به لیگ برتر هست؟
- بله تیم جهرم  تیم خوبیست اما روی تیم فسا نمی شود زیاد حساب کرد.
*ما می بینیم که هندبال فارس در لیگ برتر کشور نماینده دارد و نتایج بسیار خوبی هم کسب کرده،چنین موردی باعث می شود انتظارات از سایر رشته ها مثل بسکتبال یا والیبال هم بالا برود که اگر آنها هم درست عمل کنند، می توانند تیم های خوب لیگ برتری داشته باشند. اما چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ ضمن اینکه نیروی زمینی هم اسپانسر آنهاست.
- نه نیروی زمینی هیچ هزینه ای برای این تیم نمی کند و فقط برای اینکه بتوانند از امتیاز جذب بازیکن سرباز استفاده کنند، نام نیروی زمینی را در نام تیمشان گنجانده اند.
*خب همین هم یک پوئن خوب است برای جذب چنین ارگان هایی به ورزش حرفه ای...
-ببینید آقای شاملی(مالک تیم هندبال شهید شاملی کازرون) یک نفر ورزش دوست است که در کازرون تصمیم گرفته سرمایه گذاری کند. این از خوش شانسی هندبال فارس و شهر کازرون است که چنین شخصی پیدا شده و خوب هم دارد هزینه می کند. ما هم زمانی در بسکتبال تیم های خوبی مثل ب.آ، پگاه و آ.اس داشتیم اما حمایت نشدند و از بین رفتند. در استان فارس همیشه همینطور بوده و از ورزش حرفه ای حمایتی صورت نگرفته. آیا از تیم های فوتبال پرطرفداری مثل برق، فجر و قشقایی حمایتی شده؟
*خب به نظر شما به عنوان مثال هیأت فوتبال فارس در ناکامی های تیم های فوتبال هیچ نقش و تقصیری ندارد؟
-نه! هیأت فوتبال هیچ نقشی ندارد چون حتی نمی تواند یک بازیکن برای این تیم ها انتخاب کند. به طور کلی هیأت ها در بحث ورزش حرفه ای کاری نمی توانند بکنند. هیأت فقط می تواند در  برگزاری مسابقات یا مهیا کردن برخی زیرساخت ها کمک کند.
*اما می تواند در بحث رایزنی با شرکت ها و کارخانجات برای کشاندن آنها به سمت حمایت از ورزش حرفه ای اقدامات خوبی انجام دهد. شما چنین کاری را در هیأت بسکتبال انجام داده اید؟
-من با بعضی شرکت ها شخصاً صحبت کردم و مذاکرات خوبی هم داشتیم. ابتدا هم پذیرفتند اما وقتی رقم 400 میلیونی برای هزینه یک سال مطرح شد، عقب کشیدند. حتی با یکی از شرکت ها صحبت کردم و گفتم شما پنجاه میلیون تومان به  تیم ما کمک کنید، من با استانداری صحبت می کنم که این 50 میلیون را از مالیات شما کم کنند. اما باز هم قبول نکردند!
*این حجم از بی میلی شرکت ها برای خودتان عجیب نیست؟ 
نمی دانم. خیلی جاها رفته ام و حتی سال گذشته با یکی از وزارتخانه ها صحبت کردم که بیایند از تیم جهرم حمایت کنند اما آن هم در آخرین لحظه کنسل شد. اما می خواهم بگویم این چیزها وظیفه هیأت نیست. وظیفه هیأت کار کردن در رده های پایه است که ما هم در این چندسال به خوبی کار کردیم، بازیکن سازی کردیم و حتی چندین بازیکن پایه به اردوهای تیم ملی هم دعوت شدند.
*یعنی می خواهید بگویید عملکرد هیأت بسکتبال فارس در رده های پایه...
-بله عالی بوده! 
*خب با این حساب می توانید بگویید بسکتبال فارس در حال حاضر چه رتبه ای در بین تمام استان های کشور دارد؟
-ببینید وقتی ما در المپیاد نخبگان که یک سری مسابقات سازمان یافته است و تمام استان ها روی آن حساس هستند و ارزیابی عملکرد هیأت ها بر اساس عملکردشان در این رقابت هاست، در کشور مقام نخست را کسب می کنیم، یعنی جایگاه خیلی خوبی در سطح کشور داریم. از 4 رده سنی که در آن شرکت کردیم، سه تیم ما روی سکو رفتند!
*پس نظرتان این است که پیشرفت بسکتبال فارس در چندسالی که هیأت تحت نظر شما هدایت می شود، چشمگیر بوده است؟
-در رده پایه بله. ما حتی توانستیم لیگ نوجوانان فارس را برای اولین بار با حضور 16 تیم برگزار کنیم. مسابقاتی که 6 ماه طول کشید. خب این هم کار مثبت و بزرگی بود که ما در سال 98 انجام دادیم و متاسفانه در سال 99 نشد که این روند را ادامه بدهیم. در واقع در سال 99 هر چه رشته بودیم پنبه شد. تیم های ما در اوج بودند، خودمان کاملا سوار بر کار بودیم و اگر مسابقات برگزار می شد، تمام تیم هایمان روی سکوهای کشوری قرار می گرفتند.
*الان تمام فعالیت ها کنسل شده؟
بله متاسفانه. خود خانواده ها هم رغبتی به حضور فرزندانشان در ورزش نشان نمی دهند. خانه بسکتبال هم به طور کامل تعطیل شده.
*درباره وضعیت اداره هیأت بگویید. شما الان چند ماه است به صورت سرپرست به کارتان ادامه می دهید. قرار نیست انتخابات برگزار شود؟
-کمی زمان می برد. تا استعلام ها بیاید و روند اداری طی شود، مقداری طول می کشد. ضمن اینکه فدراسیون در حال حاضر نگاه ویژه ای به هیأت فارس دارد. در بین تمام استان ها، هیأت فارس حرف اول را می زند. وقتی جلسات فدراسیون برگزار می شود، فارس به عنوان سخنگوی استان ها مطرح می شود. ضمن اینکه در 4 سال گذشته که من رئیس هیأت بوده ام، اگر می خواستیم برای ورودی تیم هایمان به مسابقات مختلف کشوری پولی پرداخت کنیم، مجموع این پول ها به 300 یا 400 میلیون تومان می رسید اما ما به دلیل رابطه خوبی که با فدراسیون داشتیم، حتی یک هزار تومانی به فدراسیون پرداخت نکردیم. یعنی در بین تمام استان ها، هیأت فارس قوی ترین رابطه را با فدراسیون بسکتبال دارد.
*می خواهید بگویید برگزار شدن یا نشدن انتخابات، زیاد تفاوتی ندارد؟
- نه ندارد.
*یعنی اطمینان دارید که اگر برگزار هم بشود خودتان انتخاب می شوید؟
-بله چون ما همین امسال هم تیم های جهرم و فسا را در مسابقات شرکت داده ایم، بدون اینکه ریالی پرداخت کنیم.
*پس رقیبی را برای خودتان در انتخابات آینده هیأت بسکتبال فارس متصور نیستید؟
-نه به هیچ وجه
*به غیر از خانم روانی پور، کسی را می شناسید که منتقد هیأت باشد؟
-فکر نمی کنم. ایشان هم از زمانی که کنارش گذاشتیم منتقد هیأت شد، وگرنه سال قبلش که تیم لیگ برتری دست ایشان بود و تمام ظرفیت های بسکتبال استان در اختیارشان بود، کاملاً موافق و همسو با هیأت بودند.
*نتایج خوبی با آن تیم گرفتند؟
-نه. با اینکه اسپانسر هم داشتند نتایج خوبی نگرفتند.
*به عنوان سوال پایانی، بگویید برای داشتن دو تیم قدرتمند و مدعی قهرمانی در لیگ های برتر بانوان و آقایان، چقدر سرمایه لازم است؟
-برای قهرمانی در لیگ بانوان بیشتر از پانصد میلیون و برای مدعی شدن در لیگ برتر آقایان هم چند میلیارد تومان نیاز است.  دیگر بازیکنی را پیدا نمی کنید که رایگان برای تیمی بازی کند. سایر هزینه ها هم که سر به فلک می کشد. سال 90 من سرپرست تیم لیگ برتری فارس بودم. کل هزینه سفرمان به تهران، با بلیت هواپیما، هتل، خورد و خوراک و همه چیز، به دو میلیون تومان نمی رسید. اما حالا فقط برای تهیه بلیت یک نفر، باید بیش از یک میلیون تومان هزینه کنیم. حالا هجده نفرش را خودتان حساب کنید و سایر هزینه ها را هم در نظر بگیرید. بخش خصوصی هم وقتی می خواهد ورود کند، توقع دارد اگر هزینه ای انجام می دهد، بازگشت سرمایه ای هم به طریقی برایش اتفاق بیفتد.
*در بسکتبال که خیلی از بازی های لیگ برترش پخش زنده دارد، این بازگشت سرمایه اتفاق نمی افتد؟
-پولی که از پخش زنده نصیب تیم ها می شود، جوابگوی آن همه هزینه نیست. استانداری باید یک سری بسته های حمایتی ارایه دهد برای کسانی که علاقه دارند در ورزش حرفه ای سرمایه گذاری و تیم داری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی