[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

درد ترافیک تمرکز است، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

ترافیک در کنار معضلات خود اما به بزرگ‌ترین و ماندگارترین درآمد برای دولت تبدیل شده است. به همین دلیل عزمی برای برچیدن آن نیست و مثلاً همین ماندگاری جامعه پزشکان در بولوار زند و تشدید روزانه ترافیک دلیلی بر این ادعاست. مردم در این کارزار و در مراجعه به مراکز درمانی چندین ویزیت پرداخت می‌کنند؛ یکی به دکتر، یکی به پلیس راهور و البته داستان سی پی را نباید فراموش کرد که با توقف کنار خیابان به یک شرکت فرضی هم که همچنان درمورد ماهیت آن بحث است، باید صدقه پرداخت کنند...

از مصارف درآمد‌های میلیارد تومانی جریمه‌های پلیس راهور اطلاعی در دست نیست اما این نوع کسب درآمد به طور قطع با درآمد‌های ارزی از بابت فروش نفت برابری می‌کند. وقتی ملت را در خیابان‌های تنگ و تجاری شهر گیر بیندازیم و با یک قبض جریمه غافلگیر کنیم، نمی‌توان‌ ادعا کرد که مسئولان شهر و استان و البته کشور سوء مدیریت دارند. داستان سی پی هم پرابهام ‌است؛ وقتی سال‌های سال از کسب این درآمدها می‌گذرد و تجهیز و تسهیل ترافیک همچنان در ابهام است.
بولوار زند شیراز یکی از مناطق هدف گردشگری به شمار می‌آید که متأسفانه در گرداب مجتمع‌های پزشکی و تجاری گرفتار شده است. چه کسی یا کسانی مجوز این تجمع بزرگ ‌را صادر کرده اند و آیا به عاقبت کار اندیشیده اند؟
یکی از راهکارها خلاصی از ترافیک در این هسته در حال انفجار جابه‌جایی مجتمع پزشکان، کلینیک‌ها و سایر مراکزی است که به هر عنوان خدمات پزشکی ارائه می‌دهند. راهبردی که در سالیان گذشته شورای شهر شیراز و شهرداری قادر به اجرای آن نشدند.
با خروج مجتمع‌های پزشکی از این محور می‌توان امید داشت که بار ترافیک کاهش قابل ملاحظه ای یابد.
تجمیع دوایر دولتی و سرپرستی غیرضروری بانک‌ها نیز در این محور یک آسیب جدی است. دوایر دولتی سال‌های سال است بدون پارکینگ در این محور بساط کرده اند و قصد خروج ندارند.
در هر صورت از نظامیان‌گرفته تا پزشکان و بانکداران، تجار و هتلداران، همه و همه در این محور تجمیع یافته اند و مسئولان ترافیکی در اتاق‌های دربسته به دنبال راهکار کنترل ترافیک می‌گردند.
در حالی که تمرکز عامل اصلی ترافیک است، اگر تمرکز را کاهش دهید، ترافیک کاهش خواهد یافت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی