[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۷
  • دوره جدید

سایه مازوت بر سر سلامت ، روزنامه شیراز نوین

بیست و پنجمین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز به ریاست معاون عمرانی استانداری فارس و با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، معاون عمرانی استانداری فارس موضوع آلودگی هوا را مهم و با حقوق عمومی مردم مرتبط دانست و گفت: انجام اقدامات عملی و مؤثر در زمینه پیشگیری از آلودگی هوا، نیازمند برنامه ریزی در حوزه‌های مختلف است. محمود رضایی شناسایی منشأ‌های ایجاد آلودگی و سهم انواع آلاینده‌ها را برای پیدا کردن راهکارهای کنترل آلودگی هوا مؤثر دانست.
وی با اشاره به اینکه کشته‌های آلودگی هوا در سطح کشور به مراتب از کشته‌های کرونا بیشتر است، اظهار کرد: منابع آلاینده متحرک و منابع آلاینده ثابت با نسبت متفاوت عامل اصلی ایجاد آلودگی هوا هستند. به گفته معاون عمرانی استانداری فارس، منابع آلاینده ثابت در واقع همان آلودگی است که از سوخت پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، کارخانجات و حتی خانه‌ها ناشی می‌شود که در صورتی که از مازوت استفاده شود، آلودگی پرمخاطره‌تری را ایجاد خواهد کرد. 
رضایی بالا بودن مصرف سوخت را از عوامل مؤثر در ایجاد آلودکی هوا دانست و گفت: در فصل سرد سال آلودگی هوا بیشتر تحت تأثیر شرایط جوی موجود و پدیده وارونگی هواست. در زمستان جاری نیز با پدیده وارونگی هوا مواجهیم و در این شرایط مهم‌ترین راهکار ممکن برای جلوگیری از آلودگی هوا، کنترل و مهار منابع آلاینده است.
وی اظهار کرد: در زمستان به علت افزایش مصرف گاز خانگی، در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های بخار برای جلوگیری از افت فشار شبکه گاز و قطع نشدن گاز خانه‌ها، به ناچار از سوخت مازوت استفاده می‌شود؛ همین جایگزینی باعث ایجاد شرایط نامناسب می‌شود. 
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل جهش گازرسانی در شهر‌ها و روستاهای استان، مصرف گاز افزایش قابل توجهی داشته است.
 معاون عمرانی استانداری فارس البته تولید گاز در استان را بسیار بیشتر از مصرف آن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۳۸ درصد از گاز تولیدی فارس در استان مصرف شده و مابقی به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود. 
رضایی در خصوص مصرف گازوئیل نیز هشدار داد و گفت: ادارات کل استانی و دستگاه‌های اجرایی استان باید مصرف گازوئیل در زمستان جاری را کنترل کرده و آن را به حداقل برسانند. 
به گفته او در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های کرونایی بسیاری از مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه‌های ما تعطیل هستند که این موضوع به کاهش مصرف گاز کمک می‌کند. معاون عمرانی استانداری فارس خاطرنشان کرد: با صرفه حویی در مصرف گاز در مصارف اداری می‌توانیم گاز موردنیاز خانگی و صنایع را فراهم کرده و ایام پیک مصرف گاز را پشت سر بگذاریم.
رضایی همچنین به اجرای سیاستی در راستای صرفه جویی در مصرف گاز و جایگزینی بنزین برای سوخت خودروهای گازسوز اشاره کرد و ‌گفت: برای استفاده از بنزین و ذخیره گاز سیاست‌هایی برای عرضه بنزین مازاد برای مدت کاملاً محدود به خودروهای گازسوز تعریف شده است. در این جلسه گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده در خصوص انتقال کارخانجات سیمان فارس، شرکت پشم شیشه و روغن نباتی شیراز ارائه شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی